10. mája 2021

Nebyť života v zahraničí, tak by sa na podnikanie nedala. Magdaléna Sosňaková prešla rôznymi zamestnaniami, okúsila prácu v automobilovom priemysle aj u mobilného operátora, no šťastie našla pri módnych nákresoch a za šijacím strojom. Kariérny prerod sa u nej totiž udial po tom, ako sa s manželom odsťahovali do Kyjeva, kde žijú už 13 rokov. Naučila sa jazyk, aby prelomila bariéru, a vyštudovala módnu akadémiu známeho návrhára Andre Tana. Dnes vďaka tomu vedie vlastnú značku à la Magdalena. 

„Kyjev sa za posledných 13 rokov veľmi zmenil. Na začiatku to v ňom vyzeralo tak ako na Slovensku 20 alebo 30 rokov dozadu. Žiadne obchodné domy, ľudia nakupovali na starých trhoviskách, tovaru veľa nebolo,“ spomína Magdaléna a dodáva, že teraz mesto doslova prekvitá.  

Strohú prácu vymenila za kreatívnejší priestor

Ako hovorí, pôvodne kariéru módnej dizajnérky neplánovala, pretože vyštudovala francúzsky jazyk a literatúru na Univerzite Komenského v Bratislave. Po jej absolvovaní sa dala na postgraduálne štúdium vo sfére European studies, keďže sa v tom čase snažila nájsť samú seba a zistiť, čomu by sa chcela skutočne venovať. Po študentských časoch nastúpila do svojho prvého full-time zamestnania. 

Magdaléna si počas života vyskúšala rôzne zamestnania, no spokojnosť jej priniesla až vlastná značka. Foto: archív značky à la Magdalena

Rozhodla sa totiž chopiť príležitosti v automobilke PSA Peugeot Citroën, ktorej výstavba vtedy odštartovala pri Trnave. „Súrne hľadali ľudí, ktorí by vedeli plynule po francúzsky, pretože prišli na to, že s Francúzmi to inak nepôjde, s angličtinou by ďaleko nezašli,“ hovorí Magdaléna s úsmevom. Do vedúcej pozície pri výstavbe sa dostala aj napriek absencii predchádzajúcich skúseností. 

Nechýbala jej však chuť pracovať na sebe, posúvať sa vpred a zvládnuť túto výzvu, vďaka čomu bola prítomná pri celom projekte – od prvej tehly automobilky až po spustenie výrobnej linky. Táto práca sa Magdaléne síce pozdávala, no nadobudla pocit, že je strohá a zažiadala sa jej zmena.

Reklama

Neskôr pracovala v spoločnosti Orange na oddelení eventov pre VIP klientov. „Bol to presný opak, bola to kreatívna práca, spolupodieľala som sa na organizácii koncertov, ochutnávok vín, golfových turnajov či Plesu v opere,“ spomína. Medzičasom sa však Magdaléna vydala a jej manžel dostal ponuku presťahovať sa za výhodnou pracovnou príležitosťou do Kyjeva. 

Odišla len na pár mesiacov…

Dvojica sa sprvu domnievala, že v ukrajinskej metropole strávi nanajvýš pár mesiacov, no dnes v nej žije už viac ako 13 rokov. „Odchádzala som s tým, že sa určite vrátim, ale naše plány sa prudko zmenili,“ konštatuje Magdaléna. V tom čase nedokázala v Kyjeve nadviazať na svoju predošlú prácu, pretože nebola dostatočne jazykovo zdatná, a neskôr sa z nej stala aj matka.  

Zakladateľka značky síce žije a tvorí v Kyjeve, no sústreďuje sa výhradne na slovenský trh. Foto: archív značky à la Magdalena

Koncom materskej dovolenky sa Magdaléna začala väčšmi zaoberať tým, na akú cestu by sa mala vydať ďalej. Rozhodla sa pre nečakaný krok – pustiť sa do ďalšieho štúdia na Kyjevskej národnej univerzite Tarasa Ševčenka. „V tom čase som hovorila, že som sa na to dala na staré kolená,“ smeje sa. Podarilo sa jej vyštudovať ruštinu, vďaka čomu bola schopná prelomiť dovtedajšiu jazykovú bariéru.  

V tomto období objavila aj kyjevskú akadémiu módy, na ktorú sa rozhodla zapísať. Začínala s odevným dizajnom, vďaka čomu prišla na to, že dokáže na papier premietnuť svoje dizajnérske predstavy. Kreslenie jej však nestačilo, zaumienila si, že sa chce naučiť všetko vlastnoručne aj ušiť. „Pokračovala som v štúdiu konštrukcie odevov,“ dodáva. 

Keď sa Magdaléne podarilo zhotoviť prvú sukňu, bola na seba patrične hrdá, pretože dovtedy neprišila ani jediný gombík, nezaštopkala jedinú dierku. „Pochopila som, že sa tomu chcem venovať ďalej. Našla som sa v tom,“ vraví s úsmevom. Postupne sa počas štúdia naučila pripravovať rôzne modely pod vedením ukrajinského návrhára Andre Tana 

V obchodoch jej chýbala kvalitná každodenná móda

Po ukončení módnej akadémie sa Magdaléna povzbudená novými vedomosťami a zručnosťami rozhodla raziť si vlastnú cestu, sprvu šila iba pre seba a svoju dcéru, no v roku 2017 založila značku à la Magdalena. „Našla som záľubu v niečom, o čom som predtým ani nerozmýšľala. Keby som neprišla žiť do Kyjeva, tak myslím, že by som sa tomu na Slovensku nikdy nezačala venovať. Robila by som podobnú prácu ako predtým,“ zamýšľa sa. 

S manželom sa sťahovali na Ukrajinu s tým, že v cudzine strávia pár mesiacov. Opak sa stal pravdou a dnes tam žijú viac ako dekádu. Foto: archív značky à la Magdalena

Od prvého momentu viedla značku à la Magdalena smerom kvalitnej a ručnej práce, o masovej výrobe nechcela ani počuť. Jej cieľom nikdy nebolo navrhovať oblečenie, ktoré by si nechala externe ušiť niekde v továrni. Do dokonalosti chce každú kolekciu dotiahnuť tým, že jej jednotlivé kúsky prejdú cez ruky. „A tak navrhujem, tvorím, šijem, spravujem eshop a komunikujem so zákazníčkami,“ menuje. 

Na sociálnych sieťach sama ukazuje, ako svoje modely nosí a kombinuje. Nestála totiž o to, aby ich zákazníčky videli iba nafotené na modelkách v priestoroch ateliéru. Stavila na prírodné materiály, predovšetkým ľan a bavlnu, z ktorých tvorí módu na každodenné nosenie, ktorá jej chýbala v obchodoch.  

„Vo všetkých modeloch sa musím cítiť pohodlne, preto ich vždy nosím a skúšam, či sa v nich dobre sedí, čupí, skláňa k deťom,“ hovorí a zasmeje sa. Magdaléna dáva prednosť nadčasovosti pred módnymi trendmi, ktoré podľa nej obyčajne vydržia iba jednu sezónu. Namiesto toho sa snaží o to, aby sa jej kolekcie stali neoddeliteľnou súčasťou šatníkov zákazníčok na dlhé roky.  

Po obývačke lietali flitre krížom-krážom

Do tvorenia sa v rámci značky à la Magdalena najradšej púšťa v momente, keď je jej dcéra v škole a manžel v práci, vďaka čomu má celú domácnosť iba pre seba. Vtedy pracuje na strihoch alebo v Kyjeve nakupuje materiály na ďalšie modely. „Nachodím sa za nimi kilometre,“ zasmeje sa a pokračuje, „Musím ich vyskúšať, oprať, potrebujem vedieť, ako sa látka správa.“ 

Magdaléna sa vo svoje tvorbe neriadi dvomi vecami – konkurenciou a prchavými módnymi trendmi. Foto: archív značky à la Magdalena

„Stalo sa, že sa látka nesprávala pod šijacím strojom tak, ako som myslela. Keď som šila trblietavé šaty, tak flitre lietali po celej obývačke,“ hovorí. Vďaka tomu je však každou kolekciou o čosi skúsenejšia.  

Magdaléna síce tvorí a žije celý čas v Kyjeve, no jej značka à la Magdalena je určená výhradne pre slovenský trh. Vždy, keď cestuje domov na Slovenskoodnáša so sebou aj svoje modely. Jednotlivé kúsky začne na eshope ponúkať až vtedy, keď sa fyzicky nachádzajú v jej rodnej krajine. „Obrovskou pomocou, bez ktorej by to nešlo, je moja mamina, ktorá je na dôchodku. Ona má na starosti odosielanie balíkov,“ ozrejmuje. 

V podnikaní Magdaléna nemyslí na roky dopredu, vždy, keď predstaví novú kolekciu, už totiž pracuje na ďalšej, ktorej venuje svoju plnú pozornosť. „Je to vlastne tak, že každá ďalšia kolekcia je mojím novým cieľom v podnikaní,“ približuje. Ako módna dizajnérka sa vždy snaží o to, aby jej tvorba ako celok dávala zmysel, a aby so sebou niesla jej rukopis. 

Neoddeliteľnou súčasťou, bez ktorej by značka nefungovala, je práca Magdaléninej maminy, ktorá jej vypomáha so zásielkami. Foto: archív značky à la Magdalena

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?