2. októbra 2019

Zlatý hlas Prahy či Sinatra východu – Karel Gott zomrel v stredu nadránom vo veku 80 rokov. Za svoj život predal 30 miliónov nosičov nielen v Čechách a na Slovensku, ale bol mimoriadne obľúbený v Nemecku, v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, ale aj v USA, Kanade či Japonsku. 

Hudba

Najpredávanejším albumom všetkých čias sa podľa jeho oficiálnej stránky stalo LP Karel Gott (1977) naspievané v ruštine. Z tohto albumu sa dovedna predalo približne 4,5 milióna nosičov.

Československý trh sa mu podarilo dobyť nahrávkou ešte z roku 1969, albumom Vianoce v zlatej Prahe,  z ktorej sa predalo 1,56 miliónov nosičov. V roku 2004 dostal za tento album aj multiplatinovú platňu Supraphonu.

Najpredávanejší album na domácom trhu. Foto: Karel Gott

 

Za 13 miliónov predaných nosičov so svojimi nahrávkami medzi rokmi 1962 – 1992 si vyslúžil diamantovú platňu Supraphonu. Toto číslo predstavovalo 86 percent populácie vtedajšieho Československa.

Medzi jeho najväčšie hity patria skladby ako Kávu si osladím, Lady Karneval či duet s Darinkou Rolincovou.

Knihy

Jeho celý život okrem hudby a maľby, ktorej sa venoval sprevádzali aj biografie. Prvá vyšla hneď na začiatku kariéry. V roku 1968 spísal Jiří Štaidl knihu Říkám to písní.

Prvá biografia vyšla ešte na začiatku jeho kariéry. Foto: Karel Gott

V ďalších rokoch vyšli biografie ako Jak to vidí Gott, ktorá je písaná ako rozhovor autora Rostislava Sarvaša so spevákom o jeho dovtedajších životných skúsenostiach. Kniha Když milenky pláčou hovorí zasa príbehy o spevákových osudových ženách. Biografia Posel dobrých zpráv aneb Já žil, jak jsem žil už Gotta vykresľuje ako speváka storočia. Pred dekádou vyšla aj kompilácia Karel Gott – 70 osobností o Zlatém slavíkovi. V posledných mesiacoch dokončoval spevák svoju autobiografiu, ktorá by mala uzrieť svetlo sveta nadchádzajúcu jar.

Filmy

Multitalent Karla Gotta sa prejavil nielen v rádiách, ale aj na plátne či televíznych obrazovkách. Počas svojho života si stihol zahrať väčšie či menšie úlohy. Jedna z prvých z roku 1964 bola vo filme Kdyby tisíc klarinetů.

Okrem toho si zahral aj v rozprávkach Z pekla šťastie či Keď draka bolí hlava. Podobne, ako autobiografia, bude mať na budúci rok na jar premiéru celovečerný dokumentárny film o Gottovi, ktorý natočila režisérka Olga Malířová Špátová.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk