12. februára 2021

Odolal pazúrom King Konga a anténu na jeho vrchole opravoval vlastnými rukami Superman. Reč je o Empire State Building, ikonickom newyorskom mrakodrape, ktorý sa zatiaľ nechystá do starého železa. S viac ako štyrmi miliónmi hashtagov je „najinstagramovanejšou“ kancelárskou budovou sveta. Nasledujú ju mrakodrapy v Londýne a v Tchaj-peji. Rebríček zverejnila spoločnosť Addictive Tips.

10. Rockefeller Plaza

New York, USA

Rockefellerovo centrum je dodnes najväčším súkromným stavebným komplexom, pozostávajúcim z 19 komerčných budov. Vybudoval ho syn prvého amerického miliardára John Davidson Rockefeller junior. V roku 1928 kúpil od Kolumbijskej univerzity 10-hektárový pozemok, na ktorom sa predtým nachádzala botanická záhrada.

Fotogenickosť tohto miesta bola pritom dokázaná dávno pred érou Instagramu, kde má v súčasnosti viac ako 64-tisíc hashtagov. Počas výstavby centra v roku 1932 vznikla jedna z najslávnejších fotografií sveta s názvom Obed na vrchole mrakodrapu, na ktorej skupinka robotníkov (medzi nimi aj Slovák Gusti Popovič) obeduje na tráme nad New Yorkom.

V roku 1988 bolo centrum vyhlásené za národnú historickú pamiatku.

9. The Gherkin (30 St Mary Axe)

Londýn, Spojené kráľovstvo

Oficiálny názov komerčnej budovy 30 St Mary Axe veľmi rýchlo nahradil neformálny výraz Gherkin (uhorka), odkazujúci na jej oblý tvar. No používa sa aj názov Swiss Re Tower alebo Swiss Re Building podľa vlastníka zaisťovacej spoločnosti Swiss Re, ktorá tu má centrálu pre Veľkú Britániu.

V decembri 2005 bola budova zvolená čitateľmi britského týždenníka o architektúre Building Design za najobdivovanejšiu novostavbu na svete a v tom istom roku sa zaradila aj medzi najobľúbenejšie budovy všetkých čias.

O rok neskôr ju diváci a poslucháči BBC zvolili za jednu z piatich najškaredších budov v Londýne. Možno aj vďaka tejto kontroverznosti láka množstvo „instagramerov“, čo ju dostalo na 9. miesto v zozname najfotografovanejších kancelárskych budov sveta.

8. Shanghai Tower

Šanghaj, Čína

Tento 632-metrový mrakodrap je najvyššou budovou v Číne a druhou najvyššou na svete (po Burdž Chalífa) a spolu s finančným centrom Ping An zdieľa rekord v najvyššej vyhliadkovej plošine na svete v budove alebo jej konštrukcii (je vo výške 562 metrov).

Šanghajskú vežu navrhla americká architektonická spoločnosť Gensler a je víťazom ceny Tien-yow Jeme za stavebné inžinierstvo z roku 2018.

 

View this post on Instagram

 

Reklama

A post shared by Josh (@alien_josh)

Od otvorenia však zápasí s problémami s údržbou a väčšinou zostáva neobsadená. Podľa správy z júna 2017 bolo prenajatých približne 60 % kancelárskych priestorov, ale iba 33 % z týchto nájomcov sa nasťahovalo, takže celé poschodia veže zostali prázdne. Niektorí to pripisujú práve dizajnu budovy.

7. Petronas Twin Tower 2

Kuala Lumpur, Malajzia

Dvojica mrakodrapov Petronas Twin Towers je hlavnou dominantou hlavného mesta Malajzie Kuala Lumpuru. Tieto „dvojičky“ majú 452 metrov, pričom prvá z nich bola do roku 2004  najvyššou stavbou sveta. Stále im však patrí titul najvyššej dvojice mrakodrapov.

Zaujímavosťou je ich prepojenie mostom na 41. a 42. poschodí, teda vo výške 170 metrov. Autorom je argentínsky architekt César Pelli a veže sú pomenované po ropnej spoločnosti Petronas, ktorá výstavbu sponzorovala. Na Instagrame má budova viac ako 161-tisíc hashtagov.

6. Chrysler Building

New York, USA

Tento newyorský mrakodrap bol prvým na svete, ktorý prekročil hranicu tisíc stôp (305 metrov) a pohľady púta aj vďaka svojej charakteristickej špičke v štýle Art Deco.

Jeden zo symbolov New Yorku sa zároveň považuje za majstrovské dielo tohto štýlu architektúry. Zaujímavosťou je, že na vrchole na 69. poschodí si môžete posedieť v kresle Zubára v oblakoch (Dentist in the sky).

5. Willis Tower

Chicago, USA

Tento 442 metrov vysoký symbol Chicaga držal 25 rokov (do 1998) status najvyššej budovy sveta. Sídlia v ňom prominentné právnické a obchodné spoločnosti a je postavený z 9 častí, ktoré do seba zapadajú ako kocky.

Medzi zaujímavosti 108-poschodového mrakodrapu patrí aj to, že má najrýchlejšie výťahy na svete a dokonca vlastné poštové smerovacie číslo. Vo veži pracuje okolo desaťtisíc ľudí a denne ju navštívi 50 000 návštevníkov. Na jej fasádu sa vyšplhali dvaja horolezci – Dan Goodwin v roku 1981 a Alain Robert v 1999.

4. One World Trade Center

New York, USA

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @NWYORK • #NYC (@nwyork)

Tento mrakodrap, v minulosti známy ako Veža slobody, stojí na troskách bývalého Svetového obchodného centra, ktoré bolo zničené počas teroristického útoku 11. septembra 2001. Ide o najvyššiu budovu v New Yorku a v roku 2012 sa s celkovými nákladmi na výstavbu 3,9 miliárd stala najdrahšou stavbou sveta.

S takmer 600-tisíc hashtagmi na Instagrame je štvrtou najfotografovanejšou kancelárskou budovou.

3. Taipei 101

Tchaj-pej, Taiwan

Po svojom dokončení v roku 2004 bola najvyššou stavbou na svete, no napokon ju prekonal Burdž Chalífa. Taipei 101 a jeho okolie sú však zaujímavé svojím prístupom k ekológii, v roku 2011 splnil najprísnejšie ekologické štandardy a získal ocenenie za najväčšiu „zelenú budovu“ sveta a LEED Platinum certifikát.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 艾倫Allen (@allenlo0809)

Ďalšou zaujímavosťou je masívny vnútorný kyvadlový systém, vďaka ktorému táto 508-metrová budova ustojí búrky a tajfúny. Sídli tu niekoľko bánk, poisťovní, obchodných firiem, no nájdete tu napríklad aj burzu či viaceré kluby a reštaurácie.

2. The Shard

Londýn, Spojené kráľovstvo

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BenAkaJes (@benakajes)

Takmer dva milióny hashtagov získal na Instagrame mrakodrap v londýnskej časti Southwark, ktorý pre jeho vzhľad pomenovali Črep. Pred brexitom to bola najvyššia budova v Európskej únii, pýši sa aj ocenením Emporis Skyscraper Award 2013.

Priamo pod budovou je stanica metra London Bridge a o pár metrov ďalej nájdete najvyššiu nemocnicu na svete – Guy’s Hospital s výškou 143 metrov.

1. Empire State Building

New York, USA

Asi neprekvapí, že najfotografovanejšou budovou sveta sa na Instagrame stala Empire State Building s viac ako štyrmi miliónmi hashtagov. Ide o jeden z prvých mrakodrapov vo Veľkom jablku  a jeho názov je inšpirovaný výrokom Georgea Washingtona, ktorý v roku 1784 označil New York ako „the seat of the Empire” (sídlo ríše).

Budovu v štýle art deco postavili na Manhattane na mieste, kde pôvodne stál hotel Waldorf–Astoria, za neuveriteľných 410 dní a podľa oficiálnych záznamov umrelo pri jej výstavbe päť robotníkov. Spolu s anténou na vrchole meria 443,2 metra a do roku 1970 bol najvyššou budovou sveta, až kým mu prvenstvo neuchmatli Dvojičky.

Americká spoločnosť pre stavebné inžinierstvo označila budovu za jeden zo siedmich divov moderného sveta. Empire State Building sa v roku 2007 umiestnila na prvom mieste v zozname najobľúbenejších stavieb podľa Amerického inštitútu architektov (AIA).

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?