28. mája 2021

Tímovosť sa vytráca a kancelárie sa prenajímajú zbytočne. Aj také myšlienky víria v hlavách niektorých manažérov. Zamestnanci sa však práce z domu vzdať nechcú. Ako teda dosiahnuť kompromis, aby boli spokojné obe strany? A prečo by sa mali zamestnanci snažiť pochopiť svojho nadriadeného? 

Pred 14 mesiacmi manažéri vo väčšine firiem vyhlásili dočasný presun na home office. Počiatočný zmätok vystriedala pohoda a mnohí si uvedomili, že odrazu majú čas na koníčky, pretože pomedzi prácu si dokážu navariť či upratať.

Niektorí si prácu z domu zamilovali, iní si želali návrat, začali im chýbať ranné debaty s kolegami, fyzické porady aj incidenty z kancelárskych kuchyniek.

V prípade odvetví, ktorých náplň práce sa odohráva prevažne na počítači, bolo už pred mesiacmi jasné, že do starých koľají sa už buď nedostanú, alebo len veľmi ťažko. Viacero firiem avizovalo ponechanie aspoň čiastočného home officeu. Javilo sa, že ľudia sú produktívnejší a šťastnejší. Ale je to naozaj pravda?

Aký je ideálny kompromis?

V poslednom čase sa začali ozývať opatrné hlasy zástupcov firiem. Obávajú sa o dynamiku svojich tímov, ktorá podľa ich slov postupne upadá. Preto sa snažia svojich zamestnancov „nalákať“ späť – a to nie je jednoduché.

Reklama

Najdôležitejším faktorom je však porozumenie jednej aj druhej strany. Firmy musia pochopiť motiváciu zamestnancov pracovať z domu, ale aj zamestnanci si musia uvedomiť, prečo manažéri chcú, aby sa k svojim stolom vrátili čo najskôr. 

Kouči z Ideal Place Andrea Krkošková a Juraj Králl. Foto: Erich Edel

Spolu s Ideal Place mentormi sme preto pripravili odpovede na základné otázky z perspektívy firiem a následne z pohľadu zamestnancov, ktoré pomôžu pochopiť aktuálne problémy ohľadom práce z domu a návratu do kancelárií. Na otázky odpovedali Juraj Králl a Andrea Krkošková. 

Prečo chcú firmy návrat do kancelárií?

Prečo chcú firmy od svojich zamestnancov, aby sa vrátili do kancelárií?

Zníženie výkonnosti je určite jeden z hlavných dôvodov. Z našich skúseností si mnohé firmy dokážu aktuálne porovnať výkonnosť svojich zamestnancov, keď sú v práci oproti tomu, keď sú na home office. Sú prípady, kde sa znížila, ale aj kde vzrástla.

Sú však aj iné ukazovatele, ktoré hovoria skôr v prospech návratu. Najčastejšie je to oslabené zdieľanie informácií, menšia prepojenosť kolegov, čo môže prinášať aj zníženie iniciatívy – teda podporuje prístup „urobím len to, čo musím“.

Aké sú výhody toho, keď sú kolegovia opäť pokope?

Jednoznačne sa tým posilňuje spolupráca a výmena informácií, ktoré sú základom pre úspech mnohých firiem. Potreba spolupatričnosti je jednou zo základných hodnôt. Potreba niekam patriť, do určitej komunity, ktorej sme dôležitou súčasťou, sa bez osobného kontaktu oslabuje.

Kolegovia sú si navzájom viac vzdialení, vzniká menej nápadov a iniciatív, ktoré sa zvyknú tvoriť  práve vďaka impulzom od druhých. Existuje mnoho štúdií, ktoré potvrdzujú pozitívny vplyv osobných kontaktov na výkon. Jednoducho povedané, spolu vždy dokážeme viac ako samostatne.

Ako by mali firmy návrat komunikovať? Čo je dôležité vyzdvihnúť?

Ľudia, ktorí odchádzali z príjemného zdravého prostredia s dobrými vzťahmi sa nemajú veľký problém vrátiť. Horšie je to s ľuďmi, ktorí odchádzali z horších vzťahov a prípadne napätého prostredia. Pre tých sa, samozrejme, odchodom na home office situácia zlepšila.

Toto je nutné si uvedomiť a pracovať s tým ako so spätnou väzbou. Ak firma navrhne návrat späť do kancelárie, chcú to ľudia alebo sa skôr vyhovárajú? Je tiež menšia skupina prípadov, keď je za tým skutočný strach z ochorenia a prípadne možnosť nakaziť svojich blízkych. Tento postoj by sa však s nárastom zaočkovaných mal postupne vytrácať.

Naše odporúčanie je určite využiť návrat pre prehodnotenie predchádzajúceho fungovania a vytvoriť priestor na diskusiu, ako chceme fungovať po novom. Ak sa zamestnanci aktívne zapoja do tejto diskusie, je veľká pravdepodobnosť, že si vytvoria lepšie prostredie, ako mali doma. Čo však nevylučuje zaradenie home office do balíčka benefitov.

Správna vyváženosť medzi prácou v kolektíve a samostatným fungovaním môže priniesť vyššiu spokojnosť aj vyšší výkon.

Prečo chcú zamestnanci zostať na home office?

Čo je výhodou práce z domu podľa zamestnancov? 

Home office má pre zamestnancov veľa výhod: od možnosti lepšie sa sústrediť, pretože je menej rušivých vplyvov, či flexibilne si nastaviť rozloženie práce až po to, že je to dobrý kompromis medzi prácou a možnosťou zabezpečiť, aby deti neboli samy, prípadne vybaviť čokoľvek iné v domácnosti. Čerešničkou na torte je možnosť nestrácať čas presunmi, prípadne vyhnúť sa zápcham.

Aké sú v tomto smere požiadavky zamestnancov, ktoré by si firmy mali uvedomiť?

Home office je jednoznačne jeden z najobľúbenejších benefitov a pre firmu zároveň jeden z najvýhodnejších. V podstate firmu nič nestojí, ale pre zamestnanca prináša veľa výhod, ktoré už boli spomínané.

Reklama

Správne nastavenie pomeru času v kancelárii a práce z domu môže priniesť skutočný prínos každej firme. Najmä, ak sa v tom vytvorí systém s jasnými pravidlami.

Čo môže zamestnanec urobiť pre to, aby sa našiel spoločný prienik a bol spokojný aj on, aj firma?

Ideálne je, ak zamestnanec prichádza s návrhom, ako by sa to dalo, namiesto dôvodov, prečo sa to nedá. Teda v tomto prípade by to bola odpoveď na otázku: Ako by sme to mohli nastaviť, aby sme sa v tom cítili dobre, aby sme mali chuť chodiť do práce?

Vždy je dôležitý priestor pre vypočutie všetkých strán. Ak sa pozrieme na to, ako to majú iní, aj ako to vníma firma, výrazne sa zvýši šanca, že nájdeme spoločne riešenie, ktoré vyhovuje všetkým.  Jednoducho musíme hľadať finálne riešenie až po vypočutí všetkých.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?