12. júna 2018

Michelle Knoll (44) rada tvrdí, že jej „kancelária“ má najkrajší výhľad na svete. Z okna vidí ruiny v Ríme a počas niektorých dní i polárnu žiaru. Knoll je totiž korporátnou pilotkou. Už šesť rokov prepravuje manažérov na domáce i medzinárodné obchodné stretnutia, ktoré niekedy trvajú hodiny a inokedy dni.

Na to, aby ste mohli vykonávať prácu tejto ženy, musíte mať určitý typ osobnosti. Samotná Knoll má hrošiu kožu (ako žena v odvetví ovládanom mužmi) a miluje cestovanie. „Som už raz taká, vždy som túžila, aby boli veci iné. Dobre sa prispôsobujem zmenám,“ hovorí. A takto vyzerá jej deň v oblakoch:

Čas príprav

Pokiaľ ide o štvordňový výlet, tak počas prípravy na let z New Yorku do Charlestonu trávi Knoll večer predtým vo svojom apartmáne v Jersey City. Tam si balí batožinu a pracovné materiály vrátane poverení a pilotných i lekárskych preukazov.

Jedlo na letisku môže byť zážitok: Tu je rebríček tých najlepších

Okrem toho skúma plán letu a paliva či možnosti trasy. „Byť pilotkou je práca na 24 hodín denne,“ hovorí Knoll. Preto je spánok dôležitý. Osem hodín nočného oddychu pomáha jej telu prispôsobiť sa časovým zmenám i dlhodobému sedeniu.

Odchod do práce

Michelle vstáva ráno o 5:00 a rovnako, ako muži, s ktorými pracuje, si oblieka sivý kostým a bielu košeľu značky Brooks Brothers. Aby si dokázala vykompenzovať pomerne sedavú prácu, raňajkuje ovocie a müsli. Vzhľadom na dopravu v New Yorku je už o 6:30 na ceste, do hangáru doráža o 8:00.

Pilotka nosí rovnaké oblečenie, ako jej mužskí kolegovia. Foto: archív Michelle Knoll

Spolu s druhým pilotom, jednou letuškou alebo stevardom a s pracovníkmi z dispečingu a údržby trávia nasledujúce dve hodiny prípravou lietadla, a to vrátane skúšok. Sama osobne privíta cestujúcich, zvyčajne jedného až 12 podnikateľov, ktorých následne informuje o počasí, čase cesty a očakávaných turbulenciách.

Vo vzduchu

Počas stúpania a klesania, od a do 3 kilometrov nad zemou, sa diskusia Knoll a ďalšieho pilota týka výhradne letu. Okolo 12 kilometrov nad zemou je už lietadlo nastavené na autopilota, takže to posádke i pilotke umožňuje osobnú interakciu.

Presné ako hodinky: Toto je rebríček top letísk sveta, na ktorých sa nemešká

„Ľudí spoznáte veľmi dobre, ak s nimi v kokpite sedíte hodiny a hodiny,“ hovorí pilotka a dodáva: „Stanete sa akousi rodinou.“ Jej kopilotmi sú väčšinou muži. Len 6 % komerčných pilotov tvoria ženy. No podľa Knoll sú práve tie skvelými pilotkami, pretože prirodzene ovládajú multitasking.

Medzipristátie

Po pristátí a vystúpení pasažierov musí Knoll ako kapitánka zabezpečiť, aby bolo lietadlo riadne vypnuté. Taktiež sa stará o to, aby posádka dorazila do hotela, kde bude čakať na spätný let – v tomto konkrétnom prípade tri dni. „V tejto chvíli mám po práci a môžem začať objavovať miesto,“ hovorí Knoll. „To je jedna z vecí, ktoré sú na mojej práci úžasné. Cestovanie sa nikdy neomrzí. Táto práca je zakaždým iná a zaujímavá.“

V Charlestone si zabehá po meste, naje sa s členmi posádky v miestnej reštaurácii, vypracuje výkazy o výdavkoch, poleží pri hotelovom bazéne a prečíta si knihu.

Domov, sladký domov

Po každom pracovnom „výlete“ sa Knoll poteší, keď vojde do svojho bytu. Vzhľadom na to, že je často preč, pokojný večer u seba doma si veľmi cení. Prečíta emaily, navarí večeru a pozrie seriál Game of Thrones. Následne spí 8 hodín. Ďalšie dni je mimo služby, takže môže navštíviť rodinu i priateľov, predtým, ako ju opäť zavolajú do práce.

Hlavná foto: Pexels

Autorkou článku je Katherine Love, ktorá pre Forbes.com píše o kariére a téme leadership.