1. augusta 2020

Môcť sa v lete okúpať, poriadne si zaplávať a len tak oddychovať na uteráku? Čo je viac? Horúčavy a teplé dni sú predsa oveľa znesiteľnejšie, keď sa nachádzate niekde pri vode.

Pokiaľ netušíte, na aké miesta sa máte vydať, tento článok je pre vás. Prinášame vám prehľad 8 slovenských kúpalísk a vodných plôch, ktoré sa oplatí navštíviť. A ako bonus pridávame miesta, ktoré môžete navštíviť v okolí.

1. Prírodné kúpalisko Rudava

Lokalita: Malé Leváre, Bratislavský kraj 

Radšej než do preplnených mestských bazénov vyrazte do prírody. Voda, borovicový les a tri upravené piesočné pláže. Znie to dobre? Presne takéto idylické prostredie na vás čaká v lokalite prírodného kúpaliska Rudava, ktoré sa nachádza neďaleko obce Malé Leváre.  

Na svoje si v komplexe tamojšieho autokempu príde azda každý. Okrem iného sa totiž môžete okúpať v bazéne, zahrať si minigolf, volejbal, záhradný šach alebo si požičať kolobežky či nafukovacie člny. Ak by ste aj chceli vyraziť na výlet, no doma máte psa a neviete, čo s ním, tak ho pokojne zoberte so sebou.

Toto miesto je dog friendly a v komplexe sa nachádza i výcvikové ihrisko pre vašich štvornohých priateľov. Vždy sa však uistite, že váš pes neobťažuje ďalších ľudí, a upratujte po ňom.

Kávu si možno osviežiť nielen ľadom, ale aj citrusmi.
Špičkový barista radí, ako si ju pripraviť doma

Čo navštíviť v okolí? Malacká synagóga (Malacky), Múzeum Michala Tillnera (Malacky), Malacký kaštieľ (Malacky), Rozhľadňa Alexandra Filípka na Veľkej Homoli (trochu ďalej, pri Modre), Slovenská národná galéria Schaubmarov mlyn (za kopcom v Pezinku).

2. Vodná nádrž Sĺňava

Lokalita: Piešťany, Trnavský kraj 

Neďaleko Piešťan nájdete vodnú nádrž Sĺňava, ktorá je ideálnou lokalitou na kúpanie, ak hľadáte útočisko počas teplých dní. Okrem toho sa tam môžete vyžiť i športovo a predovšetkým kultúrne. V komplexe tamojšieho Autocampingu Lodenica sa už teraz konajú rôzne vystúpenia a koncom augusta lokalita ožije obľúbeným festivalom country, folku i trampskej hudby. 

Čo navštíviť v okolí? Balneologické múzeum Imricha Wintera (Piešťany), Rozhľadňa na Marháte (Nitrianska Blatnica), Park miniatúr (Podolie), Vlastivedné múzeum v Hlohovci (Hlohovec), Slovanské hradisko Valy (Bojná). 

3. Kúpalisko – Kúpele Zelená žaba

Lokalita: Trenčianske Teplice, Trenčiansky kraj 

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa veru má čím pochváliť. Počas horúcich dní sa tu môžete osviežiť aj v zrekonštruovaných priestoroch legendárnej Zelenej žaby. V rámci klasického vstupu sa dostanete do hlavného bazéna s wellness prvkami, akými sú vodné trysky, a taktiež do detského bazéna.

Ak vám to nestačí, môžete si zakúpiť vstup do VIP zóny, v ktorej nájdete ďalší bazén a vírivku. V tomto komplexe sa nachádzajú ihriská, na ktorých si za poplatok viete zahrať plážový volejbal či tenis. Wellness zónu, ktorú tvoria štyri sauny, ochladzovací bazén a vírivka, plánujú otvoriť až v septembri. 

Čo navštíviť v okolí? Opatovská jaskyňa (Zamarovce), Galéria M. A. Bazovského (Trenčín), Letecké múzeum Slávnica (Slávnica), Sklársky skanzen – Sklársky sen (Valaská Belá), Dubnický kaštieľ (Dubnica nad Váhom).

4. Piesočná pláž Komoča

Lokalita: Komoča, Nitriansky kraj 

Patrí k vášmu letu piesok pod nohami? Nemusíte ho hľadať iba v zahraničí. V Komoči sa na Váhu nachádza piesočná pláž (kúpanie je na vlastnú zodpovednosť). Najjednoduchšie sa k vode dostanete cez areál tamojšieho kempu Oáza Camp, v ktorom sa za vstup platí.

Vstup sa nevzťahuje na kúpanie, keďže pláž nie je súčasťou prírodného kúpaliska, no vďaka nemu môžete využívať napríklad sociálne zariadenia kempu. Na mieste si viete zapožičať i športové potreby napríklad na volejbal či stolný tenis. 

Kúpanie v slanej vode a kimči farma aj na Slovensku.
7 netradičných zážitkov v Bratislave a okolí

Čo navštíviť v okolí? Múzeum vodného mlynárstva, Lodný mlyn (Kolárovo), Múzeum Jána Thaina (Nové Zámky), Slovenská ústredná hvezdáreň (Hurbanovo), Roľnícky dom (Martovce), Nádvorie Európy (Komárno). 

5. Vodná nádrž Hrabovo

Lokalita: Ružomberok, Žilinský kraj 

Rekreačná oblasť Hrabovská dolina ukrýva skutočný poklad. Aký? Kto by sa nenechal zlákať na kúpanie v prostredí Národného parku Veľká Fatra? Nemusíte sa iba kúpať, dá sa tu aj člnkovať a dobrodružnejšie povahy si môžu vyskúšať aquazorbing, neďalekú lanovú dráhu či zipline.

Čo navštíviť v okolí? Vlkolínec (Ružomberok), Galéria Ľudovíta Fullu (Ružomberok), Hrad Likava (Likavka), Pamätný dom Martina Kukučína (Jasenová), Archeoskanzen Havránok (Bobrovník).

6. Vodná nádrž Teplý vrch

Lokalita: Teplý vrch, Banskobystrický kraj 

Obľubujete i v lete kúpanie, pri ktorom sa nemusíte zbytočne nútiť vkročiť do studenej vody? V tom prípade je pre vás vhodnou voľbou vodná nádrž Teplý vrch, ktorá patrí medzi najteplejšie na Slovensku. Do vody sa môžete dostať z dvoch rekreačných areálov, ide o Ormet a Drieňok. Druhý vám dáva možnosť vyskúšať si napríklad paddleboard. 

Čo navštíviť v okolí? Rozprávkové slnečné hodiny (Drienčany), Rozhľadňa na Maginhrade (Nižný Skálnik), Gemersko-malohontské múzeum (Rimavská Sobota), Hvezdáreň a astropark (Rimavská Sobota), Múzeum Prvého slovenského gymnázia (Revúca).

7. Biokúpalisko Sninské rybníky

Lokalita: Snina, Prešovský kraj 

Snina sa môže pochváliť prírodným kúpaliskom, v ktorom by ste márne hľadali chemikálie. O kvalitu vody sa starajú rastliny a riasy. Kúpanie si v komplexe môžu užiť plavci a neplavci, keďže bio kúpalisko je takto rozdelené. Nachádzajú sa tu i atrakcie v podobe šmýkačiek či toboganu, ako aj niekoľko ihrísk.

Travel blogeri cestujú s deťmi po celom svete. Toto je ich 10 tipov na výlety u nás

Čo navštíviť v okolí? Kaštieľ v Snine (Snina), Hostovické lúky (Hostovice), Skanzen v Humennom (Humenné), Vihorlatské múzeum (Humenné), Minigaléria drevených kostolíkov (Ulič).

8. Vodná nádrž Palcmanská Maša

Lokalita: Dedinky, Košický kraj 

Vyrazte za letným osviežením ku najväčšej vodnej nádrži v Slovenskom raji. Pozdĺž vodnej plochy sa z jednej strany tiahne malebná obec Dedinky, z ďalšej ju lemuje železničná trať. Požičať si môžete vodný bicykel alebo čln, vyraziť na vodu a zblízka sledovať vlaky, prechádzajúce okolo.

Čo navštíviť v okolí? Dobšinská ľadová jaskyňa (Stratená), Tomášovský výhľad (Spišské Tomášovce), Kaštieľ Andrášiovcov (Vlachovo), Grófska ľadovňa vo Vlachove (Vlachovo), Chmarošský viadukt (Telgárt). 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?