24. mája 2021

Kam sa vybrať na jedlo? Po Slovensku sa postupne otvárajú už aj interiéry reštaurácií. Od tohto pondelka (24. 5.) pribudli na Slovensku oranžové a prvýkrát už aj žlté okresy, v ktorých môže vnútri v podniku pri jednom stole sedieť šesť ľudí (v žltom okrese) respektíve štyria ľudia (v oranžovom okrese) alebo členovia jednej domácnosti. Známy foodbloger Daniel Feranec alias Čoje pre Forbes spísal svoje odporúčania, ktoré bratislavské gastroprevádzky sa po dlhej koronapauze oplatí navštíviť.

Foodbloger Daniel Feranec, Čoje, Bratislava, reštaurácie, Forbes
Foodbloger Daniel Feranec alias Čoje. Foto: Welin Nagyová

Nech sa páči, tu je jeho 7 tipov:

Chez Balzac

Pôvodne iba francúzska pekáreň a obchodík s naozaj exkluzívnymi francúzskymi vínami, syrmi a ďalšími výrobkami, sa na konci druhej vlny konečne rozšíril na reštauráciu. Ponuka je jednoduchá, suroviny dovážajú z Francúzska, šéfkuchárom je Jakub Bíro, ktorý predtým čaroval v klube Lúčnica.

Bistronomy

Ďalší z relatívne mladých podnikov síce nedávno dokončil terasu, no oveľa lepšia atmosféra než vonku na parkovisku s mekáčovským drive-inom panuje vo vnútri. Tento podnik spája lokálnu kuchyňu a suroviny s na slovenské pomery výnimočnou kreativitou.

Fleur Bakery

Momentálne jednou z najvýraznejších vĺn v bratislavskej gastronómii sú remeselné pekárne, v ktorých sa okrem kváskového chleba na domov môžete regulárne najesť. Skvelé miesto je aj Kruh na Vajnorskej, no rímska pizza a žemľovka vo Fleure na Štúrovej sú z iného sveta.

Reklama

K Bab by Maehwa

Pôvodná Maehwa na Zlatých Pieskoch, nespravodlivo prehliadaná špičková kórejská reštaurácia, otvorila konečne pobočku v centre. Jej „terasa“ je chodník na rušnej ulici, v interiéri bude jeden z najlepších súčasných ázijských podnikov v meste dačo úplne iné.

Balans Bistro

Tento podnik je vegánska stálica Bratislavy a bezkonkurenčná jednotka v tomto gastrožánri. Počas covidu usilovne makali na donáškach a takeaway obedoch pre svoju širokú komunitu štamgastov, na obed v kľude vo vnútri príjemného bistra sa asi neteším sám.

Don Saro

Bratislava má aj známejšie a navštevovanejšie talianske podniky, no útulná sicílska rodinná reštaurácia v podzemí starého račianskeho domu s jednoduchými domácimi cestovinami patrí medzi tie, do ktorých sa teším najviac.

SeeU

Tento podnik patril medzi tie, ktoré ťahali za kratší koniec, kým boli povolené iba terasy: pár stolov na rušnej Košickej nedokázalo vytvoriť atmosféru, akú si tunajšie výnimočné jedlo zaslúži. V priestornom interiéri to už konečne bude môcť rozbaliť naplno.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?