27. marca 2021

Aby malo remeslo zlaté dno, musí mať v prvom rade zlaté ruky, ktoré sa ho pevne chopia. Zuzana Kubánová to vie, a preto živí svoje dizajnérske remeslo už viac ako 15 rokov. Usilovne pretláča nadčasovosť, trvácnosť a kvalitu v dobe, keď trhy zahlcuje všadeprítomná rýchla móda. Zuzka si vďaka svojej zanietenosti vybudovala klientelu, ktorá ju podržala aj v časoch pandémie. Domovom jej značky sa stalo Partizánske, niekdajšie sídlo obuvníckeho priemyslu, vďaka čomu mohla dať druhú šancu strojom so slávnou históriou, a nielen im.

Začiatky mladej remeselníčky

Zuzanin príbeh začína na Škole umeleckého priemyslu Josefa Vydr:. „Navštevovala som ju od roku 1994, takže sme vtedy ešte málo používali počítače. Všetko sme robili ako kedysi, ručne, čo som mala veľmi rada,“ vysvetľuje. Neskôr sa prihlásila na textilný dizajn so zameraním na potláčanie materiálov na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. 

Zuzanu baví pracovať rukami a tvoriť, čo dokazuje v značke Part. Foto: archív značky Part

Vtedy sa pridala do značky Popular, ktorú v roku 2002 založil a viedol jej vtedajší priateľ. Spoločne sa ako čerství absolventi rozhodli, že sa budú tomuto projektu venovať naplno. Po 12 rokoch sa Zuzka osamostatnila a v roku 2017 založila značku Part. 

Názov a ideu značky vymyslela jej kamarátka Zuzana Fajta, ktorej dala zopár indícií, pretože propagáciu nikdy nepovažovala za svoju silnú stránku.

„Žijem a tvorím v Partizánskom, využívam tradíciu a remeslo tohto mesta a keďže Part v slovenčine znamená časť, tak to tiež sedí, lebo sa vždy sústreďujem na detaily,“ vysvetľuje Zuzana.

Reklama

Zákazníci ju nasledovali

Názov ju nadchol a zrazu mala pocit, že všetko do seba zapadlo. No prvé mesiace v podnikaní neboli jednoduché – zostala na všetko sama, na čo nebola zvyknutá. 

Zuzka mala strach z toho, či si ju ľudia budú po 12 rokoch vedieť spojiť s novou značkouJej obavy sa však nenaplnili.

Vďaka ľahko rozpoznateľnému rukopisu bol pre ňu prechod pod značku Part prirodzený a plynulý. Zákazníci, ktorí mali dovtedy záujem o jej produkty, ju skrátka nasledovali. 

Keď sa presťahovala do Partizánskeho, kde dnes žije a tvorí vo vlastnom ateliéri, rozšírilo jej to obzory. Pomohol jej aj priateľ Lukáš a jeho otec, ktorý učí na tamojšej strednej priemyselnej škole a je skúseným technológom.

Zánovné stroje z niekdajšieho obuvníckeho centra

„Naučil ma nové veci, nemala som technologickú prípravu, takže mi veľa pomáha v dielni. Vďaka pribúdajúcim skúsenostiam som mohla začať robiť aj s prírodnou usňou. Predtým vo mne budila rešpekt. Vedela som, že z nej sa veci musia ušiť perfektne, preto je potrebné mať dostatočné skúsenosti,“ vraví.

Za veľkú výhodu Zuzana považuje, že Partizánske bolo dlhodobo centrom obuvníckeho priemyslu, vďaka čomu sa dostala k mnohým zánovným strojom z fabrík, ktoré museli zatvoriť svoje brány. Namiesto toho, aby investovala do nákupu moderných mašín, stavila na tie, ktoré už stihol overiť čas.

pekné korkové šľapky
Do ponuky značky Part zaradila Zuzana aj korkové šľapky, ktoré sprvu hľadala sama pre seba. Foto: archív značky Part

„Fungujem na veľmi starých a tiež veľmi kvalitných strojoch,“ hovorí. Pre Zuzanu je prvoradé remeslo, funkčnosť či kvalitné a poctivé spracovanie. „Vždy som pracovala tak, aby boli moje produkty trvácne,“ dopĺňa.

Kvalita a trvácnosť sú základom

Sama síce nerada nakupuje, no už keď si niečo nové zaobstará, tak hľadí predovšetkým na to, aby jej konkrétna vec vydržala skutočne dlho a aby ju využila naplno. Toho sa drží aj v značke Part.

„Rada opravujem staré veci, ktoré sú ešte funkčné. Keď mi niekto napíše, že má odo mňa kabelku spred ôsmich rokov, je s ňou veľmi spokojný, ale vyšúchalo sa mu povedzme uško a chce novú, ja ho poprosím, aby mi poslal fotografie a pozriem sa na to, či sa ešte dá opraviť.“ opisuje Zuzana. 

Nadčasovosť a ľahkosť

Ako textilná a produktová dizajnérka sa neriadi trendmi, oveľa radšej má nadčasovosť. Všetky produkty, ktoré zaradila do portfólia vytvorila najskôr sama pre seba, následne ich testovala a až tak predstavila trhu.

Jej vlajkovou loďou sú guľaté kabelky, ktoré označuje slovom Cake. S úplne prvým kusom prišla ešte ako vysokoškolská študentka. Obľube zákazníkov sa tešia aj mestské batohy.  

Kvalitné malé kabelky
Vlajkovou loďou značky Part sú guľaté kabelky, ktoré Zuzana tvorila už počas vysokej školy. Foto: archív značky Part

Pri produktoch dbá aj na to, aby boli ľahké. „Neznášam ťažké kabelky, do ktorých keď niečo dáte, tak už vás to obťažuje. Momentálne chystáme novú kolekciu obľúbených ‚orto korkáčov‘ a usňové puzdrá na mobil. Je to náš najnovší a teda najobľúbenejší produkt,“ hovorí.

Dáva druhú šancu zvyškovému textilu

Na výrobu produktov používa väčšinou talianske usne a gro textilného materiálu, približne 90 percent, nakupuje vo forme zvyškov od rôznych firiem. Vďaka upcyklácii dáva druhú šancu kvalitnému textilu, ktorý by si nenašiel iné využitie. 

„Takto fungujem už viac ako deväť rokov. Vyhovuje mi, že mám prácu, ktorá ma baví, dokáže ma uživiť a vidím v nej veľký zmysel. Pre mňa nie je najdôležitejšie rásť, radšej chcem pripravovať veci na mieru, vychádzať zákazníkom v ústrety a robiť im radosť. A hlavne je to o slobode, vďaka ktorej svoju značku neberiem v úvodzovkách ako firmu,“ ozrejmuje. 

Rovnako ako ďalší remeselníci aj Zuzana sa vlani musela popasovať s problémami. V marci zostala bez objednávok, preto šila rúška pre rodinu a známych. Neskôr sa zákazníci začali postupne opäť ozývať, čo ju utvrdilo v tom, že sa so značkou Part vydala na správnu cestu.

Aktuálne pripravuje vlastný e-shop, ktorý by mal byť hotový do mesiaca, pretože zatiaľ predávala produkty hlavne cez portál Sashe. V budúcnosti by naďalej rada ponúkala nové dizajny a rozširovala kolekciu. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?