Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
3. decembra 2021

Na slovenskom trhu pôsobia laboratóriá MEDIREX GROUP už dvadsať rokov. „Pandémia ochorenia Covid-19 ukázala, aká dôležitá je práca moderných diagnostických laboratórií,“ hovorí riaditeľ laboratórnej divízie spoločnosti MEDIREX GROUP Jozef Gavlas. 

Laboratóriá MEDIREX GROUP sú na trhu už dvadsať rokov. Aká bola vaša cesta v spoločnosti?

Do spoločnosti MEDIREX GROUP som sa dostal pomerne náhodou. Ako vyštudovaný chemik som sa totiž primárne nesústredil na medicínske laboratóriá, ale skôr na laboratóriá vo veľkých priemyselných podnikoch. V jednom veľkom podniku na severe Slovenska som začal svoju kariéru ako laborant. V spoločnosti MEDIREX GROUP som začínal ako prevádzkový manažér. Laboratóriá, ktoré sme kupovali alebo preberali pod naše vedenie, boli zvyčajne veľmi zanedbané a mnohokrát na okraji záujmu manažmentov zdravotníckych zariadení, kde pôsobili. Každé jedno sme postupne zrekonštruovali a vybavili technologicky aj personálne. Dali sme im štandard, ktorý sa snažíme dlhodobo udržiavať na vysokej úrovni.

Bez centralizácie a dodržiavania efektivity to však pravdepodobne nejde…

Určite nie. Centralizácia je jediným spôsobom, ako robiť efektívne laboratórnu diagnostiku. Všetky urgentné, život ohrozujúce vyšetrenia robíme v tzv. satelitných laboratóriách. Ostatné parametre sa vyšetrujú v centrálnych laboratóriách. Čarom centralizácie je dokonalé využitie priestoru a personálu. Prístrojové vybavenie je zaťažené tak, aby bol pomer cena-výkon čo najefektívnejší. Vďaka centralizácii môžeme aj špeciálne technológie využívať omnoho účinnejšie. Denne sme tak schopní vykonať takmer 300-tisíc testov, čo je za mesiac viac ako 5,5 milióna laboratórnych vyšetrení. 

Znie to ako sci-fi, ale je možné, že jedného dňa nahradia personál roboty?

Nemyslím si. Postupným rastom nášho portfólia, v ktorom máme niekoľko tisíc rôznych testov, sme prišli na to, že potrebujeme niečo väčšie, automatickejšie. Na jednej strane totiž čelíme tlaku na znižovanie cien testov, kedy za posledné roky došlo v niektorých prípadoch až o 25-percentné zníženie cien za vyšetrenie. Na druhej strane je tu nedostatok erudovaného stredoškolského aj vysokoškolského personálu, takže ľudskú prácu sa snažíme automatizovať. Kolegov sa často pýtam, čo vidia za skúmavkou. Nesmierne dôležité je totiž nevidieť vzorku, musia vidieť človeka, pacienta, matku, ktorá sa bojí o svoje dieťa. Vzorka pre nás nie je voda z Dunaja alebo z čističky, ktorá, keď sa nepodarí analyzovať, tak sa jednoducho znova naberie. Vyšetriť vzorku znamená vyšetriť pacienta, to nie je naša práca, to je naše poslanie. 

„Vyšetriť vzorku znamená vyšetriť pacienta. To nie je naša práca, to je naše poslanie,“ tvrdí Jozef Gavlas. Zdroj foto: MEDIREX GROUP

Aká je budúcnosť laboratórnej diagnostiky?

Jednoznačne v technológiách a v schopnostiach ľudí. Technológie sa vyvíjajú – zvyšujú rýchlosť, kapacitu a efektivitu. Budúcnosť je vo vede a výskume. V poslednej dekáde došlo k značnému vývoju špecifickejších odborov. Napríklad genetika nám umožňuje pozerať sa na zdravotný stav človeka ešte pred jeho narodením. Práve v našej spoločnosti sme vyvinuli prenatálny test, ktorý dokáže z krvi matky odhaliť chromozómové poruchy plodu naprieč celým genómom. Novinkou je aj vyšetrenie génu spôsobujúceho ochorenie cystická fibróza. A to všetko pred narodením dieťaťa. 

V čom zmenili roky 2020-2021 vašu spoločnosť?

Pandémiu takéhoto rozsahu sme nikdy nezažili ani nečakali. Zreteľne nám však ukázala, aká dôležitá je práca moderných diagnostických laboratórií. Vďaka technologicky najvyspelejším multidisciplinárnym laboratóriám sme zaviedli a validovali svetovo uznávanú PCR metódu aj na diagnostiku vzoriek pre Covid-19. Denne vyšetrujeme množstvo vzoriek, v čase najvypuklejšieho obdobia sme dosiahli maximum viac ako 11-tisíc RT-PCR vyšetrení za jeden deň. Ak sme na začiatku pandémie boli v „covidovej“ škôlke, teraz sme už minimálne na gymnáziu. 

Ako ovplyvnila pandémia váš pracovný život? 

Začiatok minulého roka mi osobne priniesol veľmi veľa. Ak som si dovtedy myslel, že som profesionálne dospel, zistil som, kde sú moje rezervy. Množstvo chaosu, neznámych vecí okolo nás, neustále sa meniace pravidlá ma len utvrdili v tom, že v tomto sme mali všetci nedostatky. Tak ako sa počas majstrovstiev v hokeji všetci stávajú „profesionálnymi“ hokejistami vo svojich obývačkách, mám pocit, akoby sa všetci zo dňa na deň stali mikrobiológmi a odborníkmi na genómové sekvenovanie. Čo je však škoda. Ale všeobecne mi táto doba ukázala charaktery ľudí, citlivo som vnímal modely správania kolegov a pacientov. Zároveň Covid-19 potvrdil dôležitosť mikrobiológie a všetkým nám pripomenul, že na mikroorganizmy nesmieme zabúdať. Enormne rýchlo sa totiž dokážu rozšíriť na veľmi veľkú časť populácie a zabíjajú vo veľkej miere.