Narodila sa v Moravskom Svätom Jáne, študovala v Bratislave, žila v Číne, no už viac ako dekádu žije na gréckom ostrove Santorini, kde prevádzkuje hostel Caveland. Ten sa považuje za jedno z najviac „Instagram friendly“ miest na ostrove.
Slovenka Veronika Karáčová tvrdí, že práca s mladými ľuďmi jej bola vždy blízka, keďže v Číne viedla malú firmu, kde pomáhala študentom pri vyhľadávaní stáží. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa spolu s manželom rozhodli otvoriť práve hostel, ktorý vyhľadávajú skôr mladí ľudia.
Jej manžela, ktorý je pôvodom Grék, zasa tento typ ubytovania zlákal počas jeho ciest po Južnej Amerike. Sen o vlastnom biznise sa naplnil, keď sa neďaleko mestečka Fira uvoľnil objekt, ktorý si už pred rokmi vysníval.
Caveland stojí na základoch 300 rokov starej vinárne a v porovnaní s väčšinou ubytovacích zariadení ide skôr o komplex so záhradami, dvormi a množstvom flóry. „Každý si tu vie nájsť svoj kútik,“ opisuje pre Forbes Veronika.
Svetová inšpirácia
Objekt okrem toho reprezentuje typickú miestnu architektúru, ľuďmi vyhĺbené jaskyne sa dnes používajú ako izby. Ako dodáva Veronika, na samotnom ostrove je len zopár hostelov. Ten ich je však typický atmosférou, ktorú vybudovali vďaka vlastnej skúsenosti s prebývaním v podobných zariadeniach po celom svete.
„Kým sme hostel otvorili, veľa sme precestovali a inšpiráciu sa snažíme čerpať neustále,“ vysvetľuje Veronika.
Avšak kým dostal objekt dnešnú podobu, museli ho podrobiť rozsiahlej rekonštrukcii. „ Potrápili nás hlavne robotníci, ktorým musíte byť vždy za pätami, ale ani vtedy nie sú veci urobené na čas a na 100-percent,“ opisuje Veronika.
Spomína napríklad na deň otvorenia, keď prví hostia už čakali na recepcii, kým sa ešte dokončovalo osádzanie vstavaných postelí. „Stihli sme to však do oficiálneho času na check-in o tretej popoludní,“ dodáva.
-
-
Bazén je súčasťou hostela. Foto: Archív Veroniky Karáčovej
-
-
Izby sú umiestnené vo vyhĺbených jaskyniach. Foto: Archív Veroniky Karáčovej
-
-
Zdieľaná izba, ktorú využívajú najmä mladí ľudia. Foto: Archív Veroniky Karáčovej
-
-
Foto: Archív Veroniky Karáčovej
Model zariadenia testovali ešte pred jeho oficiálnym otvorením. Celú zimu počas prerábok ho poskytovali turistom zadarmo, ktorí im pomohli „vychytať“ problémy na izbách. Počúvali ich, čo treba zmeniť, aby to vyhovovalo potrebám mladšej klientely.
Výpadok Američanov
Dnes ponúkajú spoločné izby pre viacero hostí, aj intímnejšie pre páry či trojicu priateľov a dokonca aj apartmány. Pred pandémiou patrili medzi ich hostí najmä Austrálčania, Američania a obyvatelia Nového Zélandu.
Ako spomína Veronika, v roku 2020 ich výpadok klientely spoza oceánu potrápil, keďže Američania sú zážitkoví turisti, majú záujem o súkromné výlety a zaplatia za kvalitné služby viac. „Európania sú v tomto konzervatívnejší,“ vysvetľuje.
Foto: Archív Veroniky Karáčovej
Pre svojich klientov okrem ubytovania organizujú v spolupráci s miestnou reštauráciou aj ochutnávku jedla, filmové večery, sprostredkovávajú požičanie auta či predávajú lístky na loď, ktorá premáva ku sopke.
Joga na terase
Z riadiaceho kresla Veronika často presadá do role inštruktorky jogy. Svojej vášni prispôsobila aj samotný Caveland a z jeho strechy vytvorila ideálnu terasu na hodiny jogy, ktoré pre klientov sama precvičuje. Ak však neučí klientov hostela, jogu precvičuje súkromne na plážach Santorini.
„Do hotelov chodím len zriedkavo, keďže tam zvyčajne chýba súkromie. V posledných rokoch je ostrov dosť preplnený a je mi nepríjemné učiť hodinu, ak kúsok od vás niekto na susednom balkóne práve raňajkuje, alebo si vás fotia či pozerajú na vás z výšky. K praxi treba pokoj a myslím si, že aj byť čo najbližšie k prírode,“ hovorí.
Náročné zimy
Počas zimnej sezóny majú zatvorené, od novembra totiž medzi Aténami a Santorini premáva denne len jedna loď a len zopár lietadiel, takže klesne aj počet turistov.
„Nemá význam byť otvorení. Na ostrove je väčšina atrakcií a reštaurácií aj tak zatvorená,“ opisuje Veronika. Život sa opäť vracia do normálu až začiatkom jari.
A aj keď sú zimy na ostrove pre turistický ruch zložité a rovnako neľahké obdobie majú za sebou aj z pohľadu pandémie, návrat na Slovensko neplánuje. „Vyhovuje nám tu spôsob života, jedlo a klíma. Hovorím aj píšem plynulo po grécky, takže sa necítim ako cudzinec,“ hovorí na záver.