28. novembra 2020

Začalo to vášnivým listovaním časopisov a vyústilo do založenia značky kabeliek a doplnkov. Nikoleta Schick (42) sa v oblasti módy pohybuje už viac ako 20 rokov. Založila a vedie značku Letta, ktorej produkty dostala do ponuky luxusných zahraničných butikov. Kvalitu si zabezpečuje detailnou prácou s prepychovými materiálmi, škandinávskou kožušinou, talianskou kožou i komponentmi, ktoré používajú aj svetové značky. Jej kabelky nosia zahraničné celebrity a influencerky.

V každej kolekcii musela obhájiť svoje miesto a nesmela podliezť vysoko nastavenú latku či stanovenú kvalitu. „Už na začiatku som sa rozhodla nevydať smerom takzvaného free giftingu. Povedala som si, že si svoje produkty vážim natoľko, že nebudem chodiť po svete a rozdávať zadarmo kabelky ľuďom, ktorí sú známi na Instagrame,“ vraví.

Pandémia koronavírusu poznačila jej obchody v zahraničí, svoje produkty však stihla stiahnuť do bratislavskej centrály skôr, než by bolo neskoro. Nikoleta podniká aj v ďalších oblastiach, pracuje ako osobná štylistka, konzultantka a interiérová dizajnérka.

Módou a dizajnom žije od mladosti

Kde sa však začína tento príbeh? Ešte ako tínedžerka si horko-ťažko zháňala vtedy drahé nemecké vydanie časopisu Vogue. Fascinoval ju dizajn, móda a estetika, ktorú tento titul prezentoval.

Od nepamäti obdivuje značku Chanel. Keď si ako 15-ročná listovala v tomto časopise, na fotografii zazrela apartmán Coco Chanel v parížskom hoteli Ritz, do ktorého sa pred niekoľkými rokmi osobne pozrela. O tom sa jej vtedy ani nesnívalo.

Reklama
Nikoleta sa pozrela aj na miesto, o ktorom v mladosti iba snívala. Foto: archív Nikolety Schick

Veľkou inšpiráciou bola jej mama, ktorá sa vkusne obliekala a počas minulého režimu pracovala ako stewardka. „Vždy z ciest priniesla krásne veci pre nás obe, vtedy to bol podpultový tovar. Pamätám si naše výlety do Tuzexu,“ smeje sa.

Nikoleta už nie je v oblasti módy žiadnym nováčikom. Všetko to oficiálne odštartovalo, keď ako 22-ročná začala pracovať pre Elite Model Management v Bratislave a následne v Prahe. „Bola som head booker, to je niečo ako šéf agent, ktorý manažuje pohyb modeliek po svete,“ spomína.

Neskôr sa chopila ďalšej kariérnej príležitosti v českom vydavateľstve Stratosféra, ktoré zastupovalo zahraničné tituly ako Harper´s Bazaar či Cosmopolitan.

V roku 2004 sa rozhodla urobiť krok vpred. Založila si „eventovú“ agentúru, v ktorej neupustila od modelingovej oblasti. „Zastupovali sme agentúru Marilyn Agency, ktorá bola toho času iba v Paríži a New Yorku,“ približuje.

Agentúru po deviatich rokoch fungovania predala a peniaze investovala do založenia značky Letta, v rámci ktorej sa vydala dvomi smermi. Tým prvým je navrhovanie kožušinových a kožených kabeliek, tým druhým styling privátnych klientov na mieru.

Tento rok rozšírila biznis aj o interiérový dizajn pod značkou Schickinteriors. Dokázala sa pustiť do všetkého, čo ako tínedžerka obdivovala. 

Chce zotrvať pri butikovej výrobe

Kabelky značky Letta dostala do svetových butikov, kde boli zaradené medzi luxusný tovar. Nebola to však žiadna náhoda, sú za tým roky tvrdej práce a cestovania po svete.

„Najväčšou výzvou bolo nájsť kvalitných lokálnych dodávateľov a napojiť sa na distribučné reťazce. Prezentovať moje dizajny na zahraničných výstaviskách bola prestíž . Musíte splniť regule, aby ste sa tam dostali. Produkty musia byť kvalitné a konkurencieschopné, aby ste vynikli,“ približuje. Sama kontrolovala každú jednu kabelku, ktorá vyšla z dielne značky Letta.

Nič nenechávala na náhodu. Kožušiny vysokej kvality si objednávala zo Škandinávie, kože z Talianska a rovnako komponenty, prípadne aj z Japonska. „Na skoby máme fabriku, ktorá dodáva pre značky ako Prada či Celine. Trvalo dlho, kým som sa dopracovala k tomu, že nám otvorili dvere. Prvé dva alebo tri roky sme ich nezaujímali, pretože ja som vždy chcela zostať pri butikovej výrobe,“ upresňuje Nikoleta.

Keďže navrhovanie a výroba kabeliek nebola jediná oblasť, ktorej sa v podnikaní venovala, mohla si to dovoliť a sústrediť sa na produkty vyrábané v menšom počte a aj na objednávku.  

Zároveň sa vždy držala precízneho navrhovania. Nakreslila skicu, z nej sa vyrobil 3D model a priamo na ňom doťahovala detaily, až kým nebolo všetko perfektné. „Keď mala moja kabelka sedieť na poličke v New Yorku vedľa svetoznámych značiek, nemohla som si dovoliť vypustiť nekvalitný produkt,“ ozrejmuje.

Svoje kabelky prezentovala dvakrát ročne na výstaviskách v New Yorku a Paríži. Na týchto udalostiach sa zúčastňovali aj nákupcovia butikov, ktorí si vyberali novinky do svojej ponuky.

Dvojročný kontrakt so Saga Furs

Približne pred dvomi rokmi zaujala na parížskom výstavisku ľudí z fínskeho produkčného domu kožušín Saga Furs, ktorý spolupracuje so značkami ako Chanel alebo Dior Couture. Pravidelne vyhľadávajú talentovaných návrhárov, ktorým ponúkajú spolupráce.

„Asi tri týždne na to mi prišla e-mailom ponuka, že si ma vybrali na spoluprácu, ktorá bude trvať dva roky s možnosťou prolongácie. Od dojatia som sa rozplakala, keď som si uvedomila, že sme traja na celom svete, ktorým dajú na najbližšie dva roky tento kontrakt,“ spomína.  

Svoje kabelky značky Letta predávala v rôznych svetových butikoch. Foto: archív Nikolety Schick

Novinkou bolo, že v rámci tejto spolupráce musela vykročiť zo svojej komfortnej zóny a okrem kabeliek či doplnkov sa prvýkrát pustila do prípravy kolekcie kožuchov.

„Pre mňa to bola veľká škola, mala som pod sebou 10 ľudí, s ktorými sme tvorili líniu kožuchov s hravým dizajnom muchotrávok, trpaslíkov a veveričiek,“ konštatuje. Keď jej ľudia zo Saga Furs ponúkli možnosť prolongácie, odmietla to, pretože sa začala intenzívnejšie venovať interiérovému dizajnu. 

Kabelky značky Letta si vo svete našli obdivovateľky zvučných mien. Štyri kúsky vlastní Eva Chen, šéfka módnej sekcie Instagramu, ktorá sa postarala o prevratný moment, keď sa objavila na newyorskom týždni módy s kabelkou z dielne Nikolety.

Reklama

„New York je v inej časovej zóne ako Slovensko, takže ja som išla spokojne spať a ráno som mala pocit, že mi niekto hackol Instagram. Nečakala som, že kým budem spať, tak Eva Chen vyjde na prehliadku a sadne si do prvého radu s mojou kabelkou,“ hovorí.

Okrem toho si produkty od Letty obľúbili aj módna influencerka Nasiba Adilova a návrhárka Carly Cushnie, ktorej značka obliekala Michelle Obamu či Beyoncé 

Pandémia vrátila jej produkty na Slovensko

Aj jej podnikanie ovplyvnila pandémia. „Veľa obchodov sa zavrelo, prípadne skrachovalo. Barneys v New Yorku pred koronou zavrel a za ním to ide ako jedna šnúra. Ja som, ľudovo povedané, šípila prúser a v prapočiatkoch som stihla stiahnuť naše produkty do centrály v Bratislave,“ vysvetľuje Nikoleta, ktorá je pri spätnom pohľade za svoju včasnú reakciu vďačná.

„Veľa dizajnérov nemá povyplácané veci, tovar je odovzdaný v obchodoch, obchody skrachovali, sú to naozaj ťažké scenáre,“ dopĺňa. 

Nechce vyrábať vo veľkom a so značkou Letta sa drží butikovej výroby. Foto: archív Nikolety Schick

Nikoleta stiahla svoje produkty z rôznych kútov sveta, napríklad New Yorku, Dallasu, Toronta, Barcelony, Soulu či Viedne. Jediné miesto, na ktorom ich zatiaľ ponechala, je Praha. Kabelky má teda v bezpečí u seba, vďaka čomu môže naďalej fungovať prostredníctvom e-shopu.

Momentálne sa nevyrábajú ďalšie kabelky, ktoré inak vznikajú na Slovensku a v Maďarsku. „Máme ich toľko na sklade, že si vystačíme na celú sezónu,“ upresňuje.  

Aktuálne si podľa Nikolety značka Letta žije vlastným životom, zatiaľ čo ona sa od začiatku pandémie venuje najmä interiérovému dizajnu. Rozpracovaných má päť realizácií, z toho štyri rezidenčné a jeden kancelársky priestor.

„Sú to projekty, ktoré začali v marci a budú dokončené o rok alebo dva. Čo sa týka stylingu a kabeliek, tak poviem, že keby to takto bolo aj naďalej, tak by som bola absolútne spokojná,“ hovorí. Jej cieľom je žiť v prítomnom okamihu a robiť presne to, čo si každý deň žiada. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?