Spoločnosť WeWork, ktorá poskytuje priestory na coworking, v pondelok 6. novembra vyhlásila bankrot, čím zavŕšila svoj dramatický kolaps. V tlačovom vyhlásení firma uviedla, že 92% percent veriteľov s plánom reštruktualizácie súhlasilo.
V rámci reorganizácie spoločnosť obmedzí prenájom kancelárií. Vo svojom podaní na konkurznom súde v New Jersey firma WeWork uviedla, že vlastní aktíva vo výške približne 15 miliárd dolárov a dlhy vo výške 18,6 miliárd dolárov.
Spoločnosť tiež dlhuje približne 100 miliónov dolárov za poplatky za ukončenie prenájmu a nezaplatené nájomné – hoci má v úmysle niektoré z nich spochybniť.
Spoločnosť WeWork má aktuálne hodnotu 44,5 milióna dolárov – údaj je z piatka 3. novembra, keď sa jej akcie na burze predávali po 83 centov. Akcie WeWork od začiatku roka klesli o 98,5 percenta a od vstupu na burzu v roku 2021 o 99 percent.
Spoluzakladateľ WeWork Adam Neumann označil vyhlásenie konkurzu spoločnosti za „sklamanie“. Dodal: „Od roku 2019 bolo pre mňa náročné sledovať zdiaľky, ako WeWork nedokázal využiť produkt, ktorý je dnes relevantnejší než kedykoľvek predtým. Verím, že so správnou stratégiou a tímom reorganizácia umožní úspešný reštart WeWork.“
Jeden z najcennejších startupov
Spoločnosť na prenájom coworkingových priestorov, za ktorou stojí SoftBank, bola kedysi ocenená na 47 miliárd dolárov, čo z nej robilo jeden z najcennejších startupov na svete.
V roku 2019, keď sa firma pripravovala na vstup na burzu, sa však objavili zlé správy. Startup vtedy uviedol, že za predchádzajúcich dvanásť mesiacov stratil 1,9 miliardy dolárov.
Ďalšou ranou pre firmu bol investigatívny článok Wall Street Journal o kontroverznom štýle riadenia vtedajšieho generálneho riaditeľa spoločnosti Adama Neumanna.
Neumann následne WeWork opustil a spoločnosť zachránil jej najväčší podporovateľ – SoftBank. Hodnota spoločnosti ďalej klesala v súvislosti s pandémiou.
Článok vyšiel v americkom Forbese. Jeho autorom je Siladitya Ray.