13. januára 2021

Iba málo vecí je v profesionálnom rozhovore tak nepríjemných, ako povýšenosť. Povýšeneckí ľudia si totiž myslia, že ste hlúpi. Povýšenecký šéf nadmerne riadi to, čo robíte, a predpokladá, že by to dokázal urobiť lepšie ako vy. V jeho očiach ste len ďalší pár rúk do počtu. Ešte väčšou výzvou je povýšenecký kolega. 

Kým úsudok šéfa môže zatieniť jeho vlastný narcizmus, pocity kolegov dokážu byť zložitejšie. Kolega môže veriť, že si nezaslúžite svoje miesto, alebo že by vašu prácu zvládol vykonávať lepšie. Je tu aj riziko, že by pred ostatnými členmi tímu, vrátane šéfa, mohol naznačiť, že ste hlúpi a nekompetentní.  

Aj keď neexistuje nič, čím by ste mohli zastaviť takéto prejavy povýšeneckých ľudí voči vám, môžete sa ich aspoň pokúsiť odhaliť a zvládnuť. Nižšie nájdete 5 zdvorilých vecí, ktoré ostatní naokolo hovoria, keď si skutočne myslia, že ste hlúpi: 

1. „Páni, vidím, že to pre teba naozaj veľa znamená.“

Samozrejme, že to pre vás veľa znamená, inak by ste o tom nediskutovali. Človek, ktorý hovorí túto vetu, naznačuje, že je to dôležité iba pre vás, no pre nikoho ďalšieho (teda pre nikoho so zdravým rozumom, s lepšími vecami na práci, a tak ďalej). Vo výsledku to však nie je dôležité pre neho. Ak teda potrebujete podporu, z jeho strany ju nečakajte. 

Samozrejme, je tu šanca, že vám túto frázu povie iba preto, lebo ste sa rozrozprávali a druhú stranu ani nepustili k slovu, alebo ste mali neznesiteľne dlhú a nudnú prezentáciu. Pokiaľ ste zašli do nejakej témy hlboko a čo i len okrajovo ste sa dotkli toho, čomu sa tento človek venuje, jeho poznámka je len zdvorilá a nie povýšenecká. Zistíte to jednoducho tak, že sa opýtate: „Je to pre teba relevantné?“

Reklama

2. „Nie je to žiadny veľký problém.“

Aj táto veta zľahčuje vaše obavy, že to, o čom hovoríte, je niečo, čo považujete za veľký problém, alebo to skutočne veľký problém je. V extrémnejšom prípade to vaše obavy vyvracia. Človek, ktorý vysloví túto vetu, v podstate tvrdí nasledovné: „Nie, nie je to pre mňa relevantné alebo dôležité a nemalo by to byť dôležité ani pre teba.“ Výhrada je to vtedy, ak je skutočne pravda, že mrháte svojím úsilím.  

Preto si vypočujte, čo táto osoba hovorí ďalej. Ak sa bude téme venovať hlbšie, môže to znamenať jednu vec. Možno úprimne verí, že nejde o veľký problém, pretože k tomu dospela. Na druhej strane, keď sa človek odvráti a radšej si doleje nápoj, tak vás pravdepodobne považuje za hlúpych.  

3. „Teoreticky to znie dobre, ale v skutočnom svete…“

Táto fráza pramení z neistoty. Nechajte ma hádať: Máte vzdelanie z prestížnej vysokej školy? Osoba, ktorá povie takúto vetu, to vie, alebo to vycítila a je zastrašená. Snaží sa vám tým vyrovnať alebo „stav“ aspoň neutralizovať. Chápe, že väčšina ľudí si cení ťažko nadobudnuté skúsenosti namiesto absolvovania zvučných škôl. Nechápe však, že je to iracionálne. 

Použitím frázy „skutočný svet“ človek u ostatných, ktorý rozhovor počúvajú, degraduje to, čo môžete ponúknuť. Ako sa viete brániť? Jedinou možnosťou je snažiť sa z neho dostať explicitné vysvetlenie a zistiť, prečo jeho prístup a pohľad na „skutočný svet“ funguje lepšie. Buďte však opatrní. 

Prostredie a kontext sú dôležité faktory. Navyše, ak to hovorí váš šéf, tak jeho prístup by mohol byť iba obranným mechanizmom, ak sa snažíte spochybniť status quo. Aby ste to prekonali, musíte prísť na to, ako správne ukázať, že váš spôsob je najlepší.

4. „Možno si sa to naučil tam, ale tu…“

Toto tvrdenie je podobné, ako to prechádzajúce. Slovo „tam“ môže odkazovať na školu alebo predchádzajúceho zamestnávateľka, ktorý bol možno väčší, známejší. V takom prípade by ste mali uviesť príklady podobností medzi výzvami, trhmi či produktmi týchto dvoch spoločností. Ponúknete mu tak dôkazy, prečo je to, čo tvrdíte, dôležité. Opäť však platí, že ak sa od vás človek odvráti, tak nemusíte mrhať svojím časom. 

5. „Naozaj by si sa nad tým mal ešte zamyslieť.“

Toto je veľká vec. Veta hovorí, že ste si tvrdenie poriadne nepremysleli. S vaším úsudkom niečo nie je v poriadku. Ste príliš emotívni, príliš uponáhľaní, alebo nie ste dostatočne opatrní. Všetky tieto veci znamenajú nedostatok inteligencie a nekompetentnosť. Aspoň teda v mysliach ľudí, ktorí by niečo takéto povedali. 

Toto tvrdenie naznačuje, že vo vás človek vidí veľkú chybu, ktorá je nezávislá od kontextu. Ak pôjde do detailov o tejto chybe, je to vlastne povzbudivé. Znamená to totiž, že vás dostatočne rešpektuje, aby vám vysvetlil svoj pohľad. Pravdepodobne to spolu vyriešite. Ak to nechá tak, alebo niečo podobné povie iba kvôli tomu, aby zaujal, je to verbálna facka.  

Všetky tieto poznámky sa týkajú vášho nápadu. Povýšenosť môžete zaznamenať nielen v súvislosti s vašou osobou, ale aj s vašou prácou, no tieto poznámky sú iné. Ak sa s nimi stretnete, často nemajú nič spoločné s názormi ľudí na vašu inteligenciu, len na samotnú prácu. Z rovnakých dôvodov je potrebné podobné komentáre rozlišovať. Môže sa stať, že si človek vašu prácu váži, ale má s ňou nejaký problém. Ak to chcete zistiť, položte si otázku: Odmieta táto osoba mňa, moju prácu alebo ponúka konštruktívnu kritiku?

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ Tony Ewing, ktorý píše najmä o stratégiách leadershipu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?