9. decembra 2020

Pokiaľ máte problém s rozhodovaním, máme pre vás pravidlo, ktoré vám pomôže. Jeho výhodou je, že je aplikovateľné na veľké množstvo situácií, od osobných vzťahov až po pracovné problémy. Pomôže vám urobiť krok späť v akejkoľvek situácii a opätovne prehodnotiť rozhodnutie.

Pravidlo 10-10-10 vám uľahčí náročné rozhodovanie, keď sa cítite bezradný. Jeho autorkou je novinárka Suzy Welch a autorka rovnomennej knihy 10-10-10: A Life Transforming Idea.

Tri základné otázky

Skôr ako urobíte nejaké väčšie rozhodnutie, sami seba sa opýtajte nasledujúce tri otázky:

1. Ako sa budem cítiť o 10 minút?

2. Ako sa budem cítiť o 10 mesiacov?

Reklama

3. Ako sa budem cítiť o 10 rokov?

Dilema – práca vs. rodina

Suzie prišla s týmto pravidlom vo chvíli, keď sa rozhodovala, či zostať večer dlhšie v práci, alebo by mala radšej skončiť skôr a stráviť zbytok večera s deťmi. Vedela, že pokiaľ bude v práci dlhšie, zrejme naštve svoju pestúnku a sklame deti.

No zároveň tušila, že ak by išla domov o niečo skôr, jej šéfka by si zrejme musela nájsť za ňu náhradu, aby dokončila jej prácu a aby bol projekt odovzdaný v termíne.

Zamyslela sa teda nad tým, akú rolu by toto rozhodnutie zohrávalo v jej živote o 10 mesiacov. Vedela, že to, či sa rozhodne v práci zostať, alebo nie, nebude mať veľký vplyv na chod jej osobného života. Rozhodla sa preto v práci ten večer zostať a povedala si, že deťom to vynahradí neskôr.

Správne zhodnoťte situáciu

Pred celkom iným rozhodnutím stála, keď si mala vybrať medzi sobotňajšou pracovnou schôdzkou a športovou akciou jej syna. Vedela, že pokiaľ tam nebude, aby ho podporila, bude jej syn aj o 10 rokov vedieť, že jeho mama uprednostnila prácu na úkor jeho dôležitého dňa. A vedela, že to by si nikdy neodpustila.

Tak išla podporiť syna, ktorý v ten deň úspešne získal čierny opasok v karate.

Odstup vám pomôže

Chápete už, ako toto pravidlo funguje?

Umožňuje vám odstúpiť o krok od aktuálnej situácie a pozrieť sa na ňu zo širšej perspektívy, nepodľahnúť emócii, ale racionálne zhodnotiť následky. Tiež vám pomôže prísť na to, čo od života vlastne chcete a čo je pre vás v jeho priebehu dôležité.

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.cz v rubrike Ako byť lepší.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?