29. januára 2021

Predstavte si, že ste v klube a počas popíjania drinkov debatujete s rôznymi ľuďmi. Alebo počúvate podcast, do ktorého sa môžete kedykoľvek zapojiť. Prechádzate z miestnosti do miestnosti a vyberáte si debaty, ktoré vás zaujmú. Nemusíte nič písať, neposielate fotky, všetko funguje len na báze hlasu. To všetko prináša nová sociálna sieť Clubhouse, okolo ktorej je už niekoľko mesiacov poriadny rozruch. Oproti konkurencii má obrovskú výhodu – je nová, neopozeraná a tvári sa exkluzívne. Vyskúšala si ju aj autorka tohto článku.

Je štvrtok 28. januára krátko po 12. hodine a na sociálnej sieti Clubhouse svieti niekoľko aktívnych diskusií. Chcete za zapojiť do debaty o meditácii a správnom dýchaní, ktorú vedie mentálna koučka z USA, dozvedieť sa viac o cloude a bezpečnosti v diskusii s piatimi českými odborníkmi, alebo si len vypočuť odľahčený rozhovor ľudí zo slovenského gastra?

Stačí si len vybrať svoje zameranie, rozhodnúť sa, či chcete diskutovať, alebo len pasívne počúvať konverzáciu, a pridať sa do skupiny. O slovo sa tam môžete prihlásiť kedykoľvek.

Tentoraz si vyberám miestnosť Lunch talks/Obědovky, v ktorej sa debatuje každý deň na inú tému, napríklad dnes sú to „Nervy v kýblu“. Živú diskusiu o duševnom zdraví počúva niekoľko stoviek ľudí.

Medzi debatujúcimi je napríklad Marie Salomonová, spoluzakladateľka iniciatívy Nevypusť duši a zároveň alumnistka českého rebríčka Forbes 30 pod 30, či Jan Mühlfeit, známy český manažér, kouč a autor bestselleru The Positive Leader. Jeho meno a hlas sú mi povedomé. Po chvíli zisťujem, že včera večer som sa na chvíľu pripojila do jeho debaty o šťastí. Club House zatiaľ vyzerá zaujímavo.

Reklama

Diskutujú tu biznismeni, raperi aj influenceri

Nielen vďaka pestrému výberu diskusií či konceptu hovoreného slova, ktorý ocenia najmä fanúšikovia podcastov, ale aj vďaka možnosti interagovať so zaujímavými osobnosťami, ktoré ste doteraz možno sledovali len z diaľky. Zákaz zhotovovania zvukových záznamov navodzuje uvoľnenú atmosféru a láka aj mnohých známych a vplyvných ľudí, ktorí sa v médiách objavujú len sporadicky.

Na jednej z diskusií sa napríklad zúčastnil Alexander Braun, svetoznámy politický stratég, ktorý radí premiérovi Andrejovi Babišovi a podieľal sa aj na kampani amerického prezidenta Joea Bidena. Braun pritom s médiami skoro vôbec nehovorí.

Na sieti je aktívny aj biznismen John Lee, zakladateľ Wealth Dragons a Membby, podnikateľ Alexis Ohanian, raper Drake, herec Ashton Kutcher, herečka Tiffany Haddish a mnoho ďalších celebrít.

Len na pozvánky

Diskutovať na Clubhouse môžete v takzvaných Rooms, miestnostiach, ktoré môže založiť ktokoľvek. Stačí si vybrať tému a zvoliť, či bude vaša debata verejná alebo len na pozvánky. Hostiteľ potom určuje, kto z pripojených ľudí, ktorí sa prihlásia o slovo, môže začať aktívne diskutovať. Ak sa na to necítite, môžete ostať pasívnym poslucháčom.

Záber tém je naozaj široký – diskutovať môžete napríklad o holokauste, o investovaní v Miami, alebo si vypočuť naživo muzikál Leví kráľ. Koláž: Forbes Slovensko, Twitter/Cassandra Wesselman, Janine Sickmeyer, The Commissioner

Sociálna sieť šikovne využíva networking, na ktorom je postavený LinkedIn, no aj systém „followovania“, ktorý poznáme z Instagramu. Môžeme si nastaviť, o kom chcete dostávať informácie, nastaviť si upozornenia na debaty konkrétnych ľudí, alebo si diskusiu so zaujímavou témou zadať do kalendára.

Obsah debát pritom závisí aj od šikovnosti ich „hostiteľov“. Môžu pripomínať inšpiratívny TED talks, alebo skĺznuť do obyčajného „tliachania“, ktoré je však v dobe lockdownu tiež istou formou odreagovania.

Ako sa tam dostať? Pravidlá na registráciu do Clubhousu sú zatiaľ pomerne prísne. Aplikáciu môžu používať len užívatelia starší ako 18 rokov a musia použiť svoje reálne meno. Takisto je „appka“ zatiaľ prístupná iba pre platformu iOS a je výhradne na pozvánky. Každý používateľ má k dispozícii dve, pričom ďalšie môže získať na základe svojej online účasti, napríklad zapájaním sa do debát.

Zaujímavé fakty o Clubhouse

  • Premenlivá ikona. Zatiaľ čo ostatné aplikácie spoľahlivo spoznáte podľa známeho symbolu, Clubhouse vás prekvapí po každej aktualizácii. Ikona programu sa totiž pravidelne mení. Aktuálne je na nej hudobník Bomani, nabudúce tam môže byť vaša profilovka.
  • Najväčšia šou. Bomani stojí aj za doteraz najúspešnejšou akciou na Clubhouse – spolu s ďalšími umelcami tu naživo zahrali muzikál Leví kráľ. Dve predstavenia počúvalo päťtisíc ľudí.
  • Zvuk z miestností sa neukladá. Každá debata je v podstate iba jednorazová udalosť.
  • Bez anonymity. Aplikácia vyžaduje, aby si používatelia prepojili účet so svojimi číslami na iPhone. Musia použiť svoje skutočné meno, fotografiu a vyplniť osobné údaje.

Obmedzený prístup na novú sociálnu sieť a akýsi pocit exkluzivity spôsobuje, že z pozvánok sa stáva obchodný artikel. Podnikavci ich ponúkajú napríklad na ebayi, pričom ceny sa pohybujú okolo 100 libier. Šialené? Mnohým to však za zbavenie sa syndrómu FOMO (Fear of missing out, teda pocit, že vám niečo uniká), stojí.

Veľké investície

Aplikáciu Clubhouse predstavili minulý rok v apríli v Silicon Valley a medzi prvými pozvanými boli práve ľudia zo sveta biznisu a technológií. Jej rozšíreniu napomohla aj pandémia, ktorá oklieštila možnosti socializácie, a tiež celebrity, ktorých zapojenie dodávalo Clubhousu ešte exkluzívnejší nádych.

No to sa zrejme čoskoro zmení. Podľa odhadov SensorTower si už aplikáciu nainštalovalo približne 1,3 milióna užívateľov, navyše vedenie firmy už ohlásilo, že pracuje na jej rozšírení aj pre Android.

Za hlasovou sociálnou sieťou stoja Paul Davison, ktorého firmu Highlight v minulosti kúpil Pinterest,  a Rohan Seth, absolvent Stanfordu a bývalý inžinier z Google. A za sebou majú aj významného investora. Na začiatku naliala do Clubhousu 12 miliónov dolárov firma Andreessen Horowitz a len pred pár dňami sa pripojila do ďalšieho investičného kola. V rámci neho mal byť Clubhouse ohodnotený na miliardu dolárov.

Andreessen Horowitz patrí k najúspešnejším venture kapitálovým fondom, a v minulosti podporil napríklad Facebook, Instagram, Pinterest, Zynga, Lyft alebo Dollar Shave Club. Uvidíme, aká budúcnosť čaká Clubhouse.

Je nová sociálna sieť bezpečná?

  • Novinári z New York Times a Vanity Fair už upozornili na prípady rasizmu, antisemitizmu, útoky proti ženám či šírenie dezinformácií. Vedenie spoločnosti reagovalo, že takéto nenávistné prejavy odsudzuje a má „zavedené postupy na vyšetrovanie a riešenie akýchkoľvek porušení pravidiel“. Každá skupina má pokyny pre komunitu a moderátora, ktorý by mal debatu usmerňovať. Moderátori by mali dostať školenie, ako postupovať v podobných prípadoch.
  • Otázkou zostáva, ako sa budú porušenia pravidiel dokazovať. Podľa informácií na stránke aplikácie sa nahrávajú „dočasné záznamy, keď je miestnosť v prevádzke, a ak účastník počas diskusie nahlási porušenie dôvery a bezpečnosti, zvuk sa zachová“.  Po diskusii to však, zrejme, už nebude možné dokázať.
  • Ďalším rizikom môže byť nedostatočná ochrana osobných údajov. Užívatelia musia pri inštalácii povoliť aplikácii prístup k svojmu zoznamu kontaktov a existuje podozrenie, že si z nich prevádzkovateľ služby vytvára takzvané tieňové profily ľudí, ktorí sa v aplikácii neregistrovali.
  • Nie je jasné ani to, čo sa s údajmi deje, či sa nedostávajú k tretím stranám. „Táto služba zjavne rástla príliš rýchlo a nezohľadňuje požiadavky nariadenia GDPR, platné v Európskej únii,“ uviedol pre Deutsche Welle hamburský komisár pre bezpečnosť údajov a slobodu informácií Johannes Caspar.
  • Navyše materská firma Alpha Exploration zatiaľ nemá v Európskej únii prevádzku ani poverenú osobu, ktorá by mohla riešiť prípadné sťažnosti.
  • Hamburský expert na IT bezpečnosť Thomas Jansen upozorňuje, že problematický je aj štvormiestny kód z pozvánky, ktorý slúži na registráciu. Vďaka nemu môže ktokoľvek zneužiť alebo „uniesť“ váš účet.

Autorkou článku je redaktorka Forbes Slovensko Zuzana Matuščáková, prispela aj web editorka Forbesu Maja Stańczyková.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?