7. októbra 2021

Nízke úroky na termínovaných vkladoch, ktoré sa dlhodobo držia pri nule, stále motivujú čoraz viac ľudí hľadať iné možnosti na zhodnotenie. Jednou z alternatív je investovanie, no mnohých odrádza jeho rizikovosť. Na čo treba myslieť a čo spraviť, ak sa chceme vyhnúť možným rizikám?

Prvou z dvoch najčastejších obáv je: Čo ak stratím všetky peniaze?

Investovaním, napríklad do svetového akciového fondu, sa stanete „majiteľom“ najväčších firiem na svete. Aby ste stratili svoje investované peniaze, museli by všetky tieto spoločnosti zmiznúť zo sveta bez stopy. To by znamenalo celkový kolaps. Aká je pravdepodobnosť, že sa to stane?

Druhou najčastejšou obavou je výber nevhodného fondu.

Príkladom je hedžový fond Archegos, ktorý priniesol investorom v tomto roku miliardové straty, pretože využívaním swapov („výmenný obchod“, pri ktorom aktíva nemusia meniť majiteľa) obchádzal regulácie a o jeho rizikách sa nevedelo.

Reklama

Ďalším príkladom sú fondy, ktoré investovali do komoditného indexu Bloomberg. Napríklad pri investícii 10-tisíc eur by bola po 9 rokoch jej hodnota nižšia o 38 %, teda -3800 eur. Straty vo fondoch tohto druhu môžu byť trvalé.

Ako sa ochrániť pred úplnými stratami?

Základnou radou je: nestavte všetko na jednu kartu. Neodporúča sa investovať všetky peniaze do jedného dlhopisu, akcie alebo do príliš rizikového fondu, o zložení ktorého vieme málo. Stačí využiť možnosti investovať do osvedčených podielových alebo indexových fondov, v ktorých je zastúpených mnoho kvalitných akcií alebo dlhopisov.

Možno nájsť vhodné fondy, ktoré sa aj v prípade veľkých poklesov po určitom čase zotavili a ďalej rástli, napríklad, fondy kopírujúce americký akciový index S&P 500. Pri ich poklese sa vyplatí počkať, kým sa ich hodnota vráti na pôvodné úrovne a ďalej rastie.

Ďalším rizikom je, že z investície vyberiete menej peňazí, ako ste na začiatku investovali. S kolísaním hodnoty investície treba počítať. Ak investujete bez náležitých vedomostí, bez kvalitných informácií, skúseností, môže k tomu dôjsť. Ale ak dodržiavate pravidlá, pravdepodobnosť straty bude veľmi nízka.

Infografika: Dušan Šulov

Na príklade amerického akciového indexu Dow Jones vidíme, na dostatočne dlhom časovom horizonte 114 rokov, že päťpercentné poklesy sa objavili priemerne 3,4-krát za rok a bolo ich 390. Naopak, veľké poklesy, viac ako 40 %, sa vyskytli 10-krát, a to v priemere každých 12 rokov, pričom najväčšie poklesy sa začali v roku 1929 o 86 % a v 1932 o 60 %. Zatiaľ posledný najznámejší veľký pokles o 57 % sa začal v roku 2007 a skončil sa v marci 2009.

Ako sa ochrániť pred poklesmi?

Úspešná investičná stratégia stojí na týchto troch bodoch:

  1. Alokácia. Ide o správne rozloženie prostriedkov do jednotlivých tried aktív, ako sú akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti.
  2. Diverzifikácia. Výber správnych investičných nástrojov, ktoré budú obsahovať preferované aktíva.
  3. Emócie. Majte ich pod kontrolou, aby ste svoju stratégiu udržali aj počas poklesov.

Na príklade Nobelovej nadácie si ukážeme, ako to funguje. Za posledných 50 rokov mala nadácia v akciách priemerne 55 % svojich investícií. V roku 2008, keď akciové trhy dosahovali straty viac ako 50 %, bol ich najhorší priemerný výnos -18,50 %. Aj počas najhorších 10 rokov mala nadácia výnos +3,80 % ročne. Dlhodobé priemerné zhodnotenie majetku nadácie i napriek poklesom predstavuje 10 % p. a.

Aké ponaučenie z toho plynie? Oplatí sa investovať dlhodobo a pravidelne, aj počas poklesov, čím zvýšite celkové zhodnotenie.

Do čoho teda investovať?

Na záver ukážem, ako si správne nastaviť zloženie celej investície, aby ste neprišli o peniaze.

Podľa mojich skúseností odporúčam investovať prostredníctvom veľkých správcovských spoločností (tie, ktoré majú spravované aktíva – AUM – minimálne 300 miliárd eur) a do veľkých fondov (AUM minimálne 250 miliónov eur). Fond by mal fungovať aspoň sedem rokov a mal by byť zameraný globálne alebo na vyspelé akciové trhy.

Nemal by byť syntetický, teda ak fond nakupuje akcie firiem, mal by ich vlastniť, nielen ich cenu kopírovať cez rôzne finančné nástroje. Tieto údaje sa dajú overiť v dokumente s názvom kľúčové informácie pre investora alebo factsheet, ktoré každý fond povinne zverejňuje.

Sledujte tiež rating fondov podľa Morningstar, výšku všetkých poplatkov a možnosť daňového zvýhodnenia, ktoré tiež môžu výrazne ovplyvniť výnosnosť vašich investícií.

Vďaka kvalitným informáciám a času, ktorý venujete príprave stratégie a výberu vhodných fondov, bude vaše investovanie oveľa menej rizikové a ochránite tak svoje peniaze pred stratami.

Dušan Šulov ako špecialista na investovanie pomáha klientom stať sa rentiermi a mať tak pravidelný príjem z investovaných peňazí. Pri správe klientskych investícií sa zameriava na také spôsoby investovania, ktoré prinášajú stabilitu a predvídateľné zhodnotenie.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?