17. decembra 2018

„Na pracovné ponuky v hlavnom meste si brúsia zuby najmä východniari.“ Tento názor počúvame v diskusiách celkom často. Štatistiky pritom hovoria niečo úplne iné.

Hoci to môže znieť prekvapujúco, tvrdenie, že spomedzi uchádzačov v Bratislave je najviac východniarov, nie je úplne pravda. Naopak, štatistiky pracovného portálu Profesia.sk ukazujú, že Košický kraj má v porovnaní s ostatnými regiónmi najnižší podiel ľudí hľadajúcich prácu v hlavnom meste. To naznačuje, že v Bratislave pracuje podstatne viac ľudí pochádzajúcich z iných častí Slovenska.

Atraktivita Bratislavy sa kilometrami vytráca

Nikoho neprekvapí, že na Slovensku je najatraktívnejším miestom na prácu Bratislava a západ Slovenska. Z ostatných regiónov, najmä z tých ekonomicky zaostalejších, uchádzači skôr odchádzajú. Napriek tomu však u nás stále platí, že jedným z najdôležitejších faktorov pri rozhodovaní sa o práci je najmä vzdialenosť zamestnania od bydliska.

Firma z východu s miliónovými tržbami. Majiteľ stále jazdí kamiónom

A presne toto sa vzťahuje aj na záujem o prácu v našom hlavnom meste. Čím je vzdialenosť od neho väčšia, tým je aj nižšia vôľa k sťahovaniu. Enormný záujem o prácu v Bratislave majú tak najmä uchádzači z Trnavského kraja. Až 41 percent z nich na portáli Profesia.sk uviedlo, že si hľadajú prácu v hlavnom meste. S rastúcou vzdialenosťou tento podiel dramatický klesá. U ľudí z Nitrianskeho kraja je to už len 20 percent uchádzačov, v prípade Košického kraja dokonca iba necelých 9 percent.

Reklama

Nie je východniar ako východniar

Nie je však pravdou, že pohľad Slovákov na migráciu za prácou ovplyvňujú iba kilometre. Ďalším faktorom je ekonomická situácia v regióne, nezamestnanosť a počet voľných pracovných miest. Zaostalejšie regióny, v ktorých je ťažšie uplatniť sa a nájsť si prácu podľa svojich predstáv, majú spravidla vyšší podiel uchádzačov, ktorí si hľadajú prácu mimo svojho bydliska.

V Prešove sa podniká lepšie než v Prahe či Bratislave, tvrdí štúdia

Presne toto je pekne vidieť pri rozdieloch medzi Košickým a Prešovským krajom. Podiel ľudí, ktorí zvažujú prácu v hlavnom meste, je podstatne vyšší u uchádzačov z Prešovského kraja. Kým tam je to približne 15 percent, pri uchádzačoch z Košického kraja je to iba 9 percent. Deje sa tak aj napriek tomu, že vzdialenosť oboch regiónov je od hlavného mesta podobná. V Košiciach a okolí je však stále viac pracovných príležitostí.

Zaujímavé je, že ochota ľudí z Prešovského kraja je dokonca porovnateľná s uchádzačmi z Trenčianskeho kraja. Väčšiu „slabosť“ pre Bratislavu majú aj uchádzači v Banskobystrickom kraji, kde po práci v nej pokukuje približne 17 percent kandidátov.

Za prácou predavača či skladníka necestujú

Pri migrácii Slovákov sa už menej hovorí o nerovnosti pohlaví. Vo všeobecnosti totiž platí, že ochota cestovania je pri mužoch omnoho vyššia ako pri ženách. Taktiež netreba zabúdať na konkrétny pohľad na pozície. Zamestnávatelia musia totiž počítať, že nie každý typ pozície má predpoklady, že dokáže zaujať aj uchádzačov z ostatných regiónov.

Ukazuje sa, že naše hlavné mesto vie prilákať ľudí z iných regiónov, ktorí si hľadajú zamestnanie, najmä na pozície v marketingu, žurnalistike, práve, IT, bankovníctve a poisťovníctve a v neposlednom rade aj v štátnej správe. V prvej desiatke pracovných ponúk, pri ktorých vidíme veľký záujem zo strany Mimobratislavčanov, sú napríklad pozície programátorov, špecialistov marketingových analýz, advokátov, štátnych radcov či špecialistov finančných trhov. Ide často o odbory či pozície, ktoré buď v regiónoch absentujú, alebo sú v hlavnom meste naozaj výrazne lepšie ohodnotené.

Naopak, Bratislava dnes nevie prilákať uchádzačov z iných regiónov na pozície v školstve, maloobchode alebo textilnom priemysle. Tu vidíme, že Slováci nie sú ochotní presťahovať sa pre prácu predavačov, pokladníkov, upratovačov, školníkov, krajčírov alebo kaderníkov a skladníkov.

Hlavné foto: Ilustračné. Zdroj: Unsplash/Jay Dantinne

Autor je lídrom analytického oddelenia v spoločnosti Profesia. Venuje sa vyhodnocovaniu aktuálnych trendov v správaní firiem i uchádzačov o prácu, zodpovedá za štatistické spracovanie dát a prípravu výstupov pre klientov spoločnosti i pre médiá. Poznatky o slovenskom trhu práce mal možnosť prezentovať na viacerých podujatiach na Slovensku i v zahraničí.