20. januára 2021

Ivanka Trump a Jared Kushner sa síce musia vysťahovať z Washingtonu D.C., no rozhodne si nepohoršia. V decembri si pár kúpil bývanie v Indian Creek, luxusnom ostrove v okrese Miami-Dade na Floride. Pýtate sa na cenu? 32,2 milióna amerických dolárov. Populáciu ostrova pritom tvorí len 86 ľudí – niekoľkí z nich sú miliardári. 

Kushnerovci kúpili pozemok od známeho španielskeho speváka Julia Iglesiasa, ktorý na ostrove stále vlastní niekoľko ďalších parciel – prezradil americkému Forbesu zdroj z prostredia ostrova. Zdá sa teda, že peniaze sú viac ako politika. Iglesias totiž v reakcii na jeho protiimigračnú politiku nazval odchádzajúceho prezidenta „klaunom“ (a použil aj šťavnatejší výraz). 

A pokiaľ čítate bulvár, ľahko si domyslíte, že z nových susedov nebudú nadšení viacerí ďalší obyvatelia Indian Creek. New York Post už stihol informovať, že Ivanka sa ani nemusí uchádzať o členstvo v miestnom klube, keďže stačí aby bol proti jeden zo súčasných členov a nováčika nevezmú. Po udalostiach zo 6. januára v Capitole tie výhrady sú. Celkovo si však pár zrejme na ostrove nájde priateľov, keďže podľa Miami Herald až 79 % z 53 odovzdaných hlasov v posledných voľbách išlo Donaldovi Trumpovi. 

Jared Kushner a Ivanka Trump. Foto: SITA/AP

Jedným z nových obyvateľov ostrova je aj miláčik Ivankinho otca – hviezda amerického futbalu Tom Brady a jeho žena, supermodelka Gisele Bündchen. Za 17 miliónov si pozemok v Indian Creek kúpili koncom minulého roka. Koho ďalšieho budú stretávať? Koncentrovaný mix bohatstva a vplyvu – od investora Carla Icahna až po emira Kataru. Skrátka, v Indian Creek zrejme neuvidíte domáceho, ktorý by si kosil vlastný trávnik. Prinášame prehľad 12 najvýznamnejších obyvateľov:   

Tom Brady & Gisele Bündchen

Po tom, čo Brady odišiel z tímu New England Patriots do Tampa Bay Buccaneers vlani na jeseň, spolu s Bündchen si prenajali veľkú vilu od bývalého bejzbalistu Dereka Jetera, ktorá je známa ako St. Jetersburg. Keď teda v decembri prezradili, že kupujú 17-miliónový pozemok v Indian Creek, stala sa Bündchen najznámejšou modelkou ostrova. Predtým ňou bola Adriana Lima. Pár chce nechať strhnúť pôvodný dom a postaviť si na pozemku novú vilu. 

Reklama

Odhadovaná hodnota pozemku: 17 000 000 amerických dolárov

Carl Icahn

Jeden z najúspešnejších obchodníkov histórie Wall Streetu v súčasnosti vlastní verejne obchodovanú investičnú firmu Icahn Enterprises. V roku 2014 Icahn odkúpil od Donalda Trumpa jeho skrachované kasíno Taj Mahal v Atlantic City, ktoré o tri roky neskôr predal Hard Rock International s uvádzanou stratou 100 miliónov dolárov. 

Odhadovaná hodnota pozemku: 25 413 699 amerických dolárov

Norman Braman

Miliardár a zberateľ umenia vlastní jednu z najväčších sietí predajní automobilov na Floride. Svoj majetok získal pôvodne na predaji farmaceutických produktov a kozmetiky. Má tiež silné prepojenie s ligou amerického futbalu NFL: V roku 1985 kúpil tím Philadelphia Eagles – kde kedysi robil nosiča vody – a mužstvo o deväť rokov neskôr predal so 120-miliónovým ziskom. 

Odhadovaná hodnota pozemku: $26 748 601

Šejk Tamím bin Hamad Ál Thání 

Iba 40-ročný vládca katarského emirátu je údajne majiteľom takmer 50-miliónového pozemku už od roku 2019. Podľa zdrojov ho na ostrove už aj viackrát videli.

Odhadovaná hodnota pozemku: 49 900 000 amerických dolárov

Julio Iglesias 

Známy španielsky hudobník v Indian Creek vlastní viacero pozemkov. Jeden z nich od neho v roku 2020 odkúpili práve Ivanka Trump a Jared Kushner. 

Odhadovaná hodnota pozemku: 22 097 276 amerických dolárov

Robert Diener 

Známy je ako zakladateľ portálu Hotels.com. Svoj podiel v spoločnosti Diener predal v roku 2003. Fanúšikovi kiteboardu, snowboardu a vášnivému triatlonistovi pribudne s Bradym na ostrove silná športová konkurencia. 

Odhadovaná hodnota pozemku: 33 066 728 amerických dolárov

Edward Lampert 

Kým si pozemok na ostrove kúpili Ivanka a Jared, Lampert bol zrejme najkontroverznejším obyvateľom Indian Creek. V roku 2013 kúpil Sears Holdings (Sears, Kmart, Kenmore) a následný kolaps spoločnosti vyvolal otázky o jeho manažérskej taktike a o tom, či na úpadku nezarobil. (Jeho firma poprela akékoľvek nekalé konanie). Lampertov majetok sa odhaduje na 1,6 miliardy amerických dolárov.  

Odhadovaná hodnota pozemku: 41 121 929 amerických dolárov

Reklama

Mary Stephens Shula

Vdova po legendárnom trénerovi amerického futbalu v tíme Miami Doplhins Donovi Shulovi (ktorý zomrel v máji minulého roku), žije na ostrove veľmi dlho. Celé roky tvorili prominentný pár Miami.   

Odhadovaná hodnota pozemku: 24 521 496 amerických dolárov

Rakesh Gangwal

Majetok v hodnote 3,7 miliardy dolárov Gangwal získal vďaka leteckému biznisu. Bývalý CEO spoločnosti US Airways je spoluzakladateľom firmy IndiGo, dnes najväčšej nízkonákladovej leteckej spoločnosť v Indii. V roku 2006 pritom ešte vlastnila len jediné lietadlo. 

Odhadovaná hodnota pozemku: 26 880 629 amerických dolárov

Jaime Gilinski Bacal

Miliardár, ktorého hlavné sídlo je v Londýne, predsedá jednej z najväčších sietí bánk v Latinskej Amerike. Absolvent Harvard Business School aktuálne „redevelopuje“ bývajú vojenskú základňu amerického letectva neďaleko Panamského prieplavu. Americký Forbes túto jeho činnosť raz nazval „najtrúfalejším realitným projektom na svete“.  

Odhadovaná hodnota pozemku: 24 859 987 amerických dolárov

Jeffrey Soffer

Sofferov otec Donald založil veľmi úspešnú developerskú spoločnosť Turnberry Associates, ktorú do roku 2019 viedol Jeffrey a jeho sestra Jackie. V súčasnosti pôsobí ako CEO Fontainebleau Development. Jeho manželkou bola supermodelka Elle Macpherson. 

Odhadovaná hodnota pozemku: 29 236 269 amerických dolárov

* Cenu pozemkov odhadol americký Forbes na základe miestnych odhadov cien a posledných predajov. Pri obyvateľoch s viacerými pozemkami je uvedená cena jedného z nich.  

Autorom článku je redaktor amerického Forbesu Noah Kirsch.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?