10. januára 2022

Kongresové centrum Istropolis na Trnavskom mýte v Bratislave môžu búrať. Developer Immocap už má k dispozícii od bratislavskej mestskej časti Nové Mesto právoplatné rozhodnutie o odstránení objektu známeho aj ako Dom odborov. Na mieste má vyrásť projekt Nový Istropolis.

V polovici januára na mieste pribudne stavebné oplotenie a začne sa s prvými prácami na fasáde. Stavbári by mali demontovať mramorový obklad pôvodom z Kuby, ktorého veľká časť má byť použitá pri výstavbe fasád nového centra.

Vizualizácia: Immocap

„Obklad sa šetrne uskladní, aby bol pripravený na opätovné použitie priamo v Novom Istropolise, ale v prípade záujmu aj pre mestské či štátne organizácie. Rovnako zodpovedne sa postavíme aj k umeleckým dielam a artefaktom, ktoré sa v spolupráci s expertnou firmou pred časom uložili v špeciálnom sklade a plánujeme ich umiestniť v novom projekte,“ cituje developera TASR.

Immocap už na Trnavskom mýte investoval – postavil tam nové obchodné centrum či zrekonštruoval schátraný podchod. Na mieste zbúraného Istropolisu sa ráta s kongresovým a kultúrnym centrom s kapacitou tri- až päťtisíc miest.

Popritom chce developer postaviť aj kancelárie, administratívne budovy, rezidenciu a hotel. Počíta sa aj s podzemnými garážami, námestím, zelenými nádvoriami, kaviarňami či cyklotrasami.

Reklama

V roku 2022 by mal projekt získať potrebné povolenia, na prelome rokov 2022 – 2023 je naplánovaný začiatok výstavby. Nový Istropolis by mal stáť najneskôr v roku 2025.

Interiér Istropolisu. Foto: SITA/Jana Birošová

Bude v ňom aj národné kongresové centrum?

Nehnuteľnosť na Trnavskom mýte mala byť na základe rozhodnutia pracovnej komisie a odbornej štúdie sídlom Národného kultúrneho a kongresového centra (NKKC) v Bratislave, ktoré by čiastočne financovala vláda. Občianske združenie NKKC, ktoré vznik centra inciovalo, žiadalo vládu o štátnu pomoc vo výške 61 miliónov eur.

Lokalitu vybrala pracovná skupina z troch posudzovaných developerských zámerov – Nový Istropolis od Immocapu, Nové Lido od J&T Real Estate a prestavba výstaviska Incheba od rovnomennej spoločnosti.

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) však v decembri 2021 štúdiu a jej autorov spochybnil pre údajnú zaujatosť. Prípadné financovanie centra podmienil transparentnou verejnou súťažou na výber lokality v réžii štátu.

Developer ponúkol účasť

Samotný investor Immocap považuje Nový Istropolis za najvhodnejšiu alternatívu pre vznik národného kongresového centra vďaka skvelej dopravnej dostupnosti a súladu s územným plánom mesta. Kultúrno-spoločenskú funkciu na mieste je pripravený zachovať aj v prípade, že štát o spoluprácu neprejaví záujem.

„Na príprave projektu pracujeme viac ako štyri roky, zorganizovali sme veľkú medzinárodnú architektonickú súťaž, ktorej víťazom sa stali renomované holandské ateliéry. Na Trnavské mýto prinášame projekt, ktorý zásadne zlepší život Bratislavčanov v mnohých ohľadoch,“ uviedol CEO spoločnosti Immocap Martin Šramko.

Developer ponúkol spolufinancovanie národného kongresového centra z vlastných zdrojov vo výške 15,6 milióna eur, vrátane poskytnutia pozemku a vkladu zahraničného a vlastného know-how.

Ak štát o túto formu spolupráce neprejaví záujem, Immocap bude hľadať iné možnosti financovania alebo úpravy projektu tak, aby bola zachovaná kultúra a zároveň to bolo financovateľné zo súkromného kapitálu.

Záber do foyer Nového Istropolisu. Vizualizácia: archív Immocap

Palác komunistických špičiek

Istropolis postavili v 80. rokoch minulého storočia a ako sa zmieňuje TASR, slúžil ako dejisko stretnutí špičiek komunistického režimu. Po roku 1989 bola majetkom odborov. Samospráva sa ju pred rokmi pokúšala odkúpiť, k dohode neprišlo.

Odbory predali Istropolis súkromnému investorovi v roku 2017. Za záchranu Domu odborov bojuje organizácia DOCOMOMO Slovensko. Budovu totiž považuje za ikonickú stavbu s nesmiernou architektonickou a spoločenskou hodnotou.

Našli ste chybu? Napíšte na 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?