4. januára 2022

Finančný plán máme hotový, rezervu vytvorenú, môžeme investovať. Aké sú naše možnosti a aký je rozdiel medzi podielovými fondami a čoraz populárnejšími roboporadcami? 

Najčastejším spôsobom investovania Slovákov (okrem populárnej investície do nehnuteľností) sú podielové fondy. Tie ponúkajú buď priamo banky, obchodníci s cennými papiermi, alebo nepriamo finanční sprostredkovatelia. Začiatkom decembra v nich bolo vyše 12 miliárd eur.

Okrem toho však rastie aj využívanie takzvaných roboporadcov, lacnejších digitálnych platforiem, ktoré ponúkajú automatizované finančné služby, spravidla v podobe výberu ETF, fondov obchodovaných na burzách. No a potom je tu ponuka online brokerov, cez ktorých je možné kupovať vybrané akcie, dlhopisy či ETF priamo. To je však už vyhradené pre zorientovanejších investorov, ktorí sú ochotní venovať čas a energiu ich výberu.  

Pri všetkých spôsoboch je potrebné poznať poplatky (pri fondoch sú spravidla najvyššie, pri roboporadcoch ponúkajúcich pasívne investovanie podstatne nižšie a pri online brokeroch najnižšie). V prípade klasických podielových fondov dá dobrý prehľad o ich výkonnosti i poplatkoch stránka Slovenskej asociácie správcovských spoločností.

Reklama

Na konečný výsledok investície majú vplyv aj dane z výnosu. Aj tam sú režimy rôzne – ak máte investíciu minimálne rok, daň z výnosu z nej neplatíte, ak ide o investície obchodované na burze, teda úľava sa netýka podielových fondov. Iné režimy môžu byť aj pri domácom a zahraničnom správcovi.

V prvom rade je však dôležité uvedomiť si, kedy chcete investované peniaze využívať. „Ak viem, že peniaze budem potrebovať až o desať rokov, môžem sa zviesť na vlne akciového rastu, kde odporúčam investovať do akcií, indexových fondov alebo komodít,“ hovorí František Burda, analytik spoločnosti Fingo.sk. Keď však viete, že peniaze využijete už do piatich rokov, odporúča pozrieť sa na realitné fondy alebo fondy zamerané na dlhopisy, ktoré budú tvoriť konzervatívnejšiu zložku portfólia s nižším rizikom.

Investičné portfólio zároveň odporúča poistiť kúpou drahých kovov, ktoré by mali tvoriť približne 10 – 15 %. Na to je vhodné napríklad investičné zlato, ktoré je oslobodené od DPH.

Článok je súčasťou novoročného seriálu o financiách s názvom 22 ciest k majetku.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?