18. decembra 2020

Európa nemala v mimoriadnom pandemickom roku toľko burzových prírastkov ako Spojené štáty. Európsky startupový ekosystém však napreduje, pribudlo tu sedem nových miliardových spoločností a jedna 10-miliardová – švédska fintech firma Klarna. Ak chcete mať prehľad o ďalšom rekordnom roku pre rizikové investície v Európe a Izraeli, pozrite si rebríček top 25 venture investorov Midas List Europe. 

Na čelo rebríčka sa prepracoval Jan Hammer, ktorý ťaží zo životnej investície do Adyen, holandskej platobnej platormy, ktorá sa začala obchodovať na burze v roku 2018. Hammer je jedným z troch partnerov globálnej investorskej spoločnosti Index Ventures, ktorí sa nachádzajú v tohtoročnom rebríčku. Konkurovať v tomto smere im môže len Accel, ktorý vedie Sonali De Rycker. Tá je druhý rok po sebe na druhom mieste rebríčka. 

Tento rok bolo preraziť medzi elitu nesmierne ťažké. Medzi top 25 nájdete len dvoch nováčikov: Gila Dibnera z Angular Ventures, firmy, ktorá operuje z Londýna a Tel Avivu a Johana Brennera, štokholmského investora s podnikateľskými skúsenosťami, ktorý ako investor stojí za firmami ako Klarna či platobnou spoločnosťou iZettle. Harry Nelis z Accelu sa do klubu najlepších vracia po ročnej prestávke. 

Ktorým startupom sa darilo?

V rebríčku sú len štyri ženy, americký Forbes si všimol aj Lucianu Lixandru z americkej venture kapitálovej spoločnosti Sequoia, ktorej patrí tento rok 12. priečka. Podľa Lixandru sa počas roka 2020 udiala na európskej technologickej scéne jedna podstatná zmena – znova ožili „consumer“ startupy. Najhodnotnejšie európske firmy boli doteraz najmä z oblasti fintechu či hier, no pandémia Covid-19 podľa nej spôsobila nárast online nákupov. „Žijeme naše životy ako online konzumenti, takže to dáva zmysel,“ dodáva Lixandru.

Midas List Europe je rebríček, ktorý vznikol v partnerstve s TrueBridge Capital Partners. Je to na dátach založený zoznam, ktorý oceňuje startupových investorov, ktorým sa podarili odvážne investície – do zabehnutých firiem, aj do „jednorožcov“, ktorí stále neobchodujú na burze. Forbes a TrueBridge každoročne analyzujú stovky nominácií a dát, aby zhodnotili jednotlivých investorov.    

Reklama

Pre rebríček sú relevantné investície do súkromných spoločností, ktoré vyzbierali viac ako 200 miliónov amerických dolárov, alebo ktoré sa dostali na burzu, či boli odkúpené za najmenej 100 miliónov USD – a to v priebehu posledných piatich rokov. Novšie investície majú väčšiu váhu. Starostlivá analýza verejných dát je zárukou, že rebríček je čo najpresnejším odrazom reality. Pozrite si teda prehľad top 10 za rok 2020, prípadne kliknite sem pre celý rebríček.   

Autorom článku, ktorý vyšiel na Forbes.com, je redaktor  Alex Konrad, ktorý píše o rizikovom kapitále.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?