28. júla 2021

Kde sa najviac oplatí investovať do nehnuteľností? V nasledujúcom rebríčku sa môžete inšpirovať naozaj zaujímavými investičnými príležitosťami u našich západných susedov.

Dáta pochádzajú z analýzy spoločnosti Valuo, ktorá sa zamerala na predajné a nájomnej ceny v 23 českých mestách s cieľom zistiť, kde sa kúpa bytu za účelom investície oplatí najviac. Rebríček berie do úvahy umiestnenie miest v jednotlivých kategóriách podľa veľkosti a stavu inzerovaného bytu.

Tu je top desať miest s najvyššou návratnosťou investície:

10. Zlín

Foto: Wikipedia/Velecky

Ročný výnos priemerného 40-metrového bytu: 5,33 %

Mesto Tomáša Baťu sa v poslednej dobe teší záujmu investorov. Tí skupujú predovšetkým menšie byty a garsónky. Pri štyridsaťmetrovom byte v priemernom stave bude výnos na nájomnom niečo cez päť percent a investície sa vrátia v priebehu 19 rokov.

Reklama

9. Opava

Zdroj: Wikipedia/Archív mesta

Ročný výnos priemerného 40-metrového bytu: 5,38 %

Moravskosliezsky kraj ponúka dobré investičné vyhliadky napríklad vďaka stúpajúcim nájmom. V Opave sa tak ročné návratnosti investície pohybuje okolo piatich percent.

 

8. Mladá Boleslav

Zdroj: Wikipedia/Sokoljan

Ročný výnos priemerného 40-metrového bytu: 5,82 %

Aj v Mladej Boleslavi ceny nehnuteľností rastú. Oproti mestám na popredných priečkach však o niečo menej. Aj tak sa všal investícia oplatí. Ročný výnos prevyšuje päť percent a investície do malého bytu sa vrátia za 17 rokov.

 

7. Jablonec nad Nisou

Foto: Wikipedia/Sju

Ročný výnos priemerného 40-metrového bytu: 5,72 %

V Libereckom kraji rástli podľa reportu Rent Index Q1 2021 od spoločnosti Deloitte medzikvartálne nájmy najviac z celej Českej republiky. Jablonec nad Nisou tak ponúka zaujímavý ročný výnos 5,72 percent.

 

6. Karlovy Vary

Foto:Wikipedia/Jialiang Gao

Ročný výnos priemerného 40-metrového bytu: 6,72 %

Karlovy Vary sú jediným mestom v rebríčku, kde cena nehnuteľností medziročne pomerne výrazne klesla pre pandémiu a odliv zahraničných peňazí. Dá sa však predpokladať, že hodnota bytov s návratom turistov opäť porastie. Pri malom byte možno v Karlovych Varoch dosiahnuť ročné výnosy takmer sedem percent. Väčšie bytové jednotky sú na tom však o poznanie horšie.

 

5. Frýdek-Místek

Foto: Wikipedia/ Tomasz Zorawik

Ročný výnos priemerného 40-metrového bytu: 6,75 %

Vo Frýdku-Místku stúpajú ceny skôr väčších bytov. Najvyšší výnos z prenájmu, takmer sedem percent, je však pri malých bytoch v priemernom stave. Investícia do takého bytu sa vráti za 15 rokov.

 

4. Karviná

Foto: Wikipedia/Darwinek

Ročný výnos priemerného 40-metrového bytu: 8,92 %

Investícia do štyridsaťmetrového priemerného bytu sa vám v Karvinej vráti za 11 rokov. Rovnako aj pri 60-metrových bytoch. Ceny nehnuteľností sú tam nízko, so štrnástimi tisíckami (zhruba 545 eur) za štvorcový meter pri priemernom 60-metrovom byte dokonca najnižšie z celého rebríčka. Ročná návratnosť je takmer deväť percent.

Reklama

 

3. Ostrava

Foto: Wikipedia/Sveter

Ročný výnos priemerného 40-metrového bytu: 6, 49 %

Umiestnenie krajského mesta Moravskosliezskeho kraja potvrdzuje investičný potenciál tohto regiónu. Ostrava ponúka dobrý medziročný rast hodnoty bytu aj sľubnú návratnosť investície. Na stupni víťazov Ostravu posunula stúpajúca hodnota nehnuteľností a dobrý výnos pri väčších bytoch.

 

2. Ústí nad Labem

Foto: Wikipedia/Dobros

Ročný výnos priemerného 40-metrového bytu: 8 %

Opäť severné Čechy. Tentoraz na striebornej pozícii. Podľa odborníkov sa byty a domy na severe dnes predávajú s ohľadom na stigmu lokality výrazne pod cenu a v nasledujúcich dekádach sľubujú skokové zhodnotenie. V Ústí nad Labem je podľa dát Valuo najvyššia výnosnosť investície pri malých bytoch v priemernom stave — osem percent. Návratnosť je v tomto prípade 12 rokov.

 

Foto: Wikipedia/shiDD

1. Chomutov

Ročný výnos priemerného 40-metrového bytu: 10,55 %

Prvú priečku obsadil Chomutov, ktorý je investične najvýhodnejší vo všetkých sledovaných kategóriách bytov okrem jedinej. V prípade 50- až 70-metrových bytov vo veľmi dobrom stave ho preskočila Karviná.

„Najväčšiu výnosnosť sme zaznamenali pri malých bytoch v priemernom stave v Chomutove. V priemere sa tu štyridsaťmetrové byty prenajímajú za 7 440 korún (290 eur) za mesiac. Aj ak by ste každý rok hľadali jeden mesiac nových nájomníkov, tak bude vyzbierané nájomné predstavovať výnos 10,55 percent ročne. A to nie je zohľadnený rast hodnoty samotného bytu. Ten v Chomutove dosiahol 32 percent,“ vysvetľuje zakladateľ služby Valuo Radek Šitera.

Suma, ktorú momentálne za priemerný štyridsaťmetrový byt v Chomutove zaplatíte, štartuje na 600-tisíc korunách (23-tisíc eur).

Článok vyšiel na webe Forbes.cz

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?