12. januára 2021

Komerčný realitný trh Slovenska minulý rok potiahli priemyselné nehnuteľnosti s približne 49-percentným podielom na celkových investíciách. Podľa realitnej spoločnosti Cushman&Wakefield rástol najmä záujem ázijských investorov. 

Podľa analýzy spoločnosti celkové minuloročné investície do slovenských komerčných nehnuteľností medziročne poklesli o 27 % na 502 miliónov eur. V kancelárskom segmente podľa Cushman&Wakefield v roku 2020 chýbali vhodné, novo dokončené, prenajaté nehnuteľnosti po viacerých transakciách v uplynulých rokoch.

Naďalej stúpal podiel ázijského kapitálu, ktorý bol v roku pandémie ťahaný singapurskými investíciami do priemyselných slovenských realít. Spoločnosť tiež potvrdila, že Slovensko si naďalej drží reputáciu bezpečnej investičnej lokality s konkurenčnými výnosmi.

Pokles investícií do komerčných nehnuteľností podľa spoločnosti spôsobila opatrnosť investorov a čiastočne aj znížený apetít po aktívach v oblasti retailu pre neistotu z dosahov pandémie na ich budúci vývoj. „Evidujeme viacero transakcií začatých v druhej polovici roka, ktoré sa nestihli uzavrieť do konca roka. Takmer tri štvrtiny transakcií bolo realizovaných v Bratislavskom kraji nasledovanom Trnavským krajom s približne deväťpercentným podielom na investičnej aktivite v krajine,“ vymenovala spoločnosť.

Rástol záujem o priemyselné objekty a kancelárie

Takmer polovičný podiel priemyselných nehnuteľností na celkovom objeme investícií je podľa spoločnosti značným nárastom oproti priemeru v rokoch 2016 až 2019, kedy býval na úrovni 37 %.

Reklama

Druhou najpočetnejšou zložkou boli kancelárske nehnuteľnosti s podielom 37 %, čo znamenalo takisto nárast oproti 29 % medzi rokmi 2016 – 2019. Zhruba 11 % investícií išlo do oblasti retailu a zvyšné tri percentá do hotelového sektora. „Až 90 % vlaňajšieho objemu investícií bolo alokovaných v prvej polovici roka,“ vyzdvihla spoločnosť.

Čo sa týka pôvodu investícií, 40 % z nich pochádzal od ázijských investorov. Slovenskí investori sa podieľali na celkovom objeme 37-percentným podielom. Česi do slovenských komerčných nehnuteľností vlani investovali desatinu celkového objemu, zvyšných 12 % investícií pochádza z iných európskych krajín.

Trh spomalil lockdown

„Spomalenie investičného trhu v prvej polovici roka, či zastavenie niektorých transakcií vyplynulo z bezprecedentnosti lockdownu a následného nesúladu pri otázke ocenenia predmetných aktív,” komentoval managing partner spoločnosti pre Slovensko Marián Fridrich.

Podľa neho to bol dôsledok nejasností, či ceny dohodnuté pred lockdownom správne reflektujú riziko na trhu po vypuknutí pandémie. Ako však uzavrel, vidí nábeh na silný rok 2021, vrátane investícií do retailu, čo by mohla podporiť aj úspešná implementácia opatrení na boj proti pandémii a dostupnosť očkovania.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?