Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
25. októbra 2021

Investori z celej Európy budú mať možnosť investovať do slovenských projektov prostredníctvom crowdfundingovej investičnej platformy Invest in Slovakia.

Crowdfundingová platforma vznikla v roku 2019. Odvtedy sprostredkovala investície do slovenských realitných projektov v hodnote 2,5 milióna eur pre viac ako tristo členov Invest Clubu. Trojčlenný tím sa rozrástol na viac ako pätnásťčlenný tím špecialistov, ktorí sa denne venujú investičným príležitostiam a samotným developerským projektom. Investičná platforma zmenila brand na európsky. Každý kvartál obratovo rastie.  

Súdržný tím a dôvera investorov

Okrem sprostredkovania investícií do realitných projektov pripravuje náš tím kompletné právne a ekonomické due diligence investičných príležitostí. Spolupracujeme so špičkovými právnikmi a analytikmi, aby sme správne zabezpečili investície. V tíme máme  skúsených architektov, projektantov, stavebných inžinierov, projektových manažérov, finančníkov, marketingových a IT špecialistov. Do tímu sa nám podarilo získať ľudí s obrovskými skúsenosťami, dlhoročnou praxou a významnými úspechmi,“ tvrdí Ondrej Cirbus, zakladateľ platformy. 

Kvalitné projekty namiesto kvantity 

Invest in Slovakia si už na začiatku svojej existencie zaumienila sprostredkovať investície do projektov, ktoré okrem zaslúženého zisku pre investorov pozitívne ovplyvnia krajinu a kvalitu života. „Naším zámerom okrem zisku vždy bolo a aj je nájsť pridanú hodnotu každého financovaného projektu tak, aby dielo ocenili ľudia a okolie, hovorí manažérka pre podporu investorov a externú komunikáciu Mária Štefaňáková. 

Ak sa nad tým zamyslíte, je to to najlepšie, čo môžete urobiť. Vytvoriť situáciu, kde všetky strany víťazia. Investor so zaslúženým výnosom z realitného projektu. Kupujúci s kvalitnou a výnimočnou nehnuteľnosťou. A nakoniec my ako sprostredkovateľ týchto obchodov, vysvetľuje Cirbus. 

Invest in Slovakia sprostredkovala investície do projektov ako Green Project, ECO HYDRO domy alebo do bytových domov s ultranízkoenergetickým certifikátom (projekty s maximalizáciou zelených plôch, recykláciou vody a obnoviteľnými zdrojmi). 

Rezidencia Jiřího Wolkera v Poprade

Rezidencia Jiřího Wolkera v Poprade: Moderný, ultranízkoenergetický bytový dom s využitím obnoviteľných zdrojov a výrazných úspor energií. Zdroj foto: Invest in Slovakia
Zdroj foto: Invest in Slovakia
Zdroj foto: Invest in Slovakia

Green Project v Prešove

Green Project, rodinné domy v Prešove: S maximálnym využitím zelených plôch vrátane strechy. Zdroj foto: Invest in Slovakia
Zdroj foto: Invest in Slovakia
Zdroj foto: Invest in Slovakia
Zdroj foto: Invest in Slovakia

Malé Vily

Malé Vily: Rastúce ultranízkoenergetické drevodomy s mesačnými prevádzkovými nákladmi do 70 eur. Zdroj foto: Invest in Slovakia
Zdroj foto: Invest in Slovakia

Viladomy Kukučka vo Zvolene

Viladomy Kukučka: Rekonštrukcia chátrajúcej budovy na priestranné byty blízko centra mesta Zvolen. Zdroj foto: Invest in Slovakia
Zdroj foto: Invest in Slovakia
Zdroj foto: Invest in Slovakia

Bytový dom Sokolka vo Zvolene

Bytový dom Sokolka Zvolen: Rekonštrukcia pôvodnej budovy na mestské byty v centre mesta Zvolen. Zdroj foto: Invest in Slovakia
Zdroj foto: Invest in Slovakia

Three Hills Home vo Vysokých Tatrách

Three Hills Home: Moderná architektúra, nízkoenergetické rodinné domy s využitím obnoviteľných zdrojov niekoľko metrov od golfového ihriska vo Vysokých Tatrách. Zdroj foto: Invest in Slovakia

Získali sme si dôveru investorov, za čo sme nesmierne vďační

Platforma Invest in Slovakia úspešne rastie a získava si dôveru investorov naprieč celým Slovenskom. O priebehu jednotlivých investícií informuje investorov priamo vo svojej aplikácii. 

Zakladateľ tvrdí, že síce nerastú tempom ako platformy na kryptomeny, ale sú nadmieru spokojní. „Kryptomeny sú trendom, no trend väčšinou pominie. Špekulatívnou investíciou zhodnotíte svoju investíciu ročne až o dvesto percent. A to je príliš silná emócia, ktorej veľa ľudí nevie odolať. No jednoduchý tweet od Elona Muska môže všetko zmeniť,“ hovorí Cirbus.

„My sa pri investičnej stratégii opierame o nehnuteľnosti v dobrých lokalitách, so silnou hodnotou pre ľudí a okolie. O túto hodnotu sa môžeme oprieť aj v zlých ekonomických časoch. Vieme prečkať zlé obdobie s celkom slušnou istotou, že nehnuteľnosť dobre predáme,“ dopĺňa Cirbus. 

Tí, ktorí sledujú historické trendy vývoja realitného trhu vedia, že aj napriek výkyvom hodnota nehnuteľností stále rastie.

Veľký krok vpred aj vďaka špecialistom

„Začiatky boli ťažšie. Posunuli sme sa o veľký kus dopredu, hlavne kvôli skvelým špecialistom, kolegom vo firme. Kým sme porozumeli mentalite slovenského investično-realitného sveta a ľudí v ňom, chvíľu nám to trvalo. Pri žiadostiach o investičné pôžičky dostávate neúplné a často klamlivé informácie. Bojujete s úradmi pri stavebných  povoleniach. Jednoducho, týmto začiatkom musíte preplávať dennodennou sústredenou prácou a získaním si skvelých kolegov, ktorí vám pomôžu. Teraz, po takmer dvoch rokoch, sme na tieto nástrahy pripravení, hovorí o začiatkoch platformy Ondrej Cirbus.

Počas pracovného dňa Invest in Slovakia: Manažérka spoločnosti Mária a projektová inžinierka Dominika. Zdroj foto: Invest in Slovakia
Hlavný architekt spoločnosti Ing. Arch. Ľuboslav Mlynarčík. Zdroj foto: Invest in Slovakia

V plánoch Invest in Slovakia nie sú najdôležitejšie objemy 

„Tešíme sa z každého jedného investora, ktorý zodpovedne zváži riziká a investuje. Tešíme sa z každého jedného projektu, ktorý financujeme a posúvame spoločne vpred. A z každého jedného výsledku, pod ktorý sa môžeme podpísať a povedať si: ‚Tak toto sa nám skutočne podarilo!‘“ hovorí manažérka spoločnosti Mária Štefaňáková. 

Nemáme nastavené agresívne plány ako iné externe financované startupy, ktoré musia rásť medziročne o tristo percent a dosahovať tak maximálny rast. Tento tlak by mohol ovplyvniť naše rozhodovanie a je dosť pravdepodobné, že by sme podľahli kvantite nad kvalitou, tvrdí Cirbus.

Národná banka Slovenska dala vyhlásenia, že crowdfundingový model nepodlieha dohľadu NBS

Táto situácia sa čoskoro zmení. NBS, resp. Ministerstvo financií SR pripravujú reguláciu na základe celoeurópskeho nariadenia, výsledkom ktorej budú jasné pravidlá pre vznik, fungovanie, ako aj dohľad nad aktivitou Invest in Slovakia, ale aj nad aktivitami iných crowdfundingových platforiem. Pre nás je to nesmierne dôležitý krok vpred, ktorý vítame a vnímame ho veľmi pozitívne. Pomôže nám totiž odbúrať vlnu neistoty, ktorú pociťujú hlavne noví investori, hovorí Ján Hollý, finančný riaditeľ.

„Investujeme do bezpečnosti, technológií, odborníkov a úroveň, akým spôsobom analyzujeme a manažujeme investície už teraz, plní tie najvyššie kritériá. No sme presvedčení, že pod dohľadom NBS získame oveľa väčšiu silu na trhu a začneme exponenciálne rásť,“ dodáva.

Nezostaneme len pri developerských projektoch 

Na otázku, či sa chce Invest in Slovakia sústrediť len na investície do developerských projektov, bola odpoveď zakladateľa platformy jednoznačná.  

Nie. Zaujímavými investičnými príležitosťami sú na Slovensku nájomné byty, obnoviteľné zdroje, senior domy, resp. domovy pre starších, a ďalšie investičné príležitosti, o ktorých nechceme predčasne hovoriť. Existujú jasné trendy, ktoré zarobia investorom výnosy z prevádzky alebo z kapitálového rastu. A zároveň to budú fantastické príležitosti robiť veci lepšie, a tak pozitívne ovplyvniť životy ľudí a okolie, uzatvára Cirbus.

Doterajšie výsledky

Invest in Slovakia priniesla investorom už dvanásť investičných kampaní. Súčasne sú v ponuke nové investičné projekty s pravidelnými výnosmi. Zo sto investičných príležitostí prejde interným auditom maximálne šesť percent. Približne štyri investičné projekty by sme mohli vidieť ešte do konca tohto roka na investinslovakia.eu.