14. septembra 2021

Americká softvérová firma Intuit v pondelok (13. septembra) oznámila, že za 12 miliárd dolárov kúpila softvérový startup Mailchimp. Ten sa venuje e-mailovému marketingu.

Pre zakladateľov Mailchimpu Bena Chestnuta a Dana Kurziusa predstavuje akvizícia vytúžený obchod, na aký čakali 20 rokov. Atlantská spoločnosť navrhuje nástroje e-mailového marketingu pre malé firmy. Jej zakladateľom sa podarilo udržať si filozofiu malého biznisu, aj keď sa ich príjmy minulý rok vyšplhali na 800 miliónov amerických dolárov.

Jediní majitelia

Ich filozofia spočíva v tom, že sa rozhodli úplne odmietať všetky ponuky na externé investície. Vďaka tomu majú Chestnut a Kurzis v spoločnosti stále 50-percentné podiely.

Podľa zmluvy musí Mailchimp dať 300 miliónov dolárov na zamestnanecké odmeny. Zvyšných 11,7 miliardy v hotovosti a v akciách sa však rozdelí medzi dvoch zakladateľov.

Spoločnosť Mailchimp sa tento rok umiestnila na 14. mieste v americkom rebríčku Forbes Cloud 100Ako jeden z dvoch startupov sa dostal do prvej tridsiatky v rebríčku bez toho, aby sa spoliehal na obvyklú pomoc investorov s rizikovým kapitálom.

Reklama

Najprv ako vedľajší biznis

Ben Chestnut a Dan Kurzius založili Mailchimp ako vedľajší projekt popri ich ďalších internetových firmách – jedna sa venovala webovému dizajnu, ďalšia elektronickým pohľadniciam, ktoré boli v tom čase v móde. Mailchimpu sa však darilo natoľko, že sa mu v roku 2007 začali venovať naplno.

Celých 20 rokov zostali zakladatelia jedinými majiteľmi spoločnosti, vďaka čomu sa umiestnili aj v ďalšom rebríčku Forbes 400 najbohatších Američanov. Od roku 2018 sa v ňom obaja umiestňujú pravidelne. Ako zistil americký Forbes, podľa plánov by ich príjmy tento rok mali prekročiť magickú hranicu jednej miliardy.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je Kenrick Cai.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?