8. marca 2018

Spoluzakladateľka Pixel Federation, top biznismenka či manažérka poisťovne. Úspešné ženy v ankete pre Forbes hovoria, čo sa musí zmeniť, aby zmizli platové rozdiely medzi pohlaviami.

Platové rozdiely medzi mužmi a ženami sú témou posledných rokov. A aj keď dáta hovoria, že situácia sa v európskych krajinách, vrátane Slovenska, postupne zlepšuje, stále patríme medzi štáty, kde je priepasť najvýraznejšia. A rozdiely vidíme aj medzi jednotlivými regiónmi. Analýza portálu Platy.sk ukázala, že obyvateľky hlavného mesta sú mužom o trochu bližšie ako ženy mimo Bratislavy.

Najvplyvnejšia žena nášho biznisu: Priznajme si, že na to máme

Dôvodom môže byť podľa HR experta Petra Rolného napríklad nedostatok kvalifikovaných kandidátov na mnoho pozícií v hlavnom meste. „Zamestnávateľom to nedáva veľké možnosti hrať na platovú kartu do takej miery, ako by si želali,“ vysvetľuje. S väčšou nezamestnanosťou v iných mestách však stúpa aj počet žiadateľov a firma si môže dovoliť vyjednávať viac. Pri niektorých sa tak podľa Rolného môže stať, že sa nechajú ovplyvniť rodovými stereotypmi a tradičným pohľadom o živiteľovi rodiny – mužovi.

Zdroj dát: Eurostat, Profesia

Štúdia Platy.sk tentokrát neporovnávala mzdy mužov a žien na rovnakých pozíciách, ale len ich mediány. Platové rozdiely tak podľa Rolného mohli byť ovplyvnené aj väčším počtom mužov v riadiacich funkciách, ktoré sú sprevádzané vyššími platmi. Ak sa však pozrieme na dáta z Eurostatu, mzdy medzi pohlaviami sa líšia aj pri rovnakej pracovnej pozícii. Zatiaľ čo žena – manažérka si za hodinu zarobí v priemere 22,82 eur, jej mužský kolega približne 31,96 eur.

Ako sa na platové rozdiely pozerajú top podnikateľky a manažérky?

Anketa: Ženy by si mali vážiť viac svoju cenu

Elena Kohútiková,

bývalá zástupkyňa generálneho riaditeľa VÚB banky, bývalá viceguvernérka NBS, top žena v slovenskom biznise podľa rebríčka Forbes

Otázka platových rozdielov medzi mužmi a ženami má dva rozmery. Prvým je úloha firiem, aby už od začiatku prijímacieho procesu garantovali rovnakú mzdu pri splnení kvalitatívnych podmienok bez rozdielu na pohlavie. Takisto pri kariérnom raste by mali spoločnosti dbať na to, aby mali pracovníci zaručené rovnaké zaobchádzanie. Dôležitý je však aj postoj žien pri vyjednávaní mzdy. Zvyčajne si už pri nástupe na pozíciu pýtame menej a menej akceptujeme i pri návrate z materských dovoleniek. Vychádzam aj z vlastných dlhoročných skúseností, kedy som sama učila ženy, aby sa vedeli „predať“ nielen z pohľadu profesionálnej kvality, ale aj z pohľadu svojej „ceny“. Treba však povedať, že v tomto ohľade sa začína situácia s príchodom mladej rozhľadenej generácie žien pomaličky meniť, no naozaj len veľmi pomaly.

Ženy a peniaze. Zoznámte sa, toto sú najväčšie miliardárky

Lucia Šicková,

spoluzakladateľka Pixel Federation

Vzhľadom na fakt, že vo väčšine top manažérskych pozícií sú muži, potrebujeme viac mužov, ktorí si tento problém uvedomujú. Ženy majú tendenciu sa podceňovať, nie všetky, trochu generalizujem, ale v princípe sme na seba prísnejšie, viac sa porovnávame, nemáme také ostré lakte. Zvykneme podhodnocovať svoj prínos pre firmy, lebo prinášame inú dynamiku ako muži. Je to čiastočne výchova, čiastočne biológia, čiastočne potreba väčšej flexibility kvôli deťom, rodinám a mnohé iné faktory. Potrebujeme múdrych mužov, ktorí rozumejú rodovým rozdielom, nemajú z nich strach a adresujú ich. Nie pozitívnou diskrimináciou, ale rozumným nastavením transparentných pravidiel a vytváraním pracovného prostredia, ktoré podporuje diverzitu.

Elena Májeková,

členka predstavenstva Union, riaditeľka nákupu zdravotnej starostlivosti

Všeobecným problémom nás žien je prehnaná skromnosť. Pomohlo by, aby sme sa dokázali na seba pozrieť bez prehnanej kritiky a dokázali sme správne odprezentovať a predať zamestnávateľovi svoje silné stránky a schopnosti.  Iba ak sa prestaneme podceňovať a začneme si uvedomovať svoju vlastnú hodnotu, uvidí ju aj naše okolie. Slovenským ženám preto želám viac sebavedomia.