13. januára 2022

Faktorov, ktoré prispievajú k rastu inflácie, pôsobí viacero a pretrvávajú aj v roku 2022, upozornil Jiří Rusnok v rozhovore pre český Forbes. 

Na pracovnom stole guvernéra Českej národnej banky (ČNB) stojí krištáľová guľa. Ako s úsmevom hovorí jej majiteľ, jej možnosti by nepreceňoval.

Pri pohľade na vývoj inflácie je podľa neho jedna vec bez ohľadu na veštenie istá. Na vysokých úrovniach sa bude ešte nejaký čas držať.

„Verím však, že nad desať percent sa nedostaneme. Bohužiaľ sa k tejto úrovni budeme blížiť a musíme počítať s tým, že údaje za január, február a marec budú veľmi vysoké,“ povedal guvernér ČNB Jiří Rusnok v rozhovore pre Forbes Česko.

Podľa aktuálnych informácií Českého štatistického úradu sa výška spotrebiteľských cien vyšplhala v decembri v medziročnom porovnaní na 6,6 percenta. Dostala sa tak najvyššie od roku 2008.

Reklama

(Na Slovensku Štatistický úrad za november reportoval infláciu 5,6 percent. V eurozóne v decembri zrýchlila inflácia podľa Eurostatu na 5 percent.)

Energie infláciu ťahajú aj ďalej

V raste pritom bude inflácia takmer určite pokračovať ďalej. Od januára totiž v Česku zmizne efekt odpustenej dane z pridanej hodnoty na energie, ktorý znižoval infláciu v novembri a decembri. Práve rýchle zdražovanie energií tak bude hrať zásadnú úlohu v očakávanom výraznom zvýšení inflácie od začiatku roka.

„Od prvého januára sa tradične menia cenníky všetkých možných dodávateľov a tento rok sa určite budú meniť veľmi aktívne smerom nahor, pretože všetci majú určité dôvody zdražovať. A aj keby ich nemali, tak im doba nahráva, aby to urobili, pretože sa s tým mentálne počíta, takže to obchodníci určite využijú,“ hovorí Jiří Rusnok.

Napätý český trh práce

Zásadnú úlohu v pokračujúcom zdražovaní však podľa neho hrá aj veľmi napätý trh práce, ktorý neuvoľnila ani pandémia. „Dlhodobo vyšší rast miezd a platov v porovnaní s národohospodárskou produktivitou tlačí na rast cien,“ hovorí Jiří Rusnok s tým, že ide o veľmi špecifický faktor českej ekonomiky.

Ďalšiu silnú úlohu podľa neho zohráva aj prehriaty trh s nehnuteľnosťami a tiež extrémny skok v deficite verejných financií.

Ak by začali ľudia hlbšie veriť tomu, že takto zvýšená inflácia tu bude stále, bolo by to veľmi zlé.

Okrem domácej zložky inflácie, ktorá Česko odlišuje od mnohých štátov, kde idú ceny tiež hore, majú na globálne zdražovanie zásadný vplyv aj vonkajšie tlaky, ktoré vyvolalo narušenie dodávateľských reťazcov na celom svete.

K tým došlo hlavne kvôli nečakane rýchlemu oživeniu po pandémii a tento vývoj vo výsledku spôsobil výrazné zdraženie medzinárodnej dopravy, surovín aj materiálov.

Hystéria nie je na mieste

Práve kombinácie všetkých týchto faktorov povedú podľa Rusnoka k tomu, že by sa v najbližších mesiacoch mohla miera inflácie v Česku dostať na dohľad spomínanej desaťpercentnej hranice.

Na druhú stranu však guvernér ČNB upozorňuje, že síce ide o situáciu, na ktorú po dlhých rokoch nízkej inflácie nie sú ľudia zvyknutí, zároveň to je len dočasná fáza, ktorú bude krajina zažívať najmä tento rok.

„Samozrejme, že je to nepríjemné, ale nie je potrebné z toho vyvodzovať hysterické závery. V druhom polroku by už malo byť jednoznačne vidieť, že sa ceny vracajú z hľadiska rastu k normálnejšej úrovni,“ povedal Jiří Rusnok.

Dlhodobý inflačný cieľ ČNB je na dvoch percentách, ku ktorým by sa Česko mohlo zase začať blížiť zhruba o rok.

Kedy by ČNB zasiahla?

„Ak by ľudia začali hlbšie veriť tomu, že je súčasný vývoj inflácie na dlho a že takto zvýšená úroveň tu bude stále, bolo by to veľmi zlé. To má tendenciu sebanaplňujúcich proroctiev. Je to aj jeden z dôvodov, prečo sme tak razantne zasahovali s úrokovými sadzbami, pretože chceme dať jasný signál, že to je niečo, čo rozhodne nepripustíme a nemôžeme pripustiť,“ dodáva Jiří Rusnok.

V eurozóne je najnovším príspevkom do debaty o inflácii vyjadrenie nastupujúceho šéfa Deutsche Bundesbank Joachima Nagela z utorka, že inflácia by mohla trvať aj dlhšie, ako sa čakalo. „Monetárna politika musí zostať v strehu,“ povedal Nagel s tým, že strednodobý výhľad vývoja cien je „mimoriadne neistý“.

Autorka článku Pavla Francová je redaktorka Forbes Česko

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?