13. novembra 2020

To, že Japonsko má jednu z najstarších populácií na svete a že to ostrovu začína spôsobovať nemalé socioekonomické problémy, určite viete. Zamysleli ste sa ale niekedy nad tým, prečo práve Japonci žijú tak dlho?

Iste, jedia dosť rýb, veľa sa hýbu a majú jeden z najlepších zdravotných a sociálnych systémov na svete. Mnoho Japoncov, zvlášť z ostrova Okinawa, by vám ale povedalo, že za ich dlhý život môže niečo celkom iné – „ikigai“ alebo spôsob, ako čo najkvalitnejšie žiť svoj život.

Čo je ikigai

Tento výraz vznikol zo spojenia výrazov ikiru (život) a kai (mať hodnotu) a prekladá sa ako „zmysel života“. Obyvatelia ostrova Okinawa, ktorí patria k najstarším obyvateľom planéty vôbec, ho ale vysvetľujú ešte presnejšie – „dôvod, prečo vstať ráno z postele“.

A kým Japonci tento koncept poznajú už viac ako 1 000 rokov, západný svet ho ešte len teraz začína skúmať. Vytvoriť si zmysel života, samozrejme, nie je jednoduché. Trvá to dlho a žiadny jednoznačný návod neexistuje. Svoje ikigai nájdete vtedy, keď si dokážete odpovedať na tieto štyri otázky:

  • Čo vás robí šťastným?
  • V čom ste dobrý?
  • Čo si v živote ceníte?
  • Prečo robíte to, čo robíte?

Aby vám to išlo ľahšie (ale aj tak nečakajte, že vám to pôjde rýchlo), musíte sa podľa Kena Mogiho, japonského neurovedca a propagátora ikigai, riadiť piatimi piliermi, na ktorých celé ikigai stojí.

Reklama

1. Buďte pozorný.

Keď sa do niečoho pustíte, venujte pozornosť každej maličkosti, ktorá stojí na začiatku vášho vzťahu. Všetko robte s patričnou starostlivosťou. Neponáhľajte sa, snažte sa nič neprehliadnuť, naopak, venujte pozornosť všetkým detailom, aj tým, ktoré sa vám budú zdať bezvýznamné.

2. Majte sa radi.

Naučte sa žiť sami so sebou, naučte sa prijať, kto ste. Je to jedna z najväčších výziev, ktoré nás v živote čakajú. Ak to zvládnete, zistíte, že byť šťastný sám so sebou je ten najlepší pocit, aký môžete zažiť.

3. Vážte si ostatných.

Vlastné ciele nikdy nedosiahnete, keď budete strácať čas a energiu na spory s inými ľuďmi. Namiesto toho sa snažte okolo seba vybudovať sieť ľudí z rodiny, priateľov a známych, ktorí vám pomôžu prekonať aj tie najťažšie chvíle života.

4. Vážte si maličkosti.

Tešte sa z toho, čo považujete za bežné. Z toho, že ráno svieti slnko, z vône, ktorá vychádza z pekárne na rohu ulice alebo napríklad aj z toho, že vás nič nebolí. Zo všetkého sa stanú dôvody, vďaka ktorým budete chcieť ráno, keď budete vstávať z postele, zažiť čo najviac.

5. Žite tu a teraz.

Naučte sa sústrediť na prítomnosť a všímať si veci okolo seba. Jedine tak, že dokážete existovať tu a teraz, sa naučíte prežívať každý jeden okamih života, o nič neprídete a budete vyrovnaný.

Článok vyšiel v redakcii Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?