8. júla 2017

Chystáte sa vyraziť k moru, plánujete užiť si loď, zaplávať si, potápať sa? Tu sú top tipy spomedzi tohtoročných hodinárskych noviniek, ktoré patria práve tejto časti roka. A keďže tradícia je v tomto svete mimoriadne dôležitá, vybrali sme tri modely, ktoré ju rozvíjajú.

Seiko Prospex Diver SLA017

Japonci vytvorili takmer dokonalú reprodukciu úplne prvých potápačských “diver” hodiniek, ktoré Seiko vyrobilo v roku 1965. Vylepšili však púzdro, je tvrdšie, hodinky sú odolnejšie voči vode. A pritom máte pocit, že na ruke nosíte skutočný kus histórie.

Strojček: Caliber 8L35 (Automatic)
Púzdro: ušľachtilá oceľ
Odolnosť voči vode: 200 m (potápanie)
Priemer: 39,9 mm
Odporúčaná cena: 3 800 eur
Limitovaná edícia 2 000 ks

Rolex Oyster Perpetual Sea-Dweller

Ďalšie výročie a ďalšie výnimočné hodinky. K 50-tke dostal Sea-Dweller (obyvateľ mora) od Rolexu nový šat a narástol. Púzdro z ušľachtilej ocele má priemer 43 milimetrov. Ručičky sú pokryté fosforujúcim materiálom, aby ste aj v hĺbke videli čas. Veľká zmena – nad dátumom pribudlo zväčšovacie sklíčko známe z iných modelov Rolex a nápis SEADWELLER na ciferníku dostal červenú farbu.

Strojček: Kaliber 3235 (Automatic)
Púzdro: ušľachtilá oceľa, platina
Odolnosť voči vode: 1220 m (potápanie)
Priemer: 43 mm
Odporúčaná cena: 11 350 dolárov

Omega Seamaster Planet Ocean “Deep Blue”

Už vlani sa podarilo Omege zaujať keramickou edíciou Planet Ocean a tento rok sa k nej pridali „modré“ prvé potápačské hodinky s odolnosťou voči vode do 600 metrov s celokeramickým púzdrom, ktoré je vyrobené z jediného bloku. Keramický je aj ciferník. Navyše dostanete funkciu GMT na sledovanie času v ďalšej časovej zóne. A že si tieto hodinky všimne každý? Nuž oranžové prvky na remienku a ciferníku sotva prehliadnete.

Strojček: Omega Caliber 8906 (Automatic co-axial)
Púzdro: keramické
Odolnosť voči vode: 600 m (potápanie)
Priemer: 45,5 mm
Odporúčaná cena: 10 400 švajčiarskych frankov

Ak nepotrebujete najnovšiu novinku a, naopak, hľadáte hlavne výhodnú cenu, stále môžete nájsť štýlové hodinky, ktoré vás nebudú stáť viac ako 300 eur. Napríklad Deep Blue Nato Diver 300 Automatic. Samozrejme, s predošlými modelmi ich porovnávať nemôžete, ale za skvelú cenu dostanete extra odolné safírové sklíčko, ventil na uvoľnenie hélia, oceľové púzdro a strojček Seiko. A vode odolnosť do 300 metrov.

Strojček: Seiko NH 36 (Automatic)
Púzdro: ušľachtilá oceľ
Odolnosť voči vode: 300 m (potápanie)
Priemer: 44 mm
Odporúčaná cena: 299 dolárov

Ak si chcete rýchlo skontrolovať, akú vode odolnosť majú vaše aktuálne hodinky, tu je jednoduchá tabuľka.

Vode odolnosť hodiniek

Water resistant: ošpliechanie vodou

50m, 5 BAR: plávanie

100m, 10 BAR: šnorchlovanie, vodné športy

200m, 20 BAR: potápanie

1000m, 100 BAR: profesionálne hĺbkové potápanie