23. augusta 2021

Odkiaľ beriete energiu? Túto otázku asi nepočujete často, no odpoveď na ňu je kľúčovým indikátorom vašej kariéry. Vďaka nej zistíte, na akom pracovisku by ste mohli najlepšie zapadnúť.

Ako kariérna koučka som zistila, že najlepšia práca nie je vždy založená na odvetví, v ktorom sa nachádzate, alebo na vašom vzdelaní. Oveľa podstatnejšie pri výbere povolania je vaša osobnosť.

Jednou z vašich najvýraznejších osobnostných čŕt je, či ste introvert alebo extrovert. Introvertov „nabíja“ samota, zatiaľ čo extroverti majú tendenciu získavať energiu prostredníctvom interakcie s ostatnými.

Aj keď sa väčšina ľudí zameriava na to, čo by mala byť ich práca, myslím, že ‚ako‘ je ešte dôležitejšie. Tým sa myslí nastavenie vašej práce, firemnej kultúry a spôsob, akým komunikujete s ostatnými a vykonávate úlohy.

Aká je introvertná osobnosť

Žijete viac bokom než v centre pozornosti a využívate čas osamote na vytváranie dobre premyslených myšlienok, nápadov a diel. Zo samoty čerpáte energiu a zároveň získavate aj veľkú perspektívu – dokážete zachytiť veci, ktoré extrovertom môžu v danej chvíli uniknúť.

Reklama

Tieto špeciálne schopnosti je možné vysvetliť na fyziologickej úrovni. Zistilo sa, že introverti majú vyšší prietok krvi do predného laloku, časti mozgu, ktorá pomáha pamäti a pri riešení problémov. O introvertoch je známe, že sú veľmi empatickí, motivovaní sami sebou a dokážu byť veľmi výreční a hĺbaví.

Znaky, že môžete byť introvert

  • Čo sa týka priateľstiev, máte tendenciu vyberať si skôr kvalitu než kvantitu.
  • Na vedúcich pozíciách vyzdvihujete silné stránky tímu, no nie ste radi v centre pozornosti.
  • Rozmýšľate nad tým, čo hovoríte, a ste skvelý poslucháč.
  • Radšej píšete ako hovoríte.
  • Preplnené priestory vás vyčerpávajú. V takomto prostredí sa ťažko sústredíte a často fantazírujete alebo rozjímate a prestávate sa sústreďovať na vaše okolie.

Kariérne cesty, ktoré by ste mali zvážiť

Povolania, ktoré vám ponúkajú slobodu pracovať osamote, sú pre vás ako stvorené. Mať možnosť prijať projekt alebo hlásenie o probléme a potom stráviť čas samostatnou prácou na jeho vyriešení je oblasť, v ktorej vynikáte. Príkladmi kariérnej cesty pre introvertov sú editor, grafický dizajnér, content manažér alebo softvérový inžinier.

Ako byť úspešný

Keď vezmete do úvahy rozloženie otvorenej kancelárie, zapájanie sa do zdieľania na sociálnych sieťach a zapájanie sa do komunitných podujatí, je zrejmé, že spoločnosť a pracovisko sú zamerané skôr na extrovertov.

To mnohých introvertov viedlo k tomu, že sa hanbia alebo negatívne premýšľajú nad svojím prirodzeným stavom. V prvom rade rozpoznajte silné stránky toho, že ste introvert. Uvedomte si, ktoré konkrétne prostredia alebo situácie sú pre vás nepohodlné.

Ak vás ruší hluk v miestnosti, noste so sebou slúchadlá s potlačením hluku alebo štuple do uší, ktoré vám pomôžu sústrediť sa lepšie na prácu. Ak sú veľké stretnutia či udalosti na vás priveľa, nájdite si menšie skupinky, ktoré vám vyhovujú, aby ste si vybudovali dôvernejšie vzťahy.

Čím lepšie porozumiete tomu, s čím zápasíte, tým jednoduchšie bude vytvoriť si pracovné prostredie a život, vďaka ktorému využijete vaše silné stránky.

Článok vyšiel na Forbes.com, jeho autorkou je prispievateľka Ashley Stahl, kariérna trénerka a autorka. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?