Počas sobotného podujatia Night of Chances v Londýne rozumel fyzik Tomáš Balog študentom skúmajúcim príležitosti zamestnať sa na Slovensku o trochu viac než ostatní účastníci. Sám bol pred dvomi rokmi v situácii, keď sa rozhodoval, či sa na Slovensko vráti a ak áno, do akej firmy. Cez program Slovak Professionals Abroad neziskovej organizácie LEAF si našiel prácu vo firme GA Drilling, kde je dnes technologickým lídrom pre plazmové frézovanie.
V Nemecku strávil päť rokov. Ako študent Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského využil príležitosť spraviť si doktorát a postdoktorát na Geothe-Universität vo Frankfurte nad Mohanom. „Po škole som mal možnosť ísť pracovať do nemeckého Darmstadtu do Inštitútu zameraného na výskum ťažkých iónov. Zameriaval som sa na vývoj systému pre detekciu častíc,“ hovorí Tomáš Balog.
Pätica študentov pritiahla do Londýna firmy ESET a Innovatrics
O pracovnej pozícii v GA Drilling sa však dozvedel náhodou, natrafil na ňu na internete. „Po škole som sa chcel venovať výskumu v akademickej alebo súkromnej sfére. Pozícia v GA Drilling bola jediná v rámci Slovak Professionals Abroad Program LEAFu, ktorá sa zameriavala na výskum v rámci aplikovanej fyziky. Mal som zmluvu ešte na rok a pol, nebol som nútený vrátiť sa. Cítil som však, že kamarátov a rodinné zázemie mám viac na Slovensku. Zmena mala rýchly spád, v priebehu dvoch mesiacov to bolo vybavené,“ spomína na veľký krok.
Tím GA Drilling na Night of Chances/London. Zľava: CEO Igor Kočiš, Head of R&D Marek Gebura, Technical Quality Lead Tomáš Balog a Technical Quality Lead Lukáš Karaffa. Fotka: Ivan Bartoš
Svoj krok neľutuje ani po dvoch rokoch. Ako sám hovorí, nestagnuje, nesedí v kancelárii a nerobí dookola to isté. Začínal ako fyzik a postupne sa vypracoval na technologického lídra projektu pre vysokotlakové plazmové frézovanie. „Pravdepodobne aj na základe skúseností zo zahraničia som to dotiahol až do bodu, že som dostal na starosť aj časť projektu v rámci firmy,“ hovorí Tomáš Balog.
Kickresume: Životopis, tak trochu hra
Keďže to sám zažil na vlastnej koži, študentom vedel počas Night of Chances vysvetliť, čo ich na Slovensku čaká a prečo je dobré sa vrátiť. „Nie je to len o tom hovoriť, aké je to na Slovensku zlé. Je za tým aj úprimný altruizmus voči našej krajine. Keď už máme skúsenosti, je dôležité prísť a preniesť ich sem a posunúť nielen krajinu, ale aj celú spoločnosť ďalej. Ako inak než skúsenosťami z krajín, z ktorých si mladí chcú brať príklad, keďže tam sami odišli,“ zamýšľa sa Tomáš Balog.
Titulná fotka zachytáva Tomáš Baloga pri rozhovore so študentami v stánku GA Drilling počas Night of Chances v Londýne. Foto: Ivan Bartoš