11. marca 2021

Zariaďujete si byt a hľadáte inšpiráciu? Alebo ste len zatúžili po zmene? Dvojica Lucia Roštášová a Tomáš Štolc zdieľa na svojom instagramovom účte @peknebyvat zaujímavé DIY tipy z vlastnej domácnosti aj s názornými ukážkami. Päť z nich vybrali aj pre Forbes.sk.

Ako mnoho iných párov, aj Lucia a Tomáš dlho snívali o vlastnom byte. Keď sa im ho v roku 2018 podarilo konečne nájsť, nevedeli, čo všetko ich ešte čaká. Pri plánovaní prvých prerábok a zariaďovaní narazili na množstvo otázok, ktoré dovtedy vôbec neriešili.

Ako pripraviť kuchyňu na montáž novej kuchynskej linky? Ako si určiť správne množstvo materiálu? Čo so stavebným odpadom? Ako si nové bývanie skrášliť?

„Povedali sme si, že takéto informácie musia byť predsa dôležité pre každého, kto si svojpomocne prerába bývanie. Rozhodli sme sa preto založiť si najprv blog a neskôr aj instagramový účet @peknebyvat a podeliť sa o naše skúsenosti s prerábaním a zariaďovaním bývania aj s inými ľuďmi,“ opisuje začiatky projektu Tomáš.

Aj keď sa ani jeden z nich profesionálne nevenuje home designu, obaja sú kreatívne duše a tento projekt je ich srdcovkou. „Prináša nám dvojitú radosť, pretože všetky prerábky alebo DIY projekty, ktoré pridávame, skrášľujú naše bývanie a zároveň ho oceňujú aj ľudia, ktorí nás sledujú. A z toho máme nesmiernu radosť a veľmi si to vážime,“ dodáva Tomáš.

Reklama

Tak čo, skúsite si zútulniť svoje bývanie s ich návodmi?

Kreslo od starej mamy v novom šate

Prerobené kreslo od starej mamy. Foto: archív respondentov

Toto je jedna z našich najobľúbenejší prerábok. Luckina stará mama nám s láskou podarovala štyridsaťpäťročné retro kreslo, v ktorom sa už síce nesedelo dobre, ale malo svoju charizmu a štýl, ktorému bolo treba trochu pomôcť vyniknúť.

Vedeli sme, že pri rekonštrukcii je dôležité použiť kvalitné materiály, aby sa nestalo, že sa po niekoľkých sedeniach začne prepadávať alebo strácať tvar. Farba čalúnenia, odtieň drevených častí a všetko ostatné je už len otázka vkusu a šikovnosti.

Vždy sa snažíme vyprodukovať čo najmenej odpadu a hľadáme možnosti na jeho prípadné využitie. Pri rekonštrukcii kresla sa nám podarilo využiť pôvodný poťah, z ktorého sme ušili okrúhly vankúš. Najkrajšie sa vyníma práve na kresle a pripomína nám jeho pôvodný vzhľad.

Premaľovanie dverí

Keď sme si kúpili byt, všetky skrine a dvere boli v jednej zvláštnej béžovej farbe, ktorá vôbec nebola v našom štýle. Keďže radi dávame veciam druhú šancu, rozhodli sme sa, že dvere a zárubne ešte vymieňať nebudeme a namiesto toho ich radšej zamaľujeme.

Na takúto jednoduchú prerábku sme použili:

  • Matný biely a čierny Balakryl UNI
  • Jemný brúsny papier
  • Matný lak
  • Penový valček
Pôvodné dvere (vľavo) a dvere po premaľovaní. Foto: archív respondentov

Ak sa niekedy rozhodnete pre podobné riešenie, je dôležité dvere pred maľovaním poriadne očistiť a prebrúsiť jemným brúsnym papierom, aby farba dobre chytila.

Následne je potrebné naniesť 2-3 vrstvy farby penovým valčekom, vďaka ktorému nebudú na dverách žiadne šmuhy. Pre dlhšiu trvácnosť farby odporúčame dvere aj kľučky natrieť matným lakom.

Miska zo zvyškov šnúr

Miska zo špagátu. Foto: archív respondentov

Určite aj vy doma nájdete zvyšky šnúr, jutového špagátu alebo hrubšej vlny. Presne to budete potrebovať na vyrobenie misky na odkladanie drobností.

Vezmite si misku, ktorá vám bude slúžiť ako predloha, obráťte ju hore dnom a obaľte pevnejším igelitom. Do stredu naneste lepidlo. My sme použili len tyčinkové, lebo sme iné doma nemali, no jemnú makramé šnúru to udržalo. Ak by ste však lepili iný druh šnúr, odporúčame skôr použiť univerzálne disperzné lepidlo.

Šnúru priložte do stredu misky a začnite ju omotávať do tvaru „slimáka“ okolo celého obvodu misky. Nakoniec šnúru odstrihnite a nechajte schnúť lepidlo niekoľko hodín. Následne zložte igelit s omotanou šnúrou a opatrne obstrihajte okraje.

Podrobnejší návod nájdete tu:

 

Reklama
View this post on Instagram

 

A post shared by Bývanie | DIY inšpirácie (@peknebyvat)

Recy kvet

Ak si chcete domácnosť trochu oživiť dekoráciou či doplnkom, nemusíte hneď vyraziť na nákupy, skúste si ho vyrobiť. Na výrobu krásneho papierového kvetu vám výborne poslúži zvyškový baliaci papier z Vianoc alebo z doručených balíkov. Je to ekologické a zároveň elegantné riešenie.

Papierový kvet môže poslúžiť ako zaujímavá dekorácia na stenu. Foto: archív respondentov

Na kvet budete potrebovať:

  • klasický hnedý baliaci papier (prípadne krepový alebo papier na pečenie)
  • nožnice
  • tyčinkové lepidlo
  • pravítko
  • taviacu pištoľ

Celý návod nájdete vo videu:

Maľovanie na papier z balíka

Minimalistický obraz namaľovaný na papieri. Foto: archív respondentov

Keď budete nabudúce rozbaľovať balík od kuriéra a vyberať všetok ten papier (niekedy aj veľmi zaujímavý a kvalitný), ktorým sa balíky vypĺňajú, nevyhadzujte ho a aspoň kúsok si odložte. Môže vám poslúžiť ako plátno na takýto minimalistický obraz, ktorý určite zvládnete namaľovať aj vy.

Potrebujete len akrylové alebo temperové farby a kreatívnu chvíľku.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?