19. februára 2019

Biznis im skomplikovali lacné suveníry z Číny. Oni sa však otriasli a nevzdali sa. Ivana a Milan Komovci založili v roku 1996 slovenskú značku Komas Vráble. Pod jej logom už viac ako dve desaťročia vyrábajú a dekorujú produkty zo skla, porcelánu, ale tiež keramiky.

Do rodinnej firmy priniesli po čase i typické slovenské suveníry, ktoré dnes nájdete u nejedného obchodníka. Okrem toho ich v období ekonomickej krízy zachránili. „Zažili sme veľa pádov a neúspechov, ale vždy sme našli silu ísť ďalej,“ konštatuje Ivana, pre ktorú je tento biznis splneným snom.

Inšpiráciu našli u susedov na Morave

Na rodinnom stretnutí ešte v novembri 1989 predniesol Ivanin otec vetu, ktorá zmenila život všetkých prítomných: „Deti, doba sa mení, treba začať niečo robiť.“ A tak kúpil pre svoje dve dcéry zničenú budovu v centre mesta Vráble, ktorú svojpomocne s minimálnym rozpočtom prerobili a otvorili v nej kaviareň. O pár rokov neskôr sa jej však Ivana vzdala, vlastný biznis chcela totiž rozbehnúť s manželom. „V tom období vo Vrábľoch zavreli obchod Sklo-porcelán, a tak bolo rozhodnuté,“ spomína pre Forbes.sk.

Malo ísť o darčekový obchod pre rodičov.
Dnes ich tričká poburujú a zároveň bavia celé Slovensko

Prelomovým sa stal rok 1994, začiatkom ktorého otvoril manželský pár malý obchod, v ktorom sa sústredili na predaj originálnych darčekov. Ivana vraví, že v tom čase mali viac nadšenia než peňazí a za všetko sa muselo platiť v hotovosti. „V tejto oblasti sme nemali žiadne kontakty a dodávateľov sme hľadali v Zlatých stránkach,“ ozrejmuje s úsmevom.

S biznisom však mali veľké plány. Vydali sa preto na Moravu, kde v tom období ľudia vyrábali nedostatkový sortiment, akým boli napríklad hrnčeky s menami či vtipným dizajnom.

Predajňa Komas vo Vrábľoch je plná suvenírov a ďalších darčekových predmetov.
Predajňa vo Vrábľoch je plná suvenírov a ďalších darčekových predmetov. Foto: archív I. Komovej

Ivana s manželom boli mladí a odvážni, česká technológia sa im zdala ľahko zvládnuteľná. Preto sa rozhodli, že si kúpia vypaľovaciu keramickú pec a zariadia si vlastnú výrobu. Chybne sa však domnievali, že všetko pôjde hladko. Chvíľu trvalo, kým sa metódou pokus – omyl pri tejto peci zaškolili. Firmu Komas Vráble tak založili až v roku 1996. „V júni sme skolaudovali výrobu a na prvú zamestnankyňu sme dostali dotácie od Úradu práce,“ priznáva pre Forbes.sk.

Novými produktmi spočiatku zásobovali len vlastný obchod, no to nebolo práve rentabilné. A tak vyrobili ponukové listy, naložili auto a vydali sa hľadať odberateľov. „Obchodníci boli nedôverčiví a opatrní,“ spomína si. Trvalo to dlhší čas, no podarilo sa im to. Manželia chceli pre dekorovanie skla, porcelánu a keramiky čerpať vždy nové nápady, a tak chodili aj na výstavy do Brna, Prahy, Lipska, Norimbergu, Budapešti i Gdanska.

Do biznisu sa im zaplietli čínske suveníry

Zásadný vplyv však malo na firmu Komas Vráble zriadenie e-shopu a výstavba nových priestorov. „Expandovali sme do zahraničia, pribúdali zákazníci a objednávky a náš obchod bol malý,“ priznáva Ivana. Odvážne sa tak v roku 2007 rozhodli postaviť si novú výrobu a tiež predajné priestory. Od banky si ešte v tom čase museli na tento projekt požičať 1,8 milióna slovenských korún (59 750 eur).

Do roku 2008 sa firme veľmi darilo, no udrela ekonomická kríza. „Kto sa chcel udržať, musel zamakať,“ pripúšťa. Jej značku Komas Vráble zachránilo rozhodnutie vyrábať suveníry.

Deky nazvali po slávnych psoch. Ale značkou vzdávajú hold Liptovu

Radosť však nemala dlhé trvanie a v biznise opäť prežívali turbulencie. „Po dvoch rokoch trh zaplavili lacné výrobky z Číny a Ukrajiny. Klasické darčekové predajne nezvládajú stále platiť zvyšujúce sa poplatky za všetko a súčasne konkurovať priemyselne vyrábaným produktom z Ázie. My ale máme svojich zákazníkov,“ vraví Ivana o konkurencii. Okrem stálych zákazníkov majú i tri stále zamestnankyne, na ktorých si najviac váži ich lojalitu a pracovitosť.

Obchod so suvenírmi a darčekovými predmetmi značky Komas.
Ich suveníry pozná snáď každý Slovák. Foto: archív I. Komovej

Portfólio slovenskej značky Komas Vráble je ozaj široké. Ide napríklad o svadobné poháre, fľaše s potlačou ako i darčeky s poľovníckou či rybárskou tematikou. Veľká väčšina týchto produktov je ručne vyrobená, maľovaná a zdobená. „Okrem darčekového sortimentu sa zaoberáme aj firemnou potlačou skla a porcelánu,“ ozrejmuje Ivana. Spolupracuje tak s reklamnými agentúrami, pražiarňami kávy, malými remeselnými pivovarmi aj lokálnymi vinármi.

Výzvou je cena dopravy

V ich ponuke je aktuálne okolo 700 produktov. Výzvou sa pre Ivanu v biznise stala doprava výrobkov k zákazníkom. „Niekedy je cena poštovného dvojnásobne vyššia ako cena tovaru,“ konštatuje pre Forbes.sk. Malé rodinné firmy vraj získavajú zľavu u prepravných spoločností len veľmi ťažko. To ju však neodrádza.

Do budúcnosti plánuje neustále zlepšovať najmä vlastný e-shop. V ňom totiž vidí veľký potenciál. „Nechceme len predávať produkty, ale chceme poskytnúť i ďalšie služby, poradenstvo a individuálny prístup,“ prezrádza Ivana. Jej cieľom je, aby sa zákazníci vždy spokojní vracali práve k nim.

Hlavné foto: Ivana s manželom Milanom. Foto: archív I. Komovej/komas.sk