20. novembra 2021

Cítili nedostatočný rozvoj v oblasti menštruačných pomôcok, a tak sa rozhodli vytvoriť vlastný, maximálne pohodlný a udržateľný produkt. Linda Šejdová a Tomáš Zahradník prišli v roku 2019 na európsky trh s menštruačnými nohavičkami Snuggs, ktoré dnes milujú a nosia tisícky žien. Aj napriek pandémii koronavírusu, ktorá krátko po ich zahájení výroby zasiahla svet, zožali úspech v podobe miliónových obratov.

V tomto článku sa dočítate:

  • Ako sa Tomáš s Lindou spojili a začali vyrábať menštruačné nohavičky;
  • prečo a ako začali myslieť ja na mužov;
  • akým spôsobom prebieha testovanie kvality;
  • od koho dostali miliónovú investíciu a čo plánujú s financiami;
  • aké novinky by mohli uviesť  v roku 2022 na trh.

Takto sa to začalo

Ako vznikla myšlienka vytvoriť práve menštruačné nohavičky? Väčšinu žien by asi napadla kolekcia spodnej bielizne či plaviek…

L: S nápadom som prišla ja, pretože som nosila a poznala takéto nohavičky od zahraničného konkurenta. Páčila sa mi tá myšlienka osobného komfortu, udržateľnosti.

Nebola som však spokojná s materiálmi, ktoré v tej dobe používali. Ten produkt pre mňa nebol ideálny a v Európe bolo málo spoločností, ktoré by takýto výrobok ponúkali. Rozhodla som sa preto vytvoriť vlastný produkt – lepší, kvalitnejší, s lepšou funkčnou vrstvou. 

Reklama

Následne sme sa spojili spolu s Tomášom aj s ďalšími odborníkmi a začali sme naše nohavičky vyrábať. 

Pre niekoho môže byť vaše biznis spojenie z hľadiska produktu, ktorý vyrábate netradičné. Muž vyrába menštruačné nohavičky.

L: My sa s Tomášom poznáme už od strednej školy a pracovali sme spolu na mnoho projektoch, pre viaceré startupy. Poznali sme sa aj pracovne, aké máme názory, čo nás spája. Rozhodli sme sa teda, že vytvoríme tento produkt spolu.

Ako ste si podelili úlohy vo firme?

T: Ja riešim skôr technológiu, inžinierstvo, celkovú výrobu a financie. Linda zase pracuje viac na marketingu. Samozrejme, dizajn aj výrobu riešime spolu.

Ich hodnotami sú najmä udržateľnosť a maximálny komfort. Dnes ich nájdete už vo viacerých strihoch. Foto: Snuggs

Výhradne tuzemská výroba

Kde prebieha výroba nohavičiek? 

T: Vyrábajú sa v Českej republike. My však nemáme v Česku výrobu len finálneho produktu, no máme pod kontrolou aj veľkú časť z dodávateľského reťazca. Teda od materiálov, farbenia až po finálny produkt. Máme päť rôznych dodávateľov na jednotlivý komponent, no všetci sú lokálni. 

Bolo ťažké nájsť vhodné fabriky pre výrobu, ktorá by spĺňala vaše nastavené štandardy a predstavu o finálnom produkte?

T: Myslím si, že my v Česku máme výhodu oproti zahraničným značkám práve v historickom textilnom „know-how“. Tí ľudia vo firmách sú starší a majú za sebou množstvo skúseností. Pracovali sme aj s textilnou univerzitou v Liberci, ktorá patrí medzi jedny z najlepších fakúlt na nano technológie v Európe. 

Testovanie kvality

Akým spôsobom a kde testujete vyrobené nohavičky?

T: Odbornosť našej značky manifestujeme aj tým, že pracujeme s univerzitami – laboratóriami – kde testujú jednotlivé technológie, absorpciu. Potom máme tiež skupinu ľudí, testeriek, ktorým pošleme desať nohavičiek a ony nám dajú feedback. Následne produkt podľa odozvy vylepšujeme. 

Koľko kusov ste zo začiatku vyrábali?

T: Prvá objednávka bola 100 kusov. Začali sme takzvanou pre-order kampaňou, keď sme nemali nič vyrobené okrem vzoriek. Prišli nám prvé objednávky s tým, že sme mali uvedené doručenie 30 – 40 dní.

Prvý polrok sme však mali viac objednávok, ako sme boli schopní vyrábať. Teraz už, samozrejme, máme produkty na sklade a výroba je zautomatizovaná s objednávkami. 

Po pol roku sme začali vyrábať už približne 5000 kusov mesačne, dnes je to po dvoch rokoch na čísle zhruba 30-tisíc mesačne. 

Na trh ste priniesli obdobný produkt. Ako vyzerala na začiatku vaša marketingová stratégia, išlo skôr o „pokus-omyl“? 

L: Povedala by som, že oboje. Ten začiatok, ako spomínal Tomáš, nás vykopol celkom vysoko. Ľudí náš produkt zaujal, pretože išlo o niečo nové a inovatívne. A okrem toho sa v menštruačných pomôckach toho až tak nedeje. 

Reklama

Jedným z marketingových nástrojov, ktorý sme použili, boli aj influencerky. Dokonca sa nám hlásili samy a niekedy sa nám aj teraz stane, že keď niekoho oslovíme, tak nám povie, že už naše nohavičky používa a je s nimi spokojná.

Zakladatelia menštruačných nohavičiek Snuggs Linda a Tomáš. Foto: Snuggs

Otváranie európskych trhov aj počas covidu

Čo vaša počiatočná expanzia na zahraničný trh?

T: My sme najskôr pôsobili len na českom trhu, neskôr sme spustili aj Slovensko. Od začiatku tohto roka sme sa začali viac zameriavať na expanziu a v dnešnej dobe tvoria polovicu všetkých tržieb práve tie zahraničné. Ide najmä o Nemecko, Rakúsko a Slovensko. Ale dostali sme sa tento rok aj na francúzsky trh. 

Plánujete svoj biznis rozšíriť aj do ďalších krajín?

T: Snažíme sa zamerať teraz najmä na to Francúzsko a Nemecko. Záujem však už prejavili aj Holanďania. 

Fungujete ako e-shop. Ovplyvnila vás nejakým spôsobom pandémia? 

L: Nás tá situácia, našťastie, negatívne, ale ani extra pozitívne, neovplyvnila. 

T: Najväčším nebezpečenstvom bolo ohrozenie výroby. Ale to sa nestalo a my sme mohli vyrábať ďalej. V posledných mesiacoch však aj my vnímame zdražovanie vstupných surovín. 

Kupujú ich aj manželia, otcovia či kamaráti

Zažívate počas roka aj takzvané návalové mesiace: Kedy je pre vás najsilnejšie predajné obdobie?

L: Jednoznačne sú to Vianoce. Na prvý pohľad by človek nepovedal, že to je typický vianočný produkt, ale je. Kupujú ho muži partnerkám, sestrám, kamarátkam, ale aj otcovia dcéram. 

Vytvorili sme napríklad špeciálne balíčky – vianočný, štartovací, teen, kompletný, farebný, vykrojené strihy…

Museli ste pre zvýšené náklady navýšiť aj predajné ceny? 

T: Teraz je to tak, že náklady sa nám zvýšili, ale cenu sme nezvyšovali. Zatiaľ to navýšenie nie je také dramatické alebo likvidačné, aby nás to výrazne ovplyvnilo aj v zisku. 

Miliónová investícia

Financovali ste svoj startup z vlastného kapitálu, alebo ste mali hneď zo začiatku investora?

L: V úplnom začiatku sme ešte investora nemali. Práve preto sme robili napríklad aj pre-order kampaň, aby sme celý ten proces boli schopní zafinancovať. Po polroku sme získali prvého investora a prednedávnom sme uzavreli ďalšie investičné kolo.

V akej hodnote bola finančná čiastka od prvého investora?

T: Bolo to v hodnote 310-tisíc eur. Teraz sme uzavreli ďalšiu investíciu, ktorá je v hodnote 1,4 milióna eur. Na túto čiastku sa zložili Wood & Company, fond Nation 1 a Martin Rozhoň. 

Aké sú vaše plány so získanou investíciou? 

L: Pôjde to v prvom rade na spomínanú expanziu do Nemecka, Rakúska a Francúzska, kde chceme posilniť našu pozíciu.

Peniaze sa investujú aj do rozvoja tímu, ktorý je zložený z 20 kmeňových zamestnancov a niekoľkých freelancerov. Máme jednu kanceláriu a pobočku v Berlíne a vo Francúzsku, kde máme tiež niekoľko zamestnancov. 

Pozrime sa na vaše obraty, zisky. Ako ste na tom? 

T: Obrat budeme mať tento rok minimálne dvojnásobný, ako bol predošlý rok. Minulý rok to bolo približne 3,5 milióna eur, dnes to odhadujeme na 7 miliónov eur. 

Prvé dva roky sme boli ziskoví, ale tento rok uvidíme, pretože sme sa od leta zamerali najmä na expanziu. Chceme vytvárať obraty aj v zahraničí a práve tam sa nám ten zisk ukáže až zhruba po roku.

No nemyslím to teraz tak, že by sme neboli ziskoví, ibaže tá profitabilita nie je momentálne pre nás číslo jedna. 

Od nohavičiek k podprsenkám

Pred dvomi rokmi ste začali s klasickým strihom, k tomuto roku ste portfólio výrazne rozšírili. Ako vyzeral tento proces vývoja?

L: Dnes máme v ponuke celkovo 20 produktov. Vývoj bol postupný, zakladáme si totiž na spätnej väzbe zákazníkov. Posielame im dotazník, kde sa ich pýtame, aké by chceli nové modely, farby, strih…

Začínali sme s klasickým strihom s dvoma druhmi absorpcie. Dnes v rámci 20 produktov ponúkame štyri druhy absorpcie – slabá, stredná, silná, extra silná. V ponuke sú štyri farby a strihy, ktoré sú od typu high waist po brazilky. Vyrobili sme tiež nohavičky pre teen dievčatá.

Snuggs má dnes v ponuke 20 modelov menštruačných nohavičiek. Foto: Snuggs

Nerozmýšľali ste aj nad rozšírením portfólia o podprsenky, plavky…

T: Veľa zákazníčok nám píše, že odkiaľ majú naše modelky tie podprsenky, v ktorých fotíme. Pýtali sa nás to tak dlho, že sme si povedali, že by sme nejakú podprsenku pripravili.

Budúci rok chystáme uviesť na trh viaceré produktové novinky a podprsenka by mohla byť jednou z nich.  Pri nohavičkách pôjdeme aj do nového odvetvia, no stále sa to bude týkať vaginálneho zdravia. 

Myslia aj na mužov

Budú súčasťou nových produktov aj páni? V zmysle – spodná bielizeň pre mužov…

T: Inkontinenčné boxerky pre pánov plánujeme ako jednu z noviniek do budúcna. Pozrieme sa aj na výrobu, validáciu tohto produktu, predtým však chceme uviesť na trh ešte dva iné, ktoré sa týkajú žien. Viac však neprezradím… 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?