Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
6. októbra 2021

Motor-Car pre priateľov značky Mercedes-Benz každoročne pripravuje atraktívne jachtárske preteky Mercedes-Benz Regata, ktoré tento rok vyvrcholili slávnostným vyhodnotením v chorvátskom prístave Kaštela. 

Plavby na plachetniciach v Stredozemnom mori v blízkosti chorvátskeho pobrežia sú dnes už tradičným športovo-spoločenským podujatím s dobrodružnou tematikou. Posádky všetkých štrnástich lodí tvoria nadšenci a priatelia značky Mercedes-Benz. Niektorí z nich sú už skúsení jachtári, iní zase nováčikovia, ktorí sú plní očakávania, ako sa na mori budú cítiť a aké to je hľadať vietor a správny kurz. 

S olympionikom na jednej lodi

Transfer z AMG Center Bratislava Lamač komfortnými vozidlami Mercedes-Benz Triedy V  zaručil posádkam pohodlnú cestu až do chorvátskeho prístavu Kaštela. Tu sa stretli kompletné posádky pri preberaní lodí a organizátorských pokynov. Každá loď mala posádku zloženú z piatich ôsmich členov. Jednou z najskúsenejších posádok bola tá s reprezentantmi spoločnosti SWAN. Viedol ju ostrieľaný skipper Jaroslav Ferianec, ktorý začal s jachtingom už v roku 1980 a dostal sa s týmto športom aj na letné olympijské hry v Atlante. „Cítili sme sa výborne. Od príchodu až po slávnostné vyhodnotenie. Nie je čo vytknúť. Na regate sa zišla výborná spoločnosť ľudí, ktorí sa prišli odreagovať, oddýchnuť si, spoločensky vyžiť a aj si zašportovať. Od začiatku tam bola výborná atmosféra, nálada zúčastnených, bolo cítiť aj trochu športového napätia. Odjazdili sme krásne štyri rozjazdy, čiže okrem spoločenskej časti, ktorá bola na vysokej úrovni, hodnotím veľmi vysoko aj športovú časť regaty,“ zhodnotil kapitán víťaznej lode v kategórii 35 Jaroslav Ferianec. Súťažilo sa v dvoch kategóriách. Menšie lode v kategórii 35 zastupovali jachty Beneteau First 35, ktoré sú ideálne pre regatu, prispôsobené na preteky po všetkých moriach. 

Piaty rok regaty a obdivovania chorvátskeho pobrežia

V kategórii väčších lodí zvíťazila posádka spoločnosti Mercedes-Benz Financial Services Slovakia. Väčšie lode boli zastúpené Beneteau First 45, ktoré merajú štrnásť metrov, sú známe svojou rýchlosťou, stále výnimočným komfortom pre posádku a atraktívnym vzhľadom. 

Obe kategórie absolvovali trasu z prístavu Kaštela cez prístavy Trogir, Tribunj až do prekrásneho prístavu Skradin. Záver regaty sa konal v prístave Kaštela. Trasy boli naplánované tak, aby posádky mohli zažiť pravé jachtárske súťaženie a zároveň mohli obdivovať krásy chorvátskeho pobrežia a národného parku. Posledný pretekársky deň ukončila slávnostná večera a vyhodnotenie výsledkov s dekorovaním víťazov. Juraj Klepáč za spoločnosť Motor-Car ako jeden z organizátorov uviedol: „Po minuloročnej odmlke v organizovaní tohto nezabudnuteľného podujatia sme sa tento rok rozhodli pokračovať v tradícii. Opäť sa nám podarilo pripraviť jedinečné podujatie s vysokou účasťou. Tohtoročná regata bola už piatym ročníkom, ktorý potvrdil, že vášeň k jachtingu a komunita nadšencov pre tento šport po každom ročníku narastajú.“

Autá a lode majú v určitom zmysle slova k sebe blízko, dokonca aj tri cípy loga Mercedes-Benz predstavujú pôsobenie značky na zemi, vode a vo vzduchu. Mercedes-Benz Regata je atraktívna zmes zážitkov, chutí a vôní Stredomoria. Vytvára nové priateľstvá a utužuje tie staré.