7. decembra 2020

Keď máte viac ako 80 rokov, môžete cítiť uspokojenie z dobre odvedenej celoživotnej práce a užívať si odpočinok. Dirigent Benjamin Zander (81) však vraj nikdy na zaslúžený dôchodok ani nepomyslel. Pred rokom oslávil 40 rokov pôsobenia v bostonskom filharmonickom orchestri a tiež osem rokov od chvíle, keď pomohol založiť Boston Philharmonic Youth Orchestra pre najtalentovanejších mladých hudobníkov od 12 do 21 rokov. Mimoriadny hudobník, učiteľ, spisovateľ a tiež líder sa s Forbesom podelil o niektoré svoje myšlienky, ktoré považuje za zásadné vo vzťahu k hudbe, k vedeniu (nielen) mladých ľudí aj ako inšpiráciu pre život.

1. Myslite vo veľkom.

Keď som sa v roku 2012 rozhodol založiť náš orchester, pretože sa mi ako 72-ročnému jednoducho nechcelo ísť do dôchodku, zatelefonoval som do koncertnej siene Concertgebouw v Amsterdame, kedy majú voľný termín na koncert. Povedali mi, že nasledujúci rok v júni. A ja na to: „Rezervujte mi ho pre môj orchester!“ Keď sa potom pýtali na meno orchestra, odpovedal som, že ho ešte nemám, ale že určite prídeme!

Keď si dáte pred seba veľký cieľ a viete, k čomu smerujete, napnete všetky sily a vaša energia dokáže strhnúť aj ostatných.

2. Všetko, čo robíte, vnímajte ako príležitosť.

Na všetko, čo u nás v orchestri robíme, sa pozeráme z pohľadu možností, ktoré nám situácia môže priniesť. Nikdy neviete, kam vás zavedie stretnutie, rozhovor, cesta na nové miesto …

Reklama

3. Dajte ľuďom niečo dôležité, čomu sa budú môcť oddať.

V našom orchestri je 120 detí od 12 do 21 rokov. To je široký vekový rozptyl a pre mnohých tiež zložité obdobie dospievania. Máme len jediné pravidlo: Žiadne drogy. A napriek tomu nemáme problémy s disciplínou, nekričí sa u nás a nemusíme zavádzať žiadne tresty.

Keď ľuďom dáte dôležitú úlohu, na ktorú sa môžu plne sústrediť – čo klasická hudba nepochybne je – umožníte im spoznávať niečo nové a disciplínu nebudete musieť riešiť.

4. Hrajte „na jednej polovici“.

Keď som kedysi pracoval s jedným mladým klaviristom, počas prezentácie nás z publika sledoval prezident jednej veľkej firmy z Ohia. Pozoroval som klaviristu a potom som mu povedal: „Problém je, že počas hrania sedíš na celom zadku, takže je v tej hudbe cítiť ťarcha. Mal by si hrať len na jednej polovici!“ Pohol som jeho telom, kým hral.

A akoby znenazdajky nastala v jeho prednese obrovská zmena. Jeho hudba sa vzniesla do výšky. Doslova sa rozletela. Publikum zalapalo po dychu, keď počuli ten rozdiel.

Onedlho som dostal list od už spomínaného riaditeľa: „Vaša myšlienka mnou natoľko pohla, že som sa vrátil späť do svojej firmy a zmenil ju na spoločnosť sediacu len jednej polovici!“

Táto ľahkosť vám totiž dá spontánnosť a slobodu, nech už hráte na hudobný nástroj, hovoríte pred publikom, alebo robíte čokoľvek iné.

5. Neuzatvárajte sa tomu, čo sa zdá odlišné.

Ľudia majú tendenciu vytvárať skupinky s tými, s ktorými majú niečo spoločné – takže sa u nás v orchestri prirodzene družia napríklad všetci huslisti alebo dievčatá ázijského pôvodu.

Ja sa ale snažím tieto spojenectvá narušovať, pretože som presvedčený, že je nevyhnutné, aby sme hľadali, čo máme spoločné, aj s tými, ktorí nám na prvý pohľad nie sú blízki.

V súčasnom svete, ktorý má tendenciu sa štiepiť na malé fragmenty, je to, podľa mňa, extrémne dôležité.

6. Venujte sa hudbe. Akýmkoľvek spôsobom.

Hudba totiž lieči. A ja vnímam svoj post dirigenta ako úlohu niekoho, kto môže pomôcť v tom liečivom procese. Liečiť môžete slovami, láskou, ale hudba je fantastický nástroj, ktorý otvára vaše vnútro a dostáva z vás to najlepšie. Či už ju sami vytvárate, alebo ju počúvate.

7. Teória žiariacich očí.

Všetko, čo robím, robím preto, aby som videl ľuďom okolo mňa žiariť oči. To je pre mňa definícia úspechu, to jediné, na čom mi záleží. A ak ich okolo seba nevidím, pýtam sa sám seba, čo ja sám môžem robiť inak.

Ak sa niečo nedarí, ľudia majú tendenciu viniť ostatných. Ja ale vždy začínam pri sebe. Pretože jediná osobnosť, ktorú môžem zmeniť, som ja sám.

8. Dobrý líder za každých okolností podporuje tých, ktorých má viesť.

Byť lídrom nie je ľahké. Aby ste mohli úspešne viesť iných, potrebujete niekoľko vecí. Po prvé – veľkú lásku a veľké nadšenie. Pretože tí, ktorí vás nasledujú, sú živí z vašej energie.

Tiež musíte chcieť zmeniť svet, zanechať v ňom stopu. A uvedomovať si v každom okamihu, že sa môžete rozhodnúť, ako budete hovoriť s ostatnými — či sa rozhodnete ich ponížiť tým, že budete sarkastickí alebo krutí, alebo či ich dokážete podporiť a povzbudiť.

Líder tiež nikdy nespochybňuje svoj sen a schopnosť ostatných ho spolu s ním dosiahnuť.

9. Neprestávajte sa učiť.

Celý život učím a pritom sa stále učím od ostatných. Nebuďte upätí a nezabúdajte brať život trochu s humorom.

Článok vyšiel na webe českého Forbesu, autorkou je Zuzana Krajíčková.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?