15. decembra 2020

Cyberpunk 2077 bola zrejme najočakávanejšou hrou tohto roka. Keď sa však 10. decembra konečne dostala k hráčom, bola to pre jej autorov z poľského herného štúdia CD Projekt hotová katastrofa. Po tom, čo Poliaci osem rokov „žhavili“ marketingovú mašinu, vydanie hry sklamalo akcionárov a nahnevalo hráčov.

Srdcia hráčov si získal ich Witcher

Varšavské herné štúdio CD Projekt si srdcia hráčov získalo už vďaka sérii Witcher, ktorá je inšpirovaná fantasy románmi Andrzeja Spakowského (slovanský Tolkien). Cyberpunk 2077 je ich prvá hra po piatich rokoch a pre jej hlavnú postavu Poliaci získali hollywoodsku hviezdu Keanu Reevesa. Podľa niektorých analýz mala táto kombinácia v čase lockdownov priniesť firme aj viac ako miliardu amerických dolárov. Ak aj neholdujete hrám, titul Cyberpunk 2077 vás zrejme neminul – reklamy naň sú všade.  

Behom roka 2020 blížiace sa vydanie hernej novinky tlačilo do výšin aj akcie CD Projektu. Ich hodnota stúpla o 50 % a z dvoch zakladateľov firmy Michała Kicińského (z firmy odšiel v roku 2013) a Marcina Iwińského sa stali dolároví miliardári. Zaradili sa tak do nie veľmi veľkého klubu miliardárov, ktorí takto zarobili na hrách.

Prišlo však sklamanie

Po vydaní Cyberpunk 2077 však prišlo obrovské sklamanie. V plnej paráde si hru totiž zahrajú iba tí, ktorí majú PC zostavu v cene aspoň 1 700 eur a majitelia úplne čerstvých konzol Playstation 5 či Xbox Series. 

Jeden so spoluzakladateľov CD Projektu Marcin Iwiński na prednáške TEDxYouth vo Varšave v roku 2011. Foto: TEDx/Jan Goliński, v licencii CC BY 2.0

A tí ostatní? Tí uplynulý víkend zaplavili Twitter príspevkami s hashtagom #cyberbug2077, v ktorých sa sťažovali predovšetkým na to, že na starších generáciách konzol Playstation 4 a Xbox One hra – ľudovo povedané – šialene „seká”. Namietali aj voči rôznym bugom.

Reklama

A keďže sa diskusia okolo hry mení z nadšeného očakávania na sklamanie a frflanie, hodnota akcií CD Projektu začala klesať – vlastne už niekoľko dní pred oficiálnym vydaním novinky. Medzi 5. a 11. decembrom padla cena akcií CD Projektu o 28 %, čím dvaja spoluzakladatelia prišli dohromady o 700 miliónov dolárov. 

V piatok 11. decembra sa majetok Kicińského, ktorý vlastní takmer 10-percentý podiel v CD Projekte, prepadol na 900 miliónov USD. Iwiński, ktorý vlastní asi 13 % akcií, aktuálne disponuje majetkom v hodnote 1,1 miliardy USD, pričom 4. decembra to ešte bolo 1,5 miliardy. Obaja spoluzakladatelia sa k prepadu hodnoty akcií odmietli vyjadriť.  

Podľa analytikov bolo rozhodnutie vydať tak (pre mnohých hráčov) zle hrateľnú hru chybou vedenia firmy. To, že hra „beží” plynule na dobrom PC je síce pekné, no akcionári čakali dobrú hrateľnosť na všetkých platformách, pre ktoré je určená.

„Hrať Cyberpunk 2077 na Playstation 4 alebo staršom Xboxe je ako sledovať Netflix na dial-up modeme,“ povedal Ken Rumph, analytik Jefferies. Podľa neho autori mohli rovno majiteľov starých konzol vynechať, takto je to podľa neho len „konzolová autonehoda“.

Na výkonných strojoch hra zožala úspech

Očakáva sa, že v nasledujúcich mesiacoch CD Projekt vydá softvérové „záplaty“, ktoré hru na starších konzolách o čosi zrýchlia. Ale Matti Littunen, analytik Alliance Bernstein, o tom pochybuje. „Hardvérové základy starých konzol navrhnuté v rokoch 2013 skrátka nemajú na to, aby utiahli takúto hru,“ myslí si.

Uznáva síce, že na výkonných strojoch je hra úspechom, investori však očakávali, že kvalitný zážitok poskytne na všetky platformy, čo sa nestalo.

Očakáva sa ešte príval storn

A to najhoršie ešte len môže prísť. Sony je momentálne pod tlakom, aby hráčom vlastniacim Playstation 4 vrátila peniaze za kúpu Cyberpunk 2077. Takže nezanedbateľná časť z ôsmich miliónov titulov predaných v predpredaji, môže byť stornovaná. Akcionári teda čakajú, koľko titulov bude CD Projekt nútený stiahnuť z predaja. 

Autorom článku je redaktor amerického Forbes David Dawkins, ktorý píše o európskych miliardároch.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?