Vyštudoval medicínu, no vždy ho bavili čísla. Dnes si hovorí „finančný lekár“ a medzi ľuďmi šíri posolstvá lepšieho zaobchádzania s peniazmi. Doktor Milan Pavlík na to však ide neobyčajným spôsobom– vytvoril strategickú spoločenskú stolovú hru zameranú na prácu s osobnými financiami.
Ako dobre viete hospodáriť s peniazmi? Možno ešte lepšia otázka je, ako dobre viete hospodáriť s časom? Ten, kto si neváži svoje peniaze, tak si zároveň neváži ani svoj čas. Veď práve ten potrebujeme, aby sme vykonali prácu, za ktorú dostávame zaplatené.
Čím skôr pochopíme princípy fungovania sveta peňazí, tým skôr sa dokážeme oslobodiť. S finančnou gramotnosťou a oceňovaním hodnoty svojho času treba začať čo najskôr.
„Ľudia sa začínajú o niektoré veci zaujímať, až keď dôjde na lámanie chleba. Vtedy však už môže byť neskoro.“
Od medicíny k financiám
Milan sa do sveta financií dostal veľkou okľukou. Pôvodne vyštudoval medicínu. Počas svojho štúdia pomáhal ľuďom najmä v nemocničnom prostredí. Istý čas pôsobil aj v Slovenskej akadémii vied, neskôr ako medicínsky reprezentant vo farmaceutických firmách.
Milan mal však v obľube aj matematiku a prácu s číslami. V roku 2009 presedlal do sveta financií a momentálne pôsobí ako finančný sprostredkovateľ licencovaný Národnou bankou Slovenska.
Pri svojej činnosti vo finančnom sektore si všimol, že ľudia k financiám nepristupujú zrovna strategicky. „Ľudia sa začínajú o niektoré veci zaujímať, až keď dôjde na lámanie chleba. Vtedy však už môže byť neskoro,“ vykresľuje situáciu.
Milan Pavlík s ambíciou vzdelávať verejnosť o financiách napísal knihu a vytvoril spoločenskú hru. Foto: Archív Milana Pavlíka
Aby ľuďom viac priblížil problematiku financií, v roku 2012 napísal knihu Základy finančného zdravia. Publikácia sa používa ako odporúčaná literatúra na výučbu finančnej gramotnosti aj na niektorých školách.
Pri kontakte s pedagógmi sa utvrdil v tom, že v problematike financií nemajú jasno len mladší ľudia, ale aj staršia generácia, vrátane niektorých vyučujúcich.
Pre tých, ktorí nechcú čítať o financiách
„Nie každému sa chce čítať. Hľadal som teda ďalší spôsob, ktorým by som verejnosti mohol ozrejmiť fungovanie peňazí. Inšpiroval som sa prístupom Jána Amosa Komenského, ktorý uznával učenie sa formou hry,“ dodáva Milan.
Následne vznikol v roku 2014 finančný trenažér – spoločenská hra Finančná odysea a v roku 2019 sa dostala na trh jej vylepšená verzia Finančná odysea DeLuxe. Obe slúžia ako didaktické pomôcky nielen pre deti, ale aj pre dospelých.
MUDr. Milan Pavlík, MPH vytvoril strategickú spoločenskú hru, ktorá slúži na vzdelávanie ľudí ohľadom financií. Foto: Archív Milana Pavlíka
Ambíciou hry je zvyšovať finančnú gramotnosť účastníkov, naučiť ich kritickému mysleniu či strategicky plánovať a hospodáriť so svojimi financiami. Je to hra, v ktorej si ľudia vedia nastaviť vstupné, priebežné aj koncové parametre.
Vďaka tejto variabilnosti si hráči môžu nasimulovať jedinečné situácie. Môžu si okúsiť rôzne negatíva, ale aj pozitíva finančného sveta. Medzi negatíva možno zaradiť: vyhodenie zo zamestnania, sťaženie pracovného uplatnenia po úraze, bankrot, stratu z fondov pri nutnom náhlom výbere, pokuty, nedoplatky, zaplatenie dlhov po blízkej rodine, spomalenie hry v dôsledku poistnej udalosti.
Pozitíva ponúkajú: výhru v lotérií, dedičstvo, preplatky, zisk z fondov a výnosy z nich, zisky z predaja archívneho vína, pasívne príjmy z napísania knihy alebo z vynálezu, zakladanie firiem.
Ako si počínajú v hre deti?
„Hra nie je o súperoch, ktorých máte zničiť, ale o spoluhráčoch, s ktorými sa máte možnosť niečo vzájomne naučiť,“ vysvetľuje poslanie svojho výtvoru.
Milan Pavlík s Finančnou odyseou doposiaľ navštívil približne 200 základných a stredných škôl na Slovensku. Vypozoroval, že deti zo sociálne slabšieho prostredia sú v spoločenskej hre obratnejšie než deti, ktoré majú v rodine lepšiu finančnú situáciu.
„Pravdepodobne je to preto, lebo už v pomerne skorom veku musia riešiť úspornejšie hospodárenie s financiami,“ myslí si Milan.
9-ročný podnikateľ
Spoločenská hra nachádza svoje uplatnenie aj na táboroch pre nadpriemerne inteligentné deti. „Naše deti túto hru priam zbožňujú,“ vyjadruje sa Darina Peterková, spoluorganizátorka letných detských táborov pre deti s vysokou inteligenciou.
Milan má v súvislosti s návštevou táborov aj inšpirujúcu príhodu. „Hru si na tábore vyskúšal aj jeden 9-ročný chlapec. Keď sme sa najbližšie stretli spolu s jeho rodičmi, tak mi referovali, že ich syn si vytvoril pasívny príjem. Princípy z hry si osvojil natoľko, že časť zo svojich našetrených peňazí investoval do robotického vysávača a susedom ponúkol službu luxovania domácností. Takýmto spôsobom si začal zarábať. Veľmi sa z osobného úspechu mladého hráča teším.“
Finančná odysea poskytuje hráčom variabilitu. Aj vďaka tomu je každá hra jedinečná a zaujímavá. Foto: Archív Milana Pavlíka
Hoci ďalšiu verziu finančnej hry Milan neplánuje, vo svojich aktivitách chce naďalej pokračovať. „Keď pomôžem ľuďom, aby si urobili prehľad vo svojich financiách, tak im zároveň pomôžem nad nimi získať kontrolu,“ opisuje Milan hlavnú myšlienku svojho poslania.
MUDr. Milan Pavlík, MPH
Vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, odbor Všeobecné lekárstvo. Od roku 2009 sa však začal naplno venovať financiám.
Je licencovaný v Národnej banke Slovenska a registrovaný v registri vedenom NBS v zozname podriadených finančných agentov vo všetkých šiestich sektoroch.
Na svojom konte má vydanie knihy Základy finančného zdravia, tvorbu spoločenskej hry Finančná odysea a Finančná odysea DeLuxe či spoluzaloženie občianskeho združenia Gramotná finančnosť.
Okrem toho je členom neziskovej organizácie pre nadpriemerne inteligentných ľudí Mensa Slovensko.