10. novembra 2021

V súvislosti s rastom cien energií zákazníci na Slovensku aj v Česku hľadajú alternatívy v podobe vykurovania tuhým palivom. Prejavilo sa to napríklad aj na nečakane skorom dopyte po kachliach na Slovensku. Problémom však je, že kachlí či sporákov na tuhé palivo je na trhu málo, ich ceny rastú a výrobcovia navyše čelia nedostatku materiálov na ich produkciu.

Český portál Seznamzpravy.cz nedávno informoval o tom, že Česi vo zvýšenej miere nakupujú kachle s cieľom znížiť svoje platby za elektrinu a plyn. Ich predaj podľa portálu vzrástol o desiatky percent.

Záujem o vykurovanie krbovými kachľami je v súčasnosti abnormálny,“ uviedla pre Seznamzpravy.cz manažérka komunikácie výrobcu Haas+Sohn. A podľa všetkého, Slováci rozmýšľajú rovnako.

Predaj sa neočakávane zvýšil

Štefan Súkeník, majiteľ spoločnosti Kinekus, predajcu vybavenia a potrieb pre dom a záhradu, pre Forbes.sk potvrdil, že po rokoch miernych poklesov predaja kachlí a sporákov na pevné palivo, sa tento rok ich predaj neočakávane zvýšil.

Štefan Súkeník potvrdil, že po kachliach je zvýšený dopyt. Ceny rastú a výrobcovia čelia problémom s nedostatkom materiálu. Foto: Miro Nôta pre Forbes Slovensko

„Neočakávane hovorím aj preto, lebo ešte neudreli silné mrazy, ktoré krátkodobo zvýšia predaj v rokoch, keď viac mrzne. Zvýšený predaj v jednotlivých kategóriach je momentálne na úrovni +5 až +30 percent,“ hovorí Štefan Súkeník.

Reklama

Podľa neho je „pravdepodobne spôsobený prudkým nárastom cien elektriny a plynu, ktoré prinútili ľudí hľadať lacnejšie alternatívy vykurovania, akou je aj vykurovanie na pevné palivo ako drevo, uhlie, pelety.“

Aj výrobcom rastú náklady a chýbajú materiály

Ako dodáva Súkeník, aj výrobcovia týchto zariadení sa však boria s problémami. Chýbajú im materiály na výrobu kachlí a zároveň rastú ceny týchto materiálov.

Okrem toho ešte stále čelia aj výpadkom výroby, ktoré sú spôsobené nedostatkom pracovníkov v súvislosti s pandemickou situáciou. Apodľa Súkeníka tak nie sú schopní zvýšený dopyt v plnej miere pokryť.

V situácii, keď je na trhu nedostatok materiálov, cena surovín rastie a rovnako rastie aj cena energií, sa kríza prirodzene odrazila aj na vysokom náraste cien kachlí či sporákov.

„Aj keď sme sa ešte počas leta snažili udržať ceny pre zákazníkov čo najnižšie, nové nákupy sme už museli realizovať za podstatne horších podmienok,“ vysvetľuje Štefan Súkeník.

Ako dodáva, ceny výrobkov už pri ich nákupe rastú o 10 až 30 percent, čo sa, samozrejme, premieta aj do zvýšených cien pre konečných zákazníkov.

Objednávky meškajú mesiace

Ešte vážnejšie je však podľa neho to, že objednávky z výroby sa neustále posúvajú a termíny dodávok sa oneskorujú. „Meškania sú už v mesiacoch,“ hovorí Súkeník.

Preto podľa neho v súčasnosti nie je najdôležitejším faktorom ani tak nárast ceny, ale skôr to, ako vôbec výrobky zohnať a dostať ich na pulty predajní.

„V tomto smere sa snažíme a vyvíjame čo najväčšie úsilie, aby si zákazníci mohli zakúpiť kachle a sporáky na pevné palivo ešte teraz počas sezóny a nie až v lete,“ uzatvára Štefan Súkeník z Kinekusu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?