26. júla 2021

„Najhorší mýtus je, že zviera vydrží všetko,“ hovorí MVDr. Milan Švihraň a zdôrazňuje, že prehriatie môže byť pre zvieratá rovnako nebezpečné ako podchladenie. Čo teda môžeme urobiť, aby sme mu zabránili?

„Posledné roky sme na jar a v lete vystavovaní tropickým horúčavám, ktoré sme predtým mohli zažiť len v subtropickom a tropickom pásme zemegule,“ hovorí MVDr. Milan Švihraň a zdôrazňuje, že organizmy v našom klimatickom pásme na takého horúčavy nie sú pripravené.

Najohrozenejšie sú psy

„Pes nemá potné žľazy, preto je odkázaný na vylučovanie prebytočného tepla odparovaním vody dýchacími cestami. To môžeme pozorovať zrýchleným dýchaním a vyplazeným jazykom, čím si zväčšuje plochu na ochladzovanie,“ vysvetľuje s tým, že psy sú v týchto teplách ohrozené najviac.

Nie všetky plemená však majú na ochladzovanie ideálne podmienky. „V posledných rokoch rastie obľuba tzv. brachycefalických plemien, ako sú francúzske buldočky, mopslíci, boston teriéry či anglické buldogy. Tie majú skrátenú hornú čeľusť, príliš voľné mäkké podnebie a sťažené dýchanie – cez nosné dutiny,“ hovorí veterinár.

Tieto plemená sú podľa neho v horúčavách najohrozenejšie. „Ale napríklad, aj severské plemená sa nestačili adaptovať a majú to ťažké.“ Ohrozenejšie sú podľa neho aj zvieratá s tmavšou farbou srsti.

Reklama

Kúpanie je v poriadku

Psy, ale aj mačky, by podľa veterinára mali mať neustály prístup k čistej chladnej vode. V extrémnych horúčavách podľa neho intuitívne vyhľadávajú tieň, kúpu sa v jazerách či bazénoch. V tom by sme im rozhodne nemali brániť.

Napriek tomu im je podľa MVDr. Milana Švihraňa lepšie v klimatizovaných priestoroch. No j pri klímovaní by sme mali byť opatrní.

Prílišné rozdiely oproti vonkajšej teplote môžu zvieratám spôsobiť šok – podobne ako ľuďom. Teplota vnútri by podľa veterinára nemala byť oproti vonkajšej nižšia ako o 5 stupňov.

Žiadne lieky ani obklady

„Horšie je to v bytoch, kde nie je k dispozícii klimatizácia. Niekedy je tam horúcejšie ako v prírode,“ zdôrazňuje. Normálna telesná teplota psa je do 39 °C.

„Počas obdobia vysokých horúčav nás klienti navštívia a niektorí pacienti majú už teplotu aj 42 °C. To priamo ohrozuje ich život – upadnú do mdlôb, sliznice majú zafarbené do modra, dýchanie je veľmi zrýchlené, nevládzu sa postaviť. Sú doslova uvarení,“ hovorí veterinár.

Namiesto liekov proti horúčke a studeným obkladom by sme podľa neho mali  psov ponárať do studenej vody, prípadne polievať hadicou či sprchou.

Vyhnite sa betónu

Veterinár tiež upozorňuje, že nie každý pobyt vonku domácim miláčikom pomáha. „Prechádzky absolvujte v ranných alebo večerných hodinách – na miestach, kde je dostatok tieňa, nie na spevnených a asfaltových povrchoch.“

Je tiež veľmi dôležité, aby sme zvieratá venčili voľným pohybom. „Naháňačka za majiteľom na bicykli alebo pobyt v aute rozhodne nie sú dobrý nápad,“ uzatvára veterinár.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?