11. marca 2021

Matilda Dlhopolčeková kedysi navrhovala detské oblečenie, dnes sa venuje výrobe doplnkov z netradičného materiálu. Prvý náhrdelník z horolezeckého lana vyrobila pre dcéru Rebeku, blogerku známu pod menom Fresshion. Napokon sa do tohto nápadu zamotala natoľko, že sa s ním rozhodla preraziť aj na trhu a založila značku Matilda Makes. 

Matildin život je už od detstva výrazne ovplyvnený textilným odvetvím. „Môj dedo mal vyhlásený obchod, moja mama bola zase zamestnaná ako vývojová pracovníčka v textile v malom podniku v okresnom meste. A v tomto prostredí som ja vyrastala,“ hovorí s úsmevom.

Po gymnáziu sa prihlásila na vysokú školu v českom Liberci, kde vyštudovala odevníctvo a stala sa z nej textilná inžinierka. Po návrate na Slovensko sa Matilda zamestnala vo Výskumnom ústave textilnej chémie v Žiline.

Matilda sa našla vo vlastnom biznise. Výroba doplnkov ju nesmierne baví. Foto: archív značky Matilda Makes

 „Potom prišli deti a s manželom sme neskôr založili detskú značku. Desať rokov sme mali vlastný obchod s vecami, ktoré som navrhovala. Následne prišla zmena klímy, doviezli sa množstvá čínskeho tovaru a ľudia sa začali pozerať skôr na cenu než kvalitu,“ spomína. Nasledujúce roky preto pracovala v butikoch a vo voľnom čase organizovala kreatívne kurzy. 

Matilda mala totiž neustálu potrebu tvoriť, kreatívne sa rozvíjať a predovšetkým zamestnať svoju myseľ a ruky. „Stále hľadám niečo nové, niečo ma vnútorne ženie dopredu,“ konštatuje. Nikdy sa nebránila výzvam, preto bez zaváhania prikývla na prosbu svojej dcéry Rebeky, aby jej vytvorila náhrdelník z lana. „Asi tisíckrát som ho uviazala a zase rozmotala, kým konečne vznikol prvý kus vhodný na prezentáciu,“ smeje sa Matilda.  

Reklama

Pomohol aj dcérin blog

So značkou Matilda Makes začínala na handmade portáli Sashe približne pred piatimi rokmi. K narastajúcej obľube náhrdelníkov prispievala aj skutočnosť, že sa pravidelne objavovali na Rebekinom blogu Fresshion.

Dnes sa na podnikaní podieľajú mama s dcérou spoločne, Matilda má na starosti výrobu, Rebeka sa sústreďuje na PR. „Spolupracuje sa nám výborne, dopĺňame sa,“ pochvaľuje si Matilda. K náhrdelníkom neskôr pridala náušnice, náramky a módne vôdzky pre psy. 

Ateliér má Matilda Dlhopolčeková doma v Žiline. Foto: archív značky Matilda Makes

Doplnky tvorí z technického materiálu, ktorým sú certifikované horolezecké laná. Keď prvýkrát zavítala do výrobných priestorov slovenskej firmy, od ktorej ich nakupuje, pripadala si ako dieťa v hračkárstve. „Híkala som a žiarili mi oči, chlapi tam boli zo mňa hotoví, ale už si zvykli,“ dodáva s úsmevom.

Prsty dostávajú zabrať

Portfólio značky Matilda Makes tvorili spočiatku dva produkty v rôznych farebných variantoch. Výraznejší náhrdelník dostal názov Motanica, jemnejší zase Dvojuzol, na ich výrobu treba približne štyri metre materiálu.  

Do viazania horolezeckých lán sa Matilda nikdy nepúšťala podľa návodov, hoci mala v detstve skúsenosti s tvorbou makramé. „Potrebovala som urobiť svoje viazanie, hľadať vlastné väzby,“ upresňuje.

Najnáročnejší na výrobu je náhrdelník s názvom Rozmotaný, pri ktorom netrvá dlho uviazanie samotného tvaru, ale následné šitie. Matilda totiž všetky uzly spevňuje stehom, aby držali. „Trvá to dlho, pretože ide o tvrdšie laná, ktoré majú pevné jadro, a sú od toho veľmi popichané prsty,“ vysvetľuje. 

Niekto hľadá na cestách magnetky, niekto laná

Jedným z koníčkov majiteľky značky Matilda Makes je cestovanie, vďaka ktorému si domov z výletov vždy prinesie aj netradičnejšie laná. Považuje to za svoju profesionálnu deformáciu, pretože na každom kroku hľadá obchody s týmito materiálmi.

„V Londýne sme cestovali autobusom, zbadala som obchod s lanami vo výklade a musela som tam ísť. Bol to obchod pre jachtárov a mali krásne laná, ale ja som mala iba príručnú batožinu. V Barcelone som zase objavila úžasnú galantériu,“ vraví s úsmevom.  

Vlajkovou loďou podnikania sú náhrdelníky, s ktorými Matilda aj začínala. Foto: archív značky Matilda Makes

Pandémia skresala objednávky na štvrtinu

S vlaňajším príchodom pandémie koronavírusu sa jej podnikanie skomplikovalo. Matilda vraví, že ju našťastie zachránila väčšia objednávka zo záveru roka 2019, na ktorej spolupracovala s Poštovou bankou, a čerpá z nej do dnešného dňa.

„Vytváram doplnky, ktoré ženy potrebujú, keď niekam chodia. Keďže ľudia zostali sedieť doma, tak, logicky, doplnky nepotrebujú,“ približuje a dodáva, že počet objednávok sa jej znížil na štvrtinu.  

Pocítila to najmä pred Vianocami – kým po ostatné roky bola zavalená prácou, vlani stíhala všetko bez problémov či komplikácií. „Zatiaľ to však ešte stále vidím optimisticky,“ hovorí s úsmevom. Svojho podnikania sa preto nemieni vzdať, v hlave totiž nosí ešte veľa nápadov, ktoré by rada priviedla k životu. V najbližšom období by chcela ponuku rozšíriť o brošne, spony do vlasov či opasky, ktoré doposiaľ vyrábala na požiadanie. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?