7. júna 2021

Startup Zuri, vyvíjajúci lietadlo s kolmým štartom, zažíva jar plnú noviniek. Firma českého podnikateľa Michala Illicha začala s prvými pozemnými testami a s príchodom júna sťahuje jeho vývoj z hál v Kralupoch k pražskému Zličínu. A čo viac, zabezpečila si financie minimálne pre tento rok.

„V novom investičnom kole sme získali 300-tisíc eur od Mareka Rosu z GoodAI a Zdeňka Polácha,“ hovorí pre Forbes Illich a vzápätí dodáva: „Obaja investori sa ozvali nezávisle od seba priamo mne. Nešlo teda o súčasť veľkého hľadania či aktívnej kampane.“

Slovenský vývojár umelej inteligencie a majiteľ herného štúdia Keen Software House Marek Rosa a Zdeněk Polách, ktorý stál za rozjazdom Bonuswebu alebo operátora Kaoru, sa tak pridali k investorom, ako sú fond Pale Fire Capital alebo firma Kiwi.com, ktorí už do Zuri v minulosti vložili dohromady 800-tisíc eur. Celkovo si už projekt podľa Illicha vyžiadal vyše tridsať miliónov korún (takmer 1,2 milióna eur).

„Fascinujú ma projekty, ktoré majú revolučný potenciál, možnosť zmeniť veci nie dvakrát, ale stokrát. Keď som sa prvýkrát dozvedel o Zuri, o lietadle, ktoré bude mať kolmý štart a potom horizontálny let, hneď som vedel, že je to vec, ktorá zmení svet,“ hovorí Rosa o svojej motivácii podporiť projekt.

Reklama

„Michala poznám profesionálne viac ako dvadsať rokov, považujem ho za šikovného a extrémne pracovitého človeka,” pridáva sa ďalší nový investor Zdeněk Polách.

„Posledný rok zdieľame kancelárie a vidím, že k sebe dokázal pritiahnuť rovnako zapálených ľudí. Fascinuje ma tá energia, ktorá prýšti všade navôkol, nadšenie celého tímu tvoriť niečo nové, revolučné. Keď som sa dozvedel, že Zuri hľadá investorov, neváhal som ani na okamih,“ dodáva.

Na pristátie aj vzlet stačí 15 x 15 metrov

Štyridsaťdvaročný Illich začal hybridnú leteckú technológiu zahŕňajúcu kolmý štart (takzvaný VTOL – Vertical Take-Off and Landing) vyvíjať v roku 2017, keď na rozjazd vývoja využil peniaze zo svojich predchádzajúcich úspešných projektov, napríklad z predaja vyhľadávača Jyxo skupine Nova.

Zuri sa chce uchytiť na globálnom poli regionálnej leteckej prepravy. Veľký potenciál vidí práve v osobnej doprave na kratšie a stredné vzdialenosti s využitím pomerne hustej siete malých lokálnych letísk a ďalších pristávacích plôch. Lietadlo, ktoré sa bude pohybovať rýchlosťou až 300 kilometrov za hodinu, potrebuje na pristátie a vzlet priestor s rozmermi 15 x 15 metrov.

Do Zuri investoval aj Slovák Marek Rosa. Foto: GoodAI

Zuri nie je čisto elektrický stroj, má hybridný pohon kombinujúci lítiové články a turbínový generátor elektrickej energie. Vďaka tomu je schopný doletu až 600 kilometrov, čo značne prevyšuje konkurenciu, ku ktorej patrí napríklad americká firma Joby Aviation alebo Volocopter.

Peniaze z aktuálneho investičného kola Zuri podľa Illicha vystačia tak do prelomu roka. „Bude záležať na tempe nášho rastu. Keby sme míňali súčasným tempom, tak by nám to vystačilo do januára budúceho roka. Avšak peniaze chceme okrem vývoja použiť aj na rozšírenie tímu, a keď sa nám to podarí, môže to danú runway skrátiť,“ hovorí

Na projekte aktuálne pracuje tím siedmich ľudí na plný úväzok a približne sedem part-time pracovníkov. Do roka sa ale môže podľa Illicha počet zamestnancov až zdvojnásobiť. Aj preto podnikateľ stále hľadá ďalších investorov. „Teraz začneme viac cieliť na zahraničie, pretože ďalšia investícia by už mala byť významne vyššia,“ vysvetľuje.

V očakávaní prvého vzletu

Cesta k prvému letu s človekom je však ešte dlhá. Český startup začal na prelome roka testovať zatiaľ len prototyp VTOL lietadla s 11-metrovým rozpätím krídel, ktorý sa má stať základom pre pripravované lietadlo Zuri 2.0.

V Kralupoch pripravujú posledné kolo pozemných testov, ktoré by malo prebehnúť už v úvode júna. Od zeme sa stroj zatiaľ neodlepí, v tejto fáze ide hlavne o testovanie vrtule, regulátorov, kabeláže, batérií, telemetrie a riadenia letu.

„Nie je to len o tom, že stlačíte tlačidlo a naštartujete motor. Je okolo toho spolupráca veľkého tímu, celý technologický postup a metodika, to všetko pod dohľadom človeka nominovaného z Úradu pre civilné letectvo,” vysvetľuje Illich.

Zakladateľ a šéf Zuri Michal Illich. Foto: Jan Rasch

Prototyp by sa mal prvýkrát nad zem vzniesť v júli. „Pôjde o let do výšky zhruba dva metre nad zemou, teda kolmý vzlet a potom pomalý a bezpečný zostup späť na zem,“ opisuje Illich. Všetky získané dáta sa stanúodrazovým mostíkom k druhej verzii prototypu, ktorý verejnosti predstavia tento rok v lete.

„Verím, že sa projekt podarí dotiahnuť do úspešného konca a zároveň sa domnievam, že oblasť, v ktorej sa angažuje, predstavuje budúcnosť odvetvia dopravy,“ hovorí Polách.

„Tajne dúfam, že si toto lietadlo budem môcť časom kúpiť a doplniť ho AI pilotom a potom lietať v poloautomatickom režime,” pridáva sa Marek Rosa z GoodAI, ktorý by Zuri mohol dodať skúsenosti, najmä pokiaľ ide o vývoj autonómneho pilota.

Článok vyšiel v českom vydaní Forbes a jeho autorom je Jan Strouhal.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?