8. februára 2020

Pracujete dlhodobo na diaľku? Možno ste sa potom už v určitom momente niekedy cítili izolovaní a osamelí alebo ste sa stretli s častým problém, ktorým je neschopnosť vytvoriť si rozumný pracovný návyk. Andrej Mikula, zakladateľ portálu TimeManagement.sk, a senior konzultantka v HR oblasti a pracovná psychologička Klára Javorská radia, ako sa vyrovnať s týmito pracovnými nepríjemnosťami.

Home office neznamená len prácu z domu

Ak žijete sami a navyše pracujete z domu, môže sa stať, že vám nezostáva priestor na to, aby ste sa dostatočne stýkali s ľuďmi. Práve to je dôvod, prečo sa takíto ľudia občas cítite osamelí. Našťastie existujú alternatívy, vďaka ktorým by ste mohli tieto negatívne pocity zdolať. „Riešenia sú pomerne jednoduché. Home office neznamená len, že zamestnanec musí vyslovene pracovať iba z domu. Môže predsa pracovať z kaviarne, parku alebo úplne iného miesta. V dnešnej dobe sú k dispozícii coworkingové priestory,“ menuje Andrej Mikula.  

O práci na diaľku sme sa rozprávali s Andrejom Mikulom (vľavo) a Klárou Javorskou (vpravo). Foto: archív respondentov

V prípade, že žijete sami, pracujete na diaľku, nechodíte do spoločnosti a nesnažíte sa rozvíjať vzťahy, tak si izolácia a osamelosť môžu vybrať „daň“ na vašej kreativite, produktivite či dokonca duševnom a fyzickom zdraví. Preto tieto pocity neignorujte a snažte sa s nimi niečo urobiť. 

Skvelý zamestnanec nemusí pracovať od svitu do mrku.
Takéto nasadenie ani nemusí byť prospešné

Pomodoro technika? To nie sú iba prestávky

A čo so stereotypom počas práce na diaľku? Andrej Mikula vraví, že sa naň netreba pozerať cez prsty. „V pracovných rituáloch alebo návykoch je dobré mať rutinu. Zamestnanec si môže povedať, že chce trikrát týždenne cvičiť, každý večer čítať knihu či ráno objať svojich blízkych. Toto je stereotyp, ktorý by mal vyhľadávať a vytvárať,“ ozrejmuje.

Keďže ako zamestnanci na diaľku nemusíte ráno dochádzať do kancelárie, urobte namiesto toho raňajky celej svoje rodine. Zaveďte si takúto rutinu. „Opakovanie je kľúčové,“ dodáva.  

Vyberiete si coworking, home office či kaviareň?
Toto sú ich plusy a mínusy

Možnosť pracovať na diaľku často využívajú aj tí, ktorých nebaví pracovať v tradičnom čase od deviatej do piatej. Kariérnym povinnostiam sa jednoducho venujú vtedy, keď im to vyhovuje. Andrej Mikula odporúča, aby si takíto ľudia rozdelili pracovnú záťaž a úlohy do blokov. „Je lepšie riešiť emaily, potom prezentáciu, následne telefonáty s klientmi. Každej činnosti venovať napríklad hodinu,“ opisuje bližšie. Aktivity treba rozdeliť do skupín, pretože preskakovanie z jednej na druhú je podľa odborníka na time manažment zabijakom produktivity.  

Počas prestávky si môžete oddýchnuť alebo sa spojiť s rodinou či priateľmi. Foto: Unsplash/Bruce Mars

Andrej Mikula odporúča napríklad vyskúšať takzvanú pomodoro techniku. Ako vlastne funguje? „Zamestnanec pracuje efektívne, maximálne sa sústredí na jednu úlohu počas 25 minút. Nedvíha telefón a ani si nekontroluje emaily. Potom si dá päť minút pauzu,“ vraví. Po štyroch cykloch nasleduje dlhšia prestávka, ktorá môže trvať napríklad 20 minút.  

„Na prvé počutie sa to zdá, že zamestnanec stále oddychuje, no je to naopak,“ približuje Andrej Mikula. Podľa neho možno túto pracovnú aktivitu prirovnať k šprintu. Buď budete 25 minút šprintovať a naplno makať, alebo sa budete dve hodiny iba prechádzať. Výber je na vás. Čo sa prestávok týka, tak tie sú veľmi dôležité a zvyšujú vašu produktivitu. Preto aj pri práci na diaľku vstaňte od počítača a vystrite si chrbát.  

7 krokov, ako si usporiadať prácu na diaľku

Áno, rozhodujete o svojom čase. Myslite však na to, že by ste nemali pracovať 12 až 14 hodín denne. Jasne si stanovte, o koľkej začnete a o koľkej skončíte s týmito aktivitami. „Zamestnanec si musí určiť to, čo majú jeho dochádzajúci kolegovia oddelené odchodom z domu a príchodom domov,“ opisuje Klára Javorská a dopĺňa: „Tieto hranice sú veľmi dôležité. Človek si ich musí nastaviť, aby sa mu všetko nezlievalo do jedného toku. Inak by sa ani práci ani súkromiu nevenoval plnohodnotne.“

Andrej Mikula na záver odporúča 7 krokov, ako si usporiadať prácu na diaľku: 

  1. Pracovný deň si naplánujte večer vopred. 
  2. Zaviažte sa, že nasledujúci deň splníte maximálne tri dôležité úlohy.
  3. Rozplánujte si 70 percent pracovného času. Zvyšok si nechajte v kalendári na doplnkové aktivity. Teda pre prípad, že vám práca pôjde pomalšie, ako ste čakali, alebo vás niečo vyruší. 
  4. Ráno sa ako prvé prezlečte z pyžama. Pracujte v oblečení, v ktorom by ste išli do kancelárie (nemusí to však byť oblek či kostým). 
  5. Keď ste produktívni ráno, začnite pracovať na úlohách, ktoré ste si určili večer vopred. Dve zvládnite doobeda a jednu poobede. Využite pomodoro techniku. 
  6. Všetky ostatné aktivity, emaily, telefonáty, Skype mítingy robte mimo svojho najproduktívnejšieho času. 
  7. Pokiaľ ste produktívni poobede, skúste si aktivity otočiť. Namotivujte sa menšími úlohami a až následne prejdite k tým veľkým.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk