Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
10. septembra 2019

Crossover dlhopisy ponúkajú zaujímavý pomer medzi výnosom a rizikom, tvrdí skúsený investičný manažér Jakub Křivan, Head of CEE v C-QUADRAT Asset Management.

Pochádza z Bratislavy, no už roky pracuje v Rakúsku pre jedného z najväčších lokálnych správcov aktív. Reč je o Jakubovi Křivanovi, Head of CEE v spoločnosti C-QUADRAT Asset Management. V rozhovore ponúkol svoj pohľad na zaujímavé investičné príležitosti.

Ako dlho sa venujete financiám?

Vo finančnom sektore pracujem už 14. rok a za ten čas som si prešiel rôznymi pozíciami v rámci spoločnosti C-QUADRAT. Momentálne mám v spoločnosti C-QUADRAT Asset Management na starosti aktivity v CEE regióne, hlavne pre inštitucionálnych klientov. Pred sebou mám stále nové výzvy, teraz už v celom regióne, respektíve pri niektorých projektoch aj s globálnym dosahom.

Jakub Křivan, Head of CEE v C-QUADRAT Asset Management. Foto: archív C-QUADRAT

Môžete nám priblížiť aké sú oblasti pôsobenia spoločnosti C-QUADRAT Investment group?

Investičná skupina C-QUADRAT sa skladá z niekoľkých nezávislých spoločností spravujúcich aktíva, ktoré sa špecializujú na alokáciu aktív, stratégie absolútneho výnosu, analýzu a riadenie udržateľných investícií, oblasť mikrofinancovania, ale taktiež ponúka správu aktív na mieru pre korporátnych investorov. Spoločnosť C-QUADRAT bola založená v roku 1991, je aktívna v 20 krajinách Európy a Ázie, a spravuje aktíva v hodnote 9 a pol miliardy eur.

Vaša spoločnosť v súčasnosti ponúka podielový fond s názvom Crossover bond fund. Môžete nám spresniť, o aký investičný produkt ide? 

Produkt bol vyvinutý na mieru exkluzívne pre Slovenskú sporiteľňu / ERSTE private banking a nie je teda dostupný inde. Umožňuje podieľať sa najmä na európskych crossover dlhopisoch, teda korporátnych dlhopisoch s atraktívnym riziko-výnosovým profilom v rámci kreditného ratingu. Fond je určený špecificky pre investorov, ktorí chcú získať výnos nad mieru inflácie, v kombinácii s prijateľnou úrovňou rizika.

Čím sa Crossover bond fund odlišuje od iných fondov a finančných produktov na trhu? Čím je zaujímavý pre investorov?

Mnohí investori, ktorí hľadajú výnos v súčasnom prostredí s nízkymi úrokovými sadzbami, nie sú ochotní podstúpiť vyššie riziko. Crossover dlhopisy, ktoré prekračujú hranice medzi investičným pásmom a high yield dlhopismi, môžu ponúknuť zaujímavé riešenie z hľadiska pomeru výnosu a rizika. Pri Crossover bond fund je cielený výnos očistený od poplatkov za správu 2,5 % ročne a výnos YTD je 8,93 % (k 23.7.2019). Odporúčaný investičný horizont je sedem rokov.

Pre investorov, ktorí by okrem zhodnotenia investície radi prispeli aj na boj proti chudobe, by mohol byť zaujímavý váš fond poskytujúci mikroúvery. 

Budem parafrázovať speváka Bona. Dajte mužovi rybu, a bude mať čo jesť celý deň. Dajte žene mikroúver na vlastné podnikanie a ona, jej manžel, jej deti a celá rodina budú mať čo jesť celý život. Na druhej strane je potrebné povedať, že to nie je charita. Je to aj biznis, síce so sociálnym cieľom pomáhať ľuďom hlavne v rozvojových krajinách, ale taktiež dosahovať udržateľné a stabilné výnosy pre investorov.