10. septembra 2021

Vždy je to rovnaké. Uchádzate sa o zamestnanie, absolvujete niekoľko pohovorov, ale vždy sa vám niečo nezdá. Buď vám spoločnosť nepripadá ako tá správna, alebo vás odrádza pracovná náplň alebo plat. Mnoho špičkových profesionálov sa stretlo s týmto problémom a je lákavé zvaľovať vinu na ekonomiku, stav sveta alebo pomalý trh práce.

Aj keď tieto veci rozhodne nepomáhajú, existujú aj ďalšie dôvody, prečo si pravdepodobne nemôžete nájsť správnu prácu. Dobrá správa? Keď tieto veci napravíte, môžete zvýšiť svoje šance, že nájdete nové zamestnanie, ktoré vám bude vyhovovať.

Tu sú tri prekvapujúce dôvody, prečo ste si ešte nenašli tú správnu prácu: 

1. Neurobili ste si kariérnu „inventúru“.

Ste poháňaní a motivovaní nájsť si nové zamestnanie čo najrýchlejšie, takže dáva zmysel, že sa do toho pustíte naplno. Skok do hľadania práce bez kariérneho zhodnotenia však môže byť jedným z hlavných dôvodov, prečo sa vám nedarí nájsť pre seba to pravé zamestnanie.

Ešte pred písaním životopisu či hľadaním ponúk na internete by ste sa mali zamerať na seba. Musíte zistiť, čo vám vo vašej kariére momentálne chýba. Chcete napríklad viac líderských povinností? Chcete pracovať v spoločnosti, ktorá si cení prácu na diaľku a flexibilitu?

Reklama

Musíte zvážiť, čo potrebujete, pokiaľ ide o úlohu a firmu, aby ste vo svojej ďalšej pozícii prosperovali. Bez tohto kroku sa môžete ľahko ocitnúť v zamestnaní, ktoré vás nebude baviť. V horšom prípade riskujete, že si nenájdete žiadnu prácu, pretože neviete, čo hľadať.

2. Ste otvorení novým možnostiam, ale nič o nich neviete.

Ak neustále hovoríte, že ste otvorení novým príležitostiam bez toho, aby ste vedeli, aký typ príležitostí v skutočnosti existuje, je to pravdepodobne ďalší dôvod, prečo sa vám nedarí nájsť si správnu prácu. Jedna z mojich klientiek Melissa bola pripravená získať novú pozíciu, ale vzhľadom na ekonomiku a pandémiu sa obávala, že jej možnosti sú obmedzené.

Ale namiesto toho, aby len povedala, že je otvorená všetkému, čo je k dispozícii, našla všetky dostupné pracovné ponuky, ktoré by jej umožnili využiť jej skúsenosti a odbornosť. Pomohlo jej to získať úplne inú pozíciu, ako si predstavovala, no ktorá je stále v súlade s jej požadovanými zodpovednosťami a kariérnymi cieľmi.

3. Hľadáte si prácu sami.

Trávite niekoľko hodín denne prezeraním pracovných ponúk? Ak to nerobíte správne, nie ste o nič bližšie k nájdeniu a získaniu tej správnej práce pre vás.

Namiesto toho by ste mali zvážiť spojenie s inými podobne zmýšľajúcimi profesionálmi, ktorí už dosiahli to, čo vo svojej kariére hľadáte. Ak napríklad dúfate v prechod z odvetvia digitálnej zdravotnej starostlivosti na e-commerce, nájdite niekoho, kto podobnou zmenou už prešiel, a získajte informácie o jeho ceste.

Spojenie s ľuďmi, ktorí dosiahli podobné ciele, vám pomôže objaviť viac príležitostí a spôsobov, ako nájsť správnu prácu. Ešte lepšie je zvážiť spoluprácu s kariérnym poradcom, ktorý vám pomôže určiť správne pracovné pozície a urýchliť hľadanie práce. Pokiaľ ide o hľadanie správneho zamestnania a ich získanie, rady od ostatných môžu tento proces výrazne uľahčiť a urýchliť.

Takže keď vás nabudúce bude lákať myslieť si, že tam nie sú žiadne pracovné miesta pre vás, zvážte, či najskôr nemusíte zmeniť váš prístup k hľadaniu správnych zamestnaní. Potom začnite s nápravou týchto troch vecí.

Článok vyšiel na webe amerického Forbesu. Autorkou je prispievateľka Adunola Adeshola.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?