11. novembra 2020

Rozposlali ste životopisy, chodíte na pohovory, prípadne sa neúspešne snažíte o povýšenie v práci. Ste v strese, na pokraji s nervami. Tento tlak sa ešte znásobil kvôli pandémii a nie je jasné, kedy toto úmorné obdobie skončí. Viac ako 224-tisíc Slovákov je nezamestnaných, desaťtisíce ľudí pracujú v zamestnaniach, ktoré sú pod ich kvalifikáciou a konkurencia na trhu je obrovská. Možno práve týchto osem tipov vám pomôže nabrať nový dych.

Keď si hľadáte prácu, musíte byť pripravený na to, že vás mnohí odmietnu. Teraz je situácia ešte horšia. Firmy sa obávajú, čo prinesie budúcnosť a je ťažké, aby si vás v práci niekto všimol. Obzvlášť v časoch, keď sa vo veľkom prepúšťa a každý zamestnaný človek sa snaží, aby si prácu aspoň udržal.

Zmieriť sa s odmietnutím v období, kedy sa obávate o svoju finančnú situáciu, je ešte náročnejšie. Neviete, či budete mať z čoho zaplatiť účty, nájom, splátky hypotéky. Poslali ste desiatky e-mailov do rôznych firiem, no nikto sa vám neozval. Je to zničujúce a udržať si pozitívnu náladu v takejto situácii je naozaj obdivuhodné. Preto vám prinášame niekoľko spôsobov, ako si poradiť s odmietnutím a pohnúť sa vpred.

1. Nedeje sa to len vám.

Možno vás aspoň trochu uteší, že podobné situácie zažíva veľa ľudí. Sme v tom spolu. Možno sú tu ľudia, ktorí si ničím podobným neprešli, ale verte, sú to len výnimky. Pocity strachu, stresu či depresie zažívajú mnohí. Neberte to ako osobnú prehru, pretože každý človek zažije situácie, keď sa mu neozvú po niekoľkých kolách pohovorov, nezíska pozíciu, o ktorej sníval, alebo prehrá súboj s kolegom o lukratívne povýšenie.

2. Možno to tak má byť.

Občas sa stane, že sa ocitnete na správnom mieste v pravý čas. Ale väčšinou ste na zlom mieste v nesprávny čas. To, že si vás nevybrali spomedzi uchádzačov o zamestnanie nemusí mať s vami osobne nič spoločné. Môže to byť spôsobené celou škálou rôznych iných faktorov. Možno sa tú pracovnú pozíciu, o ktorú ste sa uchádzali, nakoniec rozhodli neobsadiť, alebo pozíciu napokon získal niekto zvnútra firmy. Prípadne povýšili viceprezidentovho synovca.

Reklama

3. Požiadajte o konštruktívnu kritiku.

Ak sa vám opakovane nedarí, oslovte priateľov alebo mentorov a ukážte im, ako sa prezentujete na pohovore. Požiadajte ich o úprimné zhodnotenie, konštruktívnu kritiku a spätnú väzbu. Počúvajte pozorne, čo vám hovoria a urobte nevyhnutné zmeny.

4. Starajte sa o seba.

Potrebujete silu, aby ste zvládali každodenné výzvy. Užitočná rada znie – starajte sa o seba po fyzickej aj duševnej stránke. Neľutujte sa a nebuďte deštruktívny. Nepite alkohol, neprejedajte sa, nepozerajte dlhé hodiny televíziu, neberte drogy a neizolujte sa od ľudí.

Zbytočne sa priveľmi nezaoberajte svojou situáciou. Nájdite si koníčky, aby ste rozptýlili pozornosť a robte to, v čom ste dobrý. Dodá vám to sebavedomie. Vyčistite si hlavu prechádzkou v parku, počúvajte pozitívne podcasty a čítajte knihy či príbehy o úspešných ľuďoch, ktorí dokázali poraziť nepriazeň osudu.

5. Zvážte svoj prístup k veci.

Ak sa vám opakovane nedarí uspieť, možno nastal správny čas na analýzu samého seba. Hlásite sa na pozície, ktoré sú mimo vašich zručností a skúseností? Čo o vás vypovedajú sociálne siete? Akým tónom hovoríte počas pohovorov?

Keď sa cítite porazený, ľahko sa vám stane, že začnete byť zatrpknutý či nahnevaný. Ľudia z vás tieto pocity cítia a tak sa často stáva, že sa im úplne odcudzíte. Ak manažér vidí, že ste nešťastný a zo svojho neúspechu viníte ostatných, nebude ochotný ponúknuť vám zmluvu či zveriť ešte viac kompetencií. Na trhu je veľa šikovných, schopných a vyrovnaných ľudí s pozitívnym postojom k práci.

6. Prehodnoťte svoje očakávania.

Pred pandémiou ste možno mail cieľ nájsť si prácu do troch mesiacov, získať vysnívanú pozíciu a dobrý plat. Keď je trh práce silný, je to logické očakávanie. Dnes ale musíte svoju definíciu úspechu trochu zrevidovať. Získať prácu je veľmi ťažké a proces môže trvať dlho. Sústreďte sa aj na malé víťazstvá, ktoré vás na tejto ceste postretnú a oslávte ich. Tešte sa, keď vás zavolajú na pohovor. A pamätajte na to, že trh práce je dnes v komplikovanej situácii, takže sa nemôžete zložiť, keď sa vaše očakávania nenaplnia.

7. Spíšte si zoznam svojich kvalít.

Odmietnutie vám zníži aj sebadôveru. Možno začnete rozmýšľať o všetkých zlých veciach, ktoré sa vám stali v minulosti. Keď nad tým stratíte kontrolu a budete o sebe pochybovať, vymenujte si všetky svoje kvality a úspechy. Negatívne myšlienky nahraďte spomienkou na časy, keď ste napriek ťažkému obdobiu dokázali uspieť. Pripomenie vám to, že ste už podobnú situáciu zvládli.

8. Pomôžu vám pozitívne výroky.

Motivujte sa k úspechu. Spíšte si zoznam pozitívnych tvrdení a opakujte si ich, aby ste dokázali bojovať s prekážkami, napríklad:

  • „Som múdry, talentovaný a mám čo ponúknuť.“
  • „To, že mi neponúkli prácu, nezníži moju hodnotu a sebaúctu.“
  • „Toto je len drobný neúspech. Určite si nájdem novú prácu.“
  • „Nevzdám sa a ťažké časy prekonám.“

Poradiť si s odmietnutím nie je ľahké a bude to neustály boj. Keď sa sústredíte na to, aby ste zostali silný a pripomínate si svoje výnimočné vlastnosti, opakujete si pozitívne výroky, oddychujete a prispôsobujete sa novým skutočnostiam, pomôže vám to bojovať proti odmietnutiu a prekonať pocity spojené s nepriazňou osudu.

Autorom článku je Jack Kelly. Pre americký Forbes píše o kariérnych témach.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?