2. januára 2021

Knihy, ktoré vám pomôžu usporiadať si priority, či také, s ktorými zvládnete nové výzvy vo vašom podnikaní. Inšpirujte sa tipmi od úspešných podnikateľov, ktorí pre Forbes Slovensko vybrali svojich knižných favoritov za uplynulý rok.

Michal Meško, CEO Martinus

Foto: amazon.com

Liz Wiseman Multipliers. How the Best Leaders Make Everyone Smarter

Jedna z tých kníh, ktoré u mňa fungujú ako „eye-opener“. Pomáha mi uvedomiť si, čo sú moje slepé miesta z hľadiska vedenia firmy, aj čo môžu byť veci, ktoré robím, a pomáhajú mne i ľuďom okolo mňa, hoci si to niekedy ani neuvedomujem. Kniha hovorí o efekte „multipliers“ (násobičov) verzus „diminishers“ („zmenšovačov“) – o dvoch rôznych prístupoch k práci a spolupráci s ľuďmi okolo vás, v tímoch či v manažmente. Podobný pocit som mal naposledy pred pár rokmi pri knihe Radikálna otvorenosť (Radical Candor), vďaka ktorej som si uvedomil niekoľko zásadných problémov v mojom prístupe k ľuďom, a ktorá mi ponúkla cesty, ako na nich popracovať.

Foto: martinus.sk

Reed Hastings, Erin Meyer: No Rules Rules. Netflix and the Culture of Reinvention

Kniha z 2020, na ktorú sa veľmi teším. O histórii a kultúre Netflixu sa toho hovorí veľa a vyšla o nej už aj úspešná kniha Powerful od Patty McCord. Teraz sa k slovu dostáva priamo zakladateľ Reed Hastings. Na jeho príbeh sa špeciálne teším, pretože spôsob fungovania i manažmentu v Netflixe je unikátny. Nie dokonalý, to nie je nikde, ale v mnohom je provokujúci a inšpiratívny.

Reklama

Mária Virčíková, CEO Matsuko

Foto: pantarhei.sk

Andrea Petrovčinová: Neviditeľné príbehy

Tento rok som prečítala veľa kníh – o podnikaní, o škálovaní tímu a produktu, o získavaní investície – a väčšina z nich bola z prostredia Silicon Valley. Rozhodla som sa však odporučiť knihu z nášho sveta. Knihu Andrey Petrovčinovej Neviditeľné príbehy – 73 ľudí, ktorí robia východ Slovenska lepším miestom pre život. Rozhovory so súčasnými inšpiratívnymi osobnosťami dopĺňajú krásne fotografie.

Pri listovaní a čítaní rozhovorov lokálnych a častokrát svetových ľudí ma napĺňa pocit hrdosti na východ Slovenska. Kniha je plná myšlienok, ktoré sa zdajú byť človeku blízke a zároveň môžu prekvapiť. Je to rozmanitý ohňostroj intelektu, kreativity, podnetov, odhodlanej práce a naplnenia.

Andrej Kiska, partner Credo Ventures

Foto: amazon.com

Matt Ridley: How Innovation Works

Veľmi sa mi páči vedecký prístup Matta Ridleyho k definícii inovácií, analýze dôležitých komponentov, ktoré k inováciám prispievajú a naopak elementov, ktoré inovácie ničia. Najviac sa mi páčil historický skvelo popísaný argument, že inovácia ja málokedy výsledkom jedného génia, ktorý v „labáku“ uskutočnil nejaký fantastický experiment. Je skôr produktom systematickej práce väčšieho kolektívu ľudí pracujúcich v produktívnych podmienkach.

Lenka Hlinková, CEO Selfactory, riaditeľka Lean In Slovakia

Foto: gorila.sk

John C. Maxwell: Päť úrovní líderstva

Keďže som bola celý rok 2020 vo fáze budovania tímu a efektívne fungujúcej organizácie, veľmi mi pomohla kniha 5 úrovni líderstva od Johna Maxwella. S jeho hodnotami sa stotožňujem a táto kniha mi pri jej čítaní akoby rovno odpovedala na moje otázky. Aký je rozdiel medzi manažérom a lídrom v praxi, ako si získať rešpekt tímu a budovať stabilnú organizáciu, čo sa od lídra očakáva. To sú len niektoré z tém, pri ktorých som mala pocit, že ma prostredníctvom knihy koučuje samotný autor.

Foto: amazon.com

Ben Horowitz: The hard thing about hard things

Ďalšou knihou je The hard thing about hard things od Bena Horowitza, ktorú mi darovala moja priateľka, CEO, v tej časti roka, keď mi bolo veľmi ťažko a niečo veľké sa mi nevydarilo. Názov možno zavádza, no nie je to kniha pre podnikateľov, aby sa utápali v sebaľútosti, aké je podnikanie alebo vedenie organizácie ťažké – aj keď je. A práve preto, že je, to nerobí každý a veľmi veľa firiem končí svoju púť do roka či do dvoch od vzniku. Sú veci, ktoré si človek začne vážiť, až keď rozbehne vlastný biznis. Na rozdiel od zamestnancov už nemá nikoho nad sebou, na koho by vedel hádzať vinu. Autor sa púšťa do ťažkých tém a situácií, ktoré musí podnikateľ riešiť, a hovorí o svojich skúsenostiach. Myslím, že nikto z nás nežije tak dlho, aby sa musel učiť len z vlastných chýb. Občas je dobré poučiť sa zo zlyhaní tých druhých.

Peter Komorník, CEO Slido

Foto: Amazon.com

Robert Iger: The Ride of a Lifetime

Ide o autobiografiu súčasného CEO spoločnosti Disney a jedného z najúspešnejších biznis lídrov posledného desaťročia. Prináša fascinujúci pohľad do jeho rozmýšľania, líderského prístupu ako aj denného života a jeho kariérnej cesty. Je to rozhodne jedna z top 10 biznis kníh, ktoré som kedy čítal. Poskytuje nielen cenné životné lekcie pre podnikateľov a mladých lídrov, ale zároveň sa aj veľmi dobre číta a nebudete ju vedieť pustiť z ruky.

Soňa Pohlová, spoluzakladateľka Ecocapsule

Foto: gorila.sk

Pavol Hlôška: Ájurvéda česky

Nie je to síce asi klasická motivačná literatúra, ale mňa táto kniha motivovala k mnohým zmenám, či už čo sa týka stravy, alebo prístupu k životu. Je to komplexná veda stará niekoľko tisíc rokov v podstate s veľmi jednoduchým princípom, ktorý ale funguje iba vtedy, ak ho človek dennodenne vedome dodržiava. Čiže je to skôr o disciplíne a myslení jednotlivca, ako o prečítaní niekoľkých kníh, a to je mi bližšie.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?