6. decembra 2020

Umelý alebo živý? Ružové či červeno-zlaté ozdoby? Retro alebo eko? Ak ste už aj vy začali riešiť dilemu, ako bude vyzerať vaša tohtoročná vianočná výzdoba, máme pre vás niekoľko tipov. 

Nablýskané trblietavé ozdoby, dvojmetrový mohutný vianočný stromček, množstvo pestrofarebných gúľ, kožušiny, anjeli, jasličky a hrajúce koledy. V dome rozvoniavajú medovníky a škorica, ktorá dochucuje varené víno alebo čaj. Takto si mnohí z nás predstavujú adventné obdobie. Zatiaľ čo niektorí už desaťročia s úctou vešajú na stromček sklenené ozdoby po babičke, iní už v septembri pátrajú po aktuálnych vianočných trendoch. 

Tento rok sa nesie v znamení väčšieho spájania s prírodou, ako keby sme si pre pandémiu chceli pripomenúť, kam patríme. 

Sója, mach, slama

A teda okrem dreva môžeme vidieť na slávnostných tabuliach napríklad sviečky zo sóje, prípadne prírodného vosku, doplnky, ktoré tvorí mach, viac slamených ozdôb, a z času na čas miesto tradičného vianočného stromčeka aj jeho náhradu z dreva. 

Trendom sú aj personalizované ozdoby. Foto: NoiArt

Práve na tento materiál sa už pred niekoľkými rokmi začali zameriavať aj výrobcovia vianočných dekorácií. „Ozdoby sú z tradičného materiálu, ale na ich základné vyrezanie používame moderné technológie, ktoré dnes značne uľahčia prácu. Potom sa ručne opracovávajú, brúsia a maľujú a tiež balia do rôznych sád. Trendom pri vianočných dekoráciách sú najmä prírodné ozdoby,” hovorí pre Forbes Jana Chybová, ktorá ozdoby vyrába pod značkou NoiArt a viac ako 15 rokov je jej hlavným materiálom práve drevo. 

Reklama

To často dopĺňajú aj šišky, kôra či orechové škrupiny. “Veľmi oblúbenú mám aj modelovaciu hmotu, do ktorej otláčam čipku či ihličie,“ vysvetľuje zasa Martina Ďurinová, ktorá zastupuje značku Amanitka Handemade. 

Slow fashion vo výzdobe

Vyznávači „pomalého spôsobu života“ zas ocenia ozdoby vyrobené z odpadového dreva. Šancu takémuto drevu na život dáva rodina z Oravy, ktorá zastupuje značku Sidumilu. Nezameriavajú sa len na výrobu ozdôb, ale aj na slow fashion. „Ozdobám nevadí, ak nie sú zo stopercentne kvalitného smrekového dreva, dokonca aj chyby, ktoré takáto vyhodená doska má, má krásne čaro. Práve ozdoby s nedokonalosťami sú najkrajšie,” hovoria pre Forbes.

V rámci vianočnej tematiky posunuli recykláciu materiálov ešte na vyššiu úroveň. Z kúskov ľanu a iných látok, ktoré zostanú po šití oblečenia, vyrábajú rozprávkové prasiatka, snehuliaky či muchotrávky. Podľa tvorcov zo Sidumilu takéto ozdoby dodávajú Vianociam hrejivý pocit, ktorý je ich neoddeliteľnou súčasťou. 

Nedokonalé odpadové drevo dodáva handmade ozdobám jedinečný nádych. Foto: Sidumilu

Všade samí anjeli

To, čo sa pravidelne mení, je druh ozdôb. „Pred dvomi rokmi to boli sánky, potom hojdací koník a hviezdičky, tento rok sú to anjeli vo všetkých farbách a tvaroch. Asi to ľudia tento rok tak cítia. Možno to má za následok aj aktuálne obdobie pandémie, kedy potrebujú nádej, a tú im vnášajú anjeli,“ dodávajú dizajnérky z Oravy. 

Podľa dekoratérov však tento rok jednoznačne vedie téma rozprávkového lesa. „Prevláda zaujímavá paleta farieb – tlmené, pastelové odtiene najmä jemná zelená, ružová, modrá. Tieto Vianoce ide najmä o vytvorenie domácej a pohodovej atmosféry,“ opisuje Veronika Šemberová zo spoločnosti HydroFlora, ktorá sa špecializuje na predaj bytových doplnkov a živých kvetov. Dodáva, že zákazníci sa nevyhýbajú ani netradičnejším ozdobám, obľúbení sú škriatkovia, lesné zvieratá, kvety, muchotrávky či víly.

Martina Ďurinová z Amanitka Handemade dodáva, že tento rok sú jednotkou prírodné vence plné eukalyptu, čečiny a prútia. Netradične sa dajú dekorovať a plniť aj orechové škrupinky. Použiť môžete vlašské, ktoré vám zostanú z pečenia, ale napríklad aj kokosové škrupiny. 

Foto: Amanitka Handemade

Nestarnúca klasika aj vesmírna inšpirácia

Množstvo Slovákov zostáva verných klasike — červenej kombinovanej so zlatou, prípadne kombinácii červenej a bielej. „Na ozvláštnenie ich môžete doplniť o pastelovú modrú či tlmenú olivovo zelenú. Nič nepokazíte ani klasickým károvaným vzorom a motívmi so Santa Clausom, Luskáčikom a snehuliakmi,“ dodáva Šemberová. Milým trendom posledných rokov sú personalizované ozdoby. Na trhu sú vianočné gule s menami či želaniami, prípadne si môžete vyrobiť vlastné dekorácie z rodinných fotiek. 

Ak však chcete aj počas Vianoc vytŕčať z davu, inšpirujte sa témou „noc pod hviezdami“. Menej odvážni môžu skúsiť modrú farbu kombinovanú s trblietavými hviezdami. Návštevám určite vyrazíte dych, ak budete odvážni a stromček vyzdobíte v tmavších odtieňoch, s hviezdami, galaxiami či mesiacmi. Kraľovať im môže napríklad kozmonaut s hamburgerom. „Ide o modernú mestskú ‚urban ‘ tému, ktorej biela, krémová až perlová, medená, na oživenie aj pastelová fialová či dokonca čierna farba,“ uzatvára Šemberová z HydroFlora. 

Stromček ako kozmická loď. Foto: Unsplash

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?