Reklama
Hlavné foto: Hilton & Hyland

Hiltonovci sa lúčia s rodinným sídlom. Predávajú ho za 75 miliónov dolárov

2. decembra 2020

Po takmer 60 rokoch sa rodina Hiltonovcov lúči so svojím historickým sídlom v Los Angeles. Cena, za ktorú dom ponúkajú, je neuveriteľných 75 miliónov amerických dolárov. Doposiaľ luxusnú vilu obýval okrem nich iba jediný magnát, a to spoluzakladateľ televíznej stanice CBS.

Zo všetkých obchodov, ktoré počas svojej vyše 30-ročnej kariéry v realitách urobil Rick Hilton, mu ešte žiadna nehnuteľnosť nebola bližšie, než tá, ktorá sa objavila na stránke jeho maklérskej spoločnosti 30. novembra.

Developer a spoluzakladateľ maklérskej spoločnosti Hilton & Hyland posúva na trh hlavné rodinné sídlo svojho zosnulého otca W. Barrona Hiltona za 75 miliónov amerických dolárov.

Rodinná rezidencia

Syn a nasledovník otca Conrada Hiltona, zakladateľa siete Hilton Hotels, Barron, prisľúbil až 97 percent majetku v roku 2007 nadácii Conrada N. Hiltona, ktorú spravuje jeho druhý syn Steven.

Poschodové rodinné sídlo bolo medzi troma percentami majetku, ktoré si niekdajší miliardár ponechal. „Do toho domu som sa presťahoval, keď som mal 12 rokov, so mnou tam bolo mojich päť bratov a dve sestry, takže sme sa tam cítili ako v tábore,“ spomína si dnes 65-ročný Rick Hilton, ktorý nehnuteľnosť po svojom otcovi Barronovi teraz predáva.

Reklama

Pri spomienkach na detstvo sa mu vybavuje, ako so súrodencami hrávali na tomto obrovskom trávnatom pozemku futbal a ako ich lopta neraz skončila v záhradách pripomínajúcich tie, ktoré lemujú stredoveké kláštory, či vo veľkom plaveckom bazéne, ktorý zdobia znamenia zverokruhu, alebo na tenisovom kurte.

Po prvý raz za posledných 60 rokov sa táto rezidencia ocitne na trhu.

Takto vyzerali sviatky u Hiltonovcov. Vľavo je Barron Hilton st. so synom Rickym začiatkom 90. rokov, vpravo Barron st. s manželkou Marilyn v lete v roku 1974. Foto: The Hilton Foundation

Avšak tam, kde sa jedny dvere zatvoria, ďalšie (s masívnym dvojitým a ručne vyrobeným panelovaním) sa otvoria. Aby nebolo málo sentimentu pri tomto predaji, Rick Hilton si prizval k sebe aj svojho syna Barrona N. Hiltona, príznačne pomenovaného po starom otcovi.

Iba 31-ročný mladík sa pridal k otcovej maklérskej spoločnosti pred dvoma rokmi. Tento predaj iba ukazuje, aké je pre Hiltonovcov dôležité zapájať potomkov do rodinného biznisu s realitami.

„Povedal by som, že je to najdôležitejší predaj mojej kariéry a určite aj najšpeciálnejší,“ hovorí Barron ml. a dodáva: „Ponúkať na trhu sídlo môjho starého otca, navyše po boku môjho otca, je niečo skutočne výnimočné a veľmi si to užívam.“

Keď sa snúbi moderna s minulosťou

Rodinné sídlo Hiltonovcov sa nachádza v srdci kalifornskej štvrte Holmby Hills, pričom jeho exteriér je poznačený klasickým Bel-Air štýlom a aj tradičnou anglickou georgiánskou architektúrou.

Hneď pri vchode vás uvíta tepaná železná brána a dve okrúhle príjazdové cesty vedúce k veľkému vozovému parku a napokon obrovskej rezidencii, ktorá vás očarí svojou fasádou z bielych tehál.

Dvojité vstupné dvere dýchajú históriou. Privedú vás však do moderného interiéru. Pohľad okamžite upriete na veľké francúzske okno oproti vstupnej chodbe, ktoré otvára výhľad na rozsiahly trávnik. V diaľke sa črtá aj bazén a záhradný domček, ktorý sa preslávil tým, že sa v roku 1933 dostal na obálku časopisu Architectural Design.

Pohľad z rezidencie na záhradný domček a bazén. Foto: Hilton & Hyland

„Na toto miesto mám obrovské množstvo spomienok z detstva, od narodeninových osláv na trávniku až po večere na Vďakyvzdanie či Vianoce,“ hovorí Barron ml. a dodáva: „A zakaždým, keď sa veziem autom smerom k tomu domu, ma prepadne nostalgia.“

Dom s rozlohou 1 400 štvorcových metrov je korunným klenotom medzi rezidenciami, ktoré navrhol slávny americký architekt Paul. R. Williams, popredný afroamerický architekt, ktorý navrhol sídla aj pre Franka Sinatru, Lucille Ball či Billa Robinsona.

História sídla

Jay Paley, ktorého rodina založila cigarovú spoločnosť Congress Cigar Company a aj televíznu stanicu Columbia Broadcasting System (CBS), si tohto architekta najala v roku 1935.

Náklady na vybudovanie domu sa odhadom vyšplhali na 100-tisíc amerických dolárov, čo by dnes predstavovalo asi 1,8 milióna amerických dolárov. Po jeho smrti v roku 1961 sa pozemok rozdelil na dom a na veľkú časť pôdy, ktorú predali Barronovi Hiltonovi.

Hotelový magnát, ktorý na tomto mieste žil aj s rodinou až dokým nezomrel vo veku 91 rokov, začal svoju kariéru skutočne od najnižších pozícií. Najprv pracoval ako operátor výťahov v hoteli El Paso Hilton svojho otca Conrada Hiltona.

Pôvodne sa nechcel vydať v šľapajach svojho otca, založil kreditnú spoločnosť Carte Blanche Credit Card, lízingovú spoločnosť Air Finance Corporation a profesionálnu americkú futbalovú ligu Los Angeles Chargers. Dokonca pomohol vyjednať fúziu s NFL, aby spolu ligy vytvorili legendárny Super Bowl.

Prezident Ronald Reagan si podáva ruku s Barronom Hiltonom, fotografia je z roku 1985. Hilton zomrel v roku 2019 vo veku 91 rokov vo svojom dome v Los Angeles. Foto: SITA/AP

Neskôr sa však vrátil do otcovej spoločnosti Hilton Hotels a zakrátko ho vymenovali za prezidenta a CEO celého impéria. Bolo to v roku 1966.

„Nikdy sme nemuseli robiť nejaké veľké zmeny v štruktúre domu, čo len dokazuje, akým vizionárom bol architekt Paul Williams,“ hovorí Rick Hilton. Dokonca aj historické fotografie na stránke projektu Paula R. Williamsa dokazujú, že panstvo zostalo po celé desaťročia verné jeho pôvodnému architektonickému návrhu a vízii.

Nezabudnuteľné prvky

Rick poukazuje aj na kovové posuvné dvere a obrovské panelové okná, ktoré v tejto veľkosti a rozsahu boli v roku 1935 skutočnou raritou. Rovnako vyzdvihuje aj raňajkovú miestnosť kruhového pôdorysu, ďalší odtlačok Williamsovho kumštu, ktorý sa zlieva do rotundy s kónickou strechou.

Reklama

„Rotunda je jedným z rozpoznateľných dizajnových prvkov tohto domu a navždy si budem pamätať, aký pocit bol raňajkovať v tejto miestnosti,“ hovorí.

Nehovoriac o dlhých terasách a zdanlivo nekonečnom nádvorí či o jazierkach, ktoré predstavujú dokonalú súhru medzi domovom a prírodou, po ktorej túžime v týchto dňoch azda všetci.

Nádherná pracovňa, v ktorej premýšľali, tvorili a obchodovali hneď dvaja americkí magnáti. Foto: Hilton & Hyland

Vnútri obrovského domu s 12 spálňami a 11 kúpeľňami je hneď niekoľko grandióznych miestností na zábavu a spoločenské udalosti, vrátane formálnej jedálne a obývacej miestnosti. No práve jedna z tých najmenších môže zaujať potenciálneho kupca najviac – skvostmi preplnená pracovňa.

Hoci má len necelých 19 štvorcových metrov, vyvoláva pocit intimity a inšpirácie, k čomu nepochybne dopomáha aj na mieru vyrobený nábytok z masívneho dreva, borovicová knižnica a tiež to, že v nej kedysi tvorili a premýšľali hneď dvaja z veľkých osobností amerického biznisu.

„Môj otec a Paley (muž v pozadí televíznej stanice CBS) boli za uplynulých 60 rokov jedinými vlastníkmi tejto usadlosti, čo je významné samo o sebe a ešte viac to zvyšuje hodnotu domu,“ hovorí Rick Hilton.

„Pracovný stôl nechal vyrobiť môj prastarý otec, Conrad Hilton, potom ho nechal môjmu otcovi a ten iba nedávno povedal, že ho zanecháva mne,“ prezrádza čosi z rodinnej histórie.

Nič nie je lepšie ako bazén

Keď sa však pýtame na najvýraznejší prvok celej rezidencie, otec aj syn svorne poukážu na bazén. „Je skutočne výnimočný,“ hovorí Rick. „Namaľovali ho vo Francúzsku a po kusoch ho sem priviezli. Skutočne vám vyrazí dych.“

Práve architekt Williams navrhol bazén ozdobený maľovanými znameniami zverokruhu. Tento prvok pozostáva z mnohofarebných, ručne maľovaných kachličiek, ktoré dovedna vytvárajú mozaiku ornamentov s 12 astrologickými znameniami v gréckej palete tyrkysovej, nebeskej a oceľovej modrej.

Pomedzi ne sú vsadené žlté kachličky. Tie znázorňujú slnko, ústredný prvok tohto majstrovského diela, ktoré ozvláštňuje plavecký bazén takmer olympijskej dĺžky.

Najkrajším prvkom domu je ručne maľovaný bazén, zhodujú sa Hiltonovci. Foto: Hilton & Hyland

Pokiaľ by steny vedeli rozprávať, tak by rozpovedali nejeden zaujímavý príbeh o usadlosti. Rick si spomína na jednu z najlegendárnejších osláv, aká sa kedy na pozemku odohrala, so stanmi a vyše tisíckou hostí.

Okázalé zábavy

Podobne opulentná zábava bola pritom Hiltonovcom vlastná. Zvyčajne sa vo veľkých počtoch zhromažďovali, aby oslávili rôzne sviatky, narodeniny, výročia a mnohé podnikateľské víťazstvá. „Napríklad ako keď sa mi podarilo predať dom amerického hlásateľa Meryho Griffina v Beverly Hills,“ spomína na obchod z roku 1987.

„Spomínam si, ako Griffin počas svojho predslovu povedal: ‚Conrad Hilton ovplyvnil mnoho životov – a ten môj za viac ako 100 miliónov dolárov.‘ Hostia ho za túto poznámku milovali, zrazu boli veľmi bujarí,“ prezrádza Rick útržky z bohatej histórie rodinného sídla Hiltonovcov.

Barron N., ktorý v minulosti pracoval ako marketingový viceprezident spoločnosti Bernstein Equity Partners, uznáva, že jeho pôvod a to, že je potomkom spoluzakladateľa hotelového impéria, urýchlilo jeho prechod zo sveta financií do sveta realít.

„Vyrastal som v rodine s dobrým zázemím, rodičia nás brali na cesty po celom svete a mohol som oceniť architektúru a dizajn tých najrôznejších sídiel,“ hovorí.

Pravnuci Conrada Hiltona: Paris Hilton a jej brat Barron, ktorý sa zapája aj do rodinného biznisu. Foto: SITA/AP

Hilton hovorí, že to, že mohol sledovať svojho otca pri práci počas celého života, ho naučilo zrejme najviac o tom, ako sa pohybovať vo svete biznisu. „Stačilo, aby som videl, ako pracuje s ľuďmi, aký je všestranný a charizmatický, ako nemá u neho miesto žiadne ego a predsa vie o svete realít viac, než ktokoľvek iný,“ hovorí Barron, ktorý sa sám stal tento rok čerstvým otcom.

„Môj otec začal so svojím partnerom (v predaji nehnuteľností) a ja chcem v ich odkaze pokračovať,“ dodáva.

Ani jeden nebol takto osobný

„Ako každý otec, chcem, aby Barron uspel a teší ma, keď vidím, ako vážne to berie,“ hovorí Rick, ktorý založil svoju maklérsku firmu spolu s Jeffom Hylandom v roku 1993. Dvojica počas rokov vybudovala biznis so 140 realitnými agentmi, ktorí ročne predajú rezidencie za zhruba 3,6 miliardy amerických dolárov.

No ani jeden z predajov nie je taký osobný ako tento. „Bezpochyby je to o emóciách,“ hovorí Rick Hilton a dodáva: „No máme množstvo skvelých spomienok a je načase pohnúť sa ďalej.“ „Dosiahli sme neuveriteľné míľniky a teraz je čas, aby sa z tohto očarujúceho domu tešila nová rodina,“ dodáva jeho syn Barron.

Autorkou článku je redaktorka amerického Forbesu Tanya Klich, ktorá píše o životnom štýle.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?

Reklama
Čítajte tiež