15. apríla 2021

Kde všade môžete využiť herectvo? Prirodzene, mnohým napadne divadlo, filmy a seriály či tvorba videí na YouTube. Lektorka herectva Naďa Uherová sa tréning týchto schopností rozhodla pretaviť do vlastného biznisu. O jej kurzy majú záujem nielen nádejné hviezdy strieborného plátna, ale aj manažéri, obchodní zástupcovia či právnici.

Základy tejto myšlienky sa začali rysovať už pred viac ako dekádou, keď Naďa počas štúdia na Vysokej škole múzických umení absolvovala Letnú akadémiu A. P. Čechova v Taliansku s ruským režisérom a lektorom Dr. Jurim Alschitzom. „Vtedy som po prvýkrát sama zažila, čo je to kvalitný herecký tréning,“ opisuje svoje prvé pocity pre Forbes.  

Zo študentky lektorka

Láska k mentorovaniu sa jej dostávala pod kožu čoraz viac a po získaní doktorátu v roku 2015 sa tejto činnosti začala pravidelne venovať. „Postupne pribúdali klienti a študenti z rôznych pracovných sfér, až ich jedného dňa bolo toľko, že som z nich dokázala vytvoriť skupinu,“ opisuje lektorka, ako vznikli pravidelné tréningy pre verejnosť.

Ako Naďa ďalej vysvetľuje, ukázalo sa, že herectvo sa dá naozaj využiť v každodennom živote, a tak vznikol program s názvom EverydayActor. 

Kurzy sú vedené hravou formou a podporujú kreativitu. Foto: EverydayActor

Herecké cvičenia, ktoré sú súčasťou kurzu, totiž podľa lektorky vedú jej klientov k sebapoznávaniu. Pracujú so svojím hlasom, emóciami, pohybom, energiou a textom a učia sa ich vedome ovládať. „Samozrejme, často sa stretávam aj so strachom, trémou či blokom z vystupovania na verejnosti. Pomoc a vedenie pri prelamovaní týchto bariér je tiež súčasťou mojej práce,“ dopĺňa.

Reklama

Manažér, youtuber aj víťazka súťaže krásy

A práve to využívajú aj firmy, ktoré do programu zapisujú svojich zamestnancov. Medzi jej klientov patria zväčša spoločnosti zamerané na obchod, keďže veľa prvkov z herectva dokážu využiť vo svojej praxi. Druhú skupinu tvoria manažéri, ktorí pravidelne v práci vedú prednášky pred ľuďmi, no a z jednotlivcov majú najväčšie zastúpenie právnici. 

Avšak prirodzene sú medzi absolventmi kurzu aj študenti vysokých umeleckých škôl, ktorí sa postupne objavujú v divadlách aj v televízii. „Jedna študentka dostala hlavnú úlohu v slovenskom filme,“ vysvetľuje s hrdosťou Naďa.

Okrem toho sa cez jej ruky premleli aj známi youtuberi, stand-up komici aj víťazka Miss Slovensko. Študentov, ktorých bola doteraz približne tisícka, však môže o krok dopredu k svojej vysnívanej kariére posunúť aj spolupráca EverydayActor s kastingovými agentúrami. 

Základný kurz trvá za bežných okolností päť týždňov. Foto: EverydayActor

Za bežných okolností, teda ak práve nezúri pandémia, trvá kurz pre začiatočníkov päť týždňov. Pracuje sa v ňom v menšej skupine, učia sa základy hereckého myslenia, práca s hlasom, telom a emóciami. Záverečnou skúškou je divadelný monológ, na ktorom sa počas tréningu pracuje.

„Všetky cvičenia sú hravé, podnecujú kreativitu a vychádzajú z metód ruskej hereckej školy,“ hovorí lektorka. Okrem toho pre absolventov začiatočníckeho programu je k dispozícii aj 10-týždňový kurz pre pokročilých, kde sa už pracuje na celej divadelnej hre, trénuje spev a pohyb. 

Dnes online, čoskoro snáď aj divadlo

Aj Naďa musela pre pandémiu presunúť svoje aktivity do online priestoru. Aktuálne pripravujú sériu prednášok a praktických cvičení, ktoré budú záujemcom sprístupnené za predplatné. 

Aj keď sa Naďa, ako sama hovorí, v odovzdávaní hereckých zručností iným našla, jej profesionálny život sa netočí len okolo vyučovania. Okrem toho sa zapája do umeleckých projektov ako dramaturgička či režisérka a spolupracuje tiež s rôznymi slovenskými a zahraničnými kultúrnymi centrami a organizáciami.

Pôsobila napríklad vo viedenskej Schule des Theaters či v poľskom bábkovom divadle Teatr Tęcza, s ktorými plánuje obnoviť spoluprácu hneď, ako odznie pandémia. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?